7/2013

lipiec 2013
e-biuletyn InstalReportera

Szanowni Państwo,

Przesyłamy lipcowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.      

 

W aktualnym numerze
InstalReportera 6/2013:
Możliwości techniczne i ekonomiczne zastosowania gruntowych pomp ciepła
– Jak dobrze napowietrzyć instalację?– Źle dobrane wentylatory, to nawet kilka tysięcy złotych więcej za energięNowe energooszczędne pompy elektroniczne marki Weberman

 Jak właściwie wykonać gruntowe poziome wymienniki ciepła?

– Dlaczego dofinansowywane są kolektory słoneczne, a nie pompy ciepła?

– Herz – władza w rękach kobiety

Bardzo duży udział we wszystkich wykonywanych instalacjach mają wymiany starych rur na nowe podczas modernizacji budynków. Instalacje z rur stalowych najprościej i najtaniej jest wymienić na system rur i kształtek polipropylenowych zarówno w instalacjach centralnego ogrzewania, jak i wody użytkowej. Nowa instalacja polega na odtwarzaniu tras rur poprzednio zaprojektowanej i wykonanej instalacji.
Rury z polipropylenu są sztywne i mogą po prostu zastąpić piony i gałązki zużytej instalacji z rur stalowych bez poważnej ingerencji w konstrukcję czy elementy wykończeniowe budynku. W nowych obiektach z kolei bardzo wielu zwolenników mają rury z polietylenu, a szczególnie uniwersalne w stosowaniu są rury polietylenowe z wkładką aluminiową. Łączą one zalety tworzywa i metalu. Są lekkie, odporne na korozję, inkrustację i działanie wielu substancji chemicznych. Warstwa aluminium powoduje, że są całkowicie szczelne na przenikanie tlenu, mają niski współczynnik cieplnego wydłużania liniowego i zachowują nadany im kształt.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Spadki w budowlance
AKTUALNOŚCI Z RYNKU PRACA
W kwietniu br. w całej Unii Europejskiej produkcja budowlana wzrosła o 0,9% w ujęciu miesięcznym. Biorąc pod uwagę samą strefę euro, wzrost był nieco wyższy i wynosił 2%. Analiza danych w dłuższym horyzoncie czasowym jednoznacznie jednak wskazuje na utrzymywanie się spadkowej tendencji. W I kw. 2013 r. w całej UE produkcja spadła o prawie 6% w relacji do analogicznego okresu poprzedniego roku. Średnia unijna jest wypadkową zróżnicowanej sytuacji w poszczególnych krajach wspólnoty. Z jednej strony wpływają na nią kraje, w których produkcja budowlana rośnie. Na drugim biegunie znalazły się kraje, w których dochodzi do wyraźnego wyhamowania produkcji budowlanej. Jednym z nich jest Polska.
Więcej
CENTRUM KLIMA: kierownik produktu
TOSHIBA: inżynier produktu SAMSUNG: specjalista ds. chłodnictwa
KESSEL: menedżer ds. inwestycji
APP-PROJEKT: inspektor nadzoru
MIRBUD: kierownik robót sanitarnych
EKO HELIOS: przedstawiciel handlowy
REHAU: doradca handlowo-techniczny
ANTAL: kosztorysant
PPUH RAPID: inżynier branży sanitarnej 

IRMA: kierownik robót sanitarnych
MARVIPOL: super-inspektor budowlany
WACHELKA INERGIS: kierownik budowy z branży sanitarnej
VTS GROUP: account manager
RIELLO GROUP: pracownik działu logistyki
EUROINSTAL PLUS: przedstawiciel handlowy
AWA POZNAŃ: asystent projektanta
 
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Uchwalono Mały trójpak energetyczny
Najważniejsze założenia noweli ustawy, zwanej małym trójpakiem energetycznym to rozdział właścicielski przesyłu i obrotu gazem, obowiązek sprzedaży gazu przez giełdę czy ulgi dla przemysłu energochłonnego. Zmiany mają doprowadzić do wycofania skarg skierowanych przeciw Polsce przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Jednym z najważniejszych zapisów znowelizowanej ustawy jest wprowadzenie tzw. obliga gazowego, czyli obowiązku sprzedaży przez firmy obracające gazem określonej części surowca za pośrednictwem giełdy. Od wejścia ustawy w życie do końca 2013 r. obligo wyniesie 30%, w pierwszej połowie 2014 r. 50%, a od 1 lipca 2014 r. 70% całej ilości sprzedaży.
Nowelizacja wprowadza też m.in. definicję odbiorcy wrażliwego, który może liczyć na dofinansowanie kosztów zakupu energii. Definiuje odbiorcę wrażliwego energii elektrycznej, jako osobę, której przyznano dodatek mieszkaniowy, a odbiorcę wrażliwego gazu jako osobę, której przyznano ryczałt na zakup opału.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Projekt Prawa budowlanego
Resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej skierował do Rady Ministrów projekt założeń zmiany ustawy Prawo budowlane. Resort transportu określa m.in. w projekcie, w jaki sposób informować sąsiada o zgłoszeniu budowy domu jednorodzinnego.
Projekt zniesie wymóg uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego w większości przypadków. Zamiast tego wprowadzono obowiązek złożenia zgłoszenia wraz z projektem budowlanym w urzędzie administracji architektoniczno-budowlanej.
Dzięki przyszłej ustawie nie będzie trzeba dołączać do projektu budowlanego oświadczeń: o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków, a także o warunkach przyłączenia budynku do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych oraz telekomunikacyjnych.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
PIIB w statystyce
Polska Izba Inżynierów Budownictwa na swoich stronach zamieściła ciekawe statystyki dotyczące Izby. Na dzień 31 grudnia 2012 r. PIIB liczyła 115 663. 5798 nowych członków przyjęto w 2012 r. 54,38% osób nowo przyjętych miało mniej niż 36 lat.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Nowa edycja Funduszy Norweskich
NFOŚiGW informuje, że do 12 sierpnia 2013 r. trwa otwarty nabór wniosków o dofinansowanie ze środków MF EOG 2009-2014 w ramach Programu Operacyjnego PL04 pn.: Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie w formie dotacji będzie uzależnione od uzyskanego efektu ekologicznego tj. wielkości redukcji CO2/rok.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Seminarium instalacje w szpitalnictwie
26 września 2013 r. w Warszawie odbędzie się XI Seminarium Ogólnokrajowe Nowoczesne Techniki Instalacyjne W Szpitalnictwie. Seminarium, którego organizatorem jest Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych (Główna Sekcja Techniki Instalacyjnej w Szpitalnictwie)  przeznaczone jest głównie dla służb technicznych obiektów szpitalnych, służb eksploatacyjnych przedsiębiorstw ciepłowniczych, przedstawicieli organów samorządowych ds. lecznictwa, projektantów, pracowników służb sanepid., producentów technologii i urządzeń.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Serwis www.zarombisci.pl
Zarombiści to więcej niż program lojalnościowy, to również serwis internetowy www.zarombisci.pl, czyli miejsce, w którym wymienisz się informacjami o tym, co się dzieje w branży. W grupach tematycznych można rozmawiać z innymi profesjonalistami o interesujących zagadnieniach związanych z branżą. Punkty można uzyskać nie tylko za wybór produktów Partnerów, ale również za aktywność w serwisie internetowym.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Niskoemisyjny pomysł poszukiwany
Zakończył się pierwszy etap konkursu „Świat, jaki lubisz” na najlepsze rozwiązania ograniczające emisję gazów cieplarnianych. Zwycięzca został wyłoniony podczas głosowania, które rozpoczęło się 19 czerwca. W głosowaniu internetowym, mieszkańcy krajów UE wybiorą dziesięć projektów, które przejdą do finału. Ponieważ kampania szczególną uwagę poświęca Bułgarii, Litwie, Polsce, Portugalii i Włochom, w każdym z tych krajów wybrany zostanie jeden zwycięzca.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Prezydencki projekt o ochronie krajobrazu a rozwój energetyki wiatrowej
Kancelaria Prezydenta RP skierowała do konsultacji społecznych projekt ustawy o ochronie krajobrazu, w którym chce zaostrzenia zasad lokalizacji elektrowni wiatrowych. Autorzy projektu przyznają, że siłownie, zwłaszcza średniej i dużej mocy, będą stanowiły co do zasady dominantę krajobrazową. Nie sprecyzowano jednak, co należy rozumieć pod pojęciem wiatraków o średniej i dużej mocy. W Polsce najbardziej rentowne są te mające 2-3 MW. Projekt zakłada, że o lokalizacji wiatraków będą decydowały samorządy wojewódzkie na podstawie audytów krajobrazu. W ten sposób wyznaczą obszary krajobrazu chronionego, gdzie nie będzie można stawiać obiektów o charakterze dominant, czyli obiektów o wiodącym oddziaływaniu wizualnym w krajobrazie.
Więcej
W następnym numerze
InstalReportera 7/2013:

Zawory napowietrzające piony kanalizacyjne

– Magazynowanie ciepłej wody użytkowej – zasobniki i podgrzewacze pojemnościowe- Nowy rozdzielacz modułowy RAUGEO CLICK do instalacji geotermalnych- Innowacyjne podłączenie grzejników aluminiowych od dołu – nowe rozwiązanie w ofercie firmy Fondital

– Centrale wentylacyjne z pompami ciepła – na przykładzie rozwiązań PRO-VENT

Zawór napowietrzający jest urządzeniem, które umożliwia dopływ powietrza do systemu kanalizacyjnego, jednocześnie uniemożliwiając jego wypływ z systemu. Stosowany jest w celu ograniczenia wahań ciśnienia wewnątrz kanalizacji sanitarnej.
Zawór napowietrzający działa bardzo podobnie, jak zawór zwrotny. Gdy w przewodach kanalizacyjnych panuje ciśnienie normalne, pozostaje on zamknięty, a ruchoma część (elastyczna membrana) spoczywa na gnieździe. W przypadku powstania podciśnienia unosi się ona do góry, a powietrze z otoczenia zasysane jest do wnętrza pionu. Po wyrównaniu z obu stron ciśnień dysk opada na gniazdo pod własnym ciężarem i ponownie zamyka przewód. Zawór ulega zamknięciu i pozostaje w takim stanie, aż do momentu wystąpienia kolejnej różnicy ciśnień między instalacją a otoczeniem.

Bezpłatna prenumerata