8/2013

sierpień 2013
e-biuletyn InstalReportera

Szanowni Państwo,

Przesyłamy sierpniowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.

W aktualnym numerze
InstalReportera 7/2013:
Zbiorniki c.w.u.: rozwiązania magazynowania magazynowania, ładowania i podoru (1)
– Dlaczego niektóre kolektory próżniowe pracują słabiej?

– Jak wykonać badanie szczelności instalacji wodociągowych i grzewczych? Jakie błędy popełniane są w praktyce na budowach?

– Rynek fotowoltaiczny w Polsce – podsumowanie badań

– Zjawiska korozji i tworzenia się kamienia w instalacjach c.o. w budynkach wielorodzinnych – możliwe przyczyny

– Centrale wentylacyjne z pompami ciepła

Oferta firm w zakresie urządzeń do podgrzewania wody użytkowej jest bardzo szeroka. Nawet jeśli skupimy się wyłącznie na urządzeniach pojemnościowych, natrafimy na wiele różnych konstrukcji. Różnią się one przede wszystkich sposobem współpracy ze źródłem ciepła, rodzajem wymiennika ciepła, kształtem, sposobem montażu i wieloma innymi cechami. Czasem trudno rozeznać się w gąszczu ofert i wybrać odpowiednie urządzenie. W niniejszym artykule opisujemy najczęściej stosowane na rynku rozwiązania.
Najbardziej popularne podgrzewacze z wężownicą to urządzenia o prostej konstrukcji. Jest to zasobnik ciepłej wody, w którym umieszczona jest spiralnie zwinięta rura, którą przepływa czynnik grzewczy. Zaletą tego typu podgrzewaczy jest prosta budowa, możliwość integracji kilku wężownic (najczęściej dwóch, trzech) do współpracy z kilkoma źródłami ciepła.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Akredytacja Instytutu Techniki Budowlanej do CPR
AKTUALNOŚCI Z RYNKU PRACA
Zespół Laboratoriów Badawczych oraz Zakład Certyfikacji Instytutu Techniki Budowlanej spełniają wymagania określone w rozporządzeniu nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. w zakresie prowadzonej działalności (badania laboratoryjne i certyfikacja). Instytut Techniki Budowlanej uzyskał autoryzację Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w celu notyfikowania jako jednostki upoważnionej do wykonywania zadań strony trzeciej w procesie oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych, określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011.
Więcej
EKO-KLIMAT: kierownik robót wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania
SAVI TECHNOLOGIE: specjalista ds. sprzedaży technicznej
VTS: design specialist
ALNOR: specjalista ds. sprzedaży eksportowej
ALNOR: handlowiec
IGLOTECH: specjalista ds. ofertowania
AERECO WENTYLACJA: doradca techniczny
MAXAIR HVAC TECHNIC: specjalista ds. techniczno-handlowych
IBC: hydraulik
TACONOVA: przedstawiciel regionalny
CH2M: projektant instalacji sanitarnych INSTAL-LUBLIN: inżynier budowy z uprawnieniami
ROMEX GRUPA SBS: doradca techniczno-handlowy
MEIBES: specjalista ds. handlu zagranicznego
ONNINEN: handlowiec
WAVIN: przedstawiciel handlowy
GRUPA KAN: przedstawiciel handlowy Czechy/Słowacja
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
NFOŚiGW zmienił program 45% dopłat do kolektorów słonecznych
W trzyletniej historii popularnego programu dopłat to kolejna zmiana, wprowadzona pod kątem potrzeb zmieniającego się rynku.
Do obliczania wielkości dopłaty indywidualnej zastępuje się powierzchnię całkowitą (wymiarów zewnętrznych) paneli słonecznych na powierzchnię czynną wytwarzającą ciepło. Zmienione zapisy programu priorytetowego obowiązują dla umów kredytu z dotacją zawieranych od 01.10.2013 r.
Zmiany w dotacjach NFOŚiGW dotyczące kwoty dopłaty do zakupu instalacji kolektorów słonecznych, która teraz uzależniona będzie od powierzchni czynnej kolektora, a nie jak dotychczas od całkowitej powierzchni instalacji, to reakcja na liczne prośby, skargi i wnioski inwestorów i polskich producentów kolektorów, którzy już dawno interweniować w tej sprawie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Raport rynek kotłów i urządzeń wykorzystujących biomasę
Według szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) w Polsce użytkowanych jest blisko 90 tys. kotłów dedykowanych na biomasę, które wykorzystują drewno opałowe, bądź pelet. Roczna sprzedaż przewyższa 15 tys. sztuk, co oznacza, że rocznie przybywa ponad 300 MW. Tylko w roku ubiegłym wartość sprzedaży wyniosła ponad 150 mln zł.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Aktualizacja programu dopłat do budowy domów energooszczędnych
NFOŚiGW przyjął aktualizację programu dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych. Podstawowym powodem aktualizacji jest konieczność doprecyzowania wymagań technicznych dla dofinansowywanych budynków (zał. 3 do programu), opublikowanych 29/11/2012. Do tych wytycznych NFOŚiGW otrzymał szereg uwag zgłaszanych przez potencjalnych beneficjentów, projektantów, audytorów. Wszystkie istotne uwagi były opiniowane przez autorów wytycznych i efektem prowadzonych prac jest niniejsza aktualizacja.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
RENEXPO Poland
W dniach 16-17 października w Centrum Expo XXI w Warszawie odbędzie się RENEXPO Poland. We współpracy z polskimi stowarzyszeniami branżowymi, REECO Poland organizuje konferencje i fora dotyczące najważniejszych tematów z zakresu OZE. Konferencje i fora RENEXPO Poland z ponad 1300 uczestnikami stały się ważnym miejscem spotkań i wymiany informacji o najnowszych trendach i osiągnięciach na rynku energii odnawialnej. Rejestrując się do 23 sierpnia 2013 r. można otrzymać 20% zniżki na opłaty za udział w konferencjach.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Nowelizacja przepisów dotyczących oddziaływania przedsięwzięć na środowisko
17 lipca opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (DzU poz. 817). Nowelizacja rozszerza katalog przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko m.in. o duże instalacje do przesyłu i wychwytywania CO2 w celu podziemnego składowania oraz o instalacje do podziemnego składowania CO2. Nowelizacja zawiera regulacje ułatwiające poszukiwanie gazu łupkowego. Podwyższono w wielu przypadkach próg głębokości otworów wiertniczych wykonywanych w celu rozpoznawania lub poszukiwania złóż kopalin (z 1000 do 5000 m).
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego
W dniach 10-11 października 2013 w Hotelu Windsor w Jachrance odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskich Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego Schrack Seconet i Partnerzy. Zgodnie z regułą przyjętą przez organizatorów w roku ubiegłym spotkanie będzie miało charakter przede wszystkim szkoleniowy. W ciągu dwóch dni specjalistycznych, merytorycznych wykładów połączonych z praktycznymi warsztatami, uczestnicy będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Najważniejszym punktem imprezy będzie prezentacja na żywo procedury zadziałania wszystkich zintegrowanych systemów bezpieczeństwa podczas pożaru.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Regaty Branży HVACR 2013
Regaty Branży HVACR 2013 odbędą się w weekend 7-8 września 2013 r. w porcie Ekomarina w Giżycku na Mazurach (www.ekomarinagizycko.pl). Żeglarze startujący w Regatach będą ścigali się na jachtach klasy Omega na jeziorze Niegocin. Organizator zapewnia jachty Omega wyposażone w taki sam osprzęt, dzięki czemu o wyniku decydować będą w szczególności umiejętności sternika i załogi. Jachty będą losowo przydzielane załogom zgłoszonym do wyścigów. Regaty HVACR są przeznaczone dla firm z branży grzewczej, wentylacyjnej, klimatyzacyjnej i chłodniczej oraz branż pokrewnych.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych
DzU z dnia 8 sierpnia 2013 r. opublikował ustawę z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności (DzU z 2013 r., poz. 898). Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, tj. 23 sierpnia 2013 r.
Celem wprowadzanych rozwiązań legislacyjnych do polskiego systemu prawnego jest dostosowanie ustawy o wyrobach budowlanych do wymagań określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
W lipcu w budowlance najwięcej bankructw
W lipcu w branży budowlanej ogłoszono najwięcej upadłości: 33 przypadki, czyli jedną trzecią wszystkich upadłości. Siedem spośród szesnastu firm produkcyjnych, o których upadłości poinformowano w lipcu, to firmy budowlane. Najwięcej z nich upadło w południowych rejonach kraju, takich jak Śląsk, Dolny Śląsk, Podkarpacie i Małopolska. Plajtują głównie firmy specjalizujące się w budowie dróg i innych elementów infrastruktury oraz w pracach wykończeniowych. Spośród dwudziestu hurtowni, które upadły w lipcu, dziewięć zaopatrywało branżę budowlaną.
Więcej
W następnym numerze
InstalReportera 8/2013:

Blok tematyczny miesiąca: wiszące gazowe kotły kondensacyjne

– Wydajność wymiennika c.w.u. a moc wężownicy – przyczyny niedogrzania wody w zbiorniku

– AQA therm program ochrony instalacji

– Raport kwartalny o branży budowlanej i instalacyjnej

– Niestandardowe układy połączeń kolektorów słonecznych

– Ogrzewanie podłogowe: regulacja temperatury i regulacja hydrauliczna

– Wywiad miesiąca: Systherm –  mariaż praktyki rynkowej i doświadczenia naukowego

Współcześnie różnic między kotłem kondensacyjnym, a tradycyjnym jest o wiele więcej niż w momencie pojawienia się tych pierwszych na rynku. Nadal oczywiście najważniejszym elementem i atutem kotła kondensacyjnego jest rozbudowanej powierzchni wymiennik ciepła wykonany z materiału odpornego na działanie kwaśnego kondensatu. Jest to jednak dziś z reguły jednoczęściowy wymiennik ciepła, w którym początkowo spaliny oddają ciepło bez wykroplenia kondensatu, a następnie trafiają do ostatniej części wymiennika gdzie zostają ostatecznie schłodzone i oddają dodatkową ilość energii. Współczesny wymiennik ciepła to z reguły element wykonany ze stali odpornej na działanie kwasów lub stopu aluminium i krzemu o budowie o wiele bardziej kompaktowej niż dawniej. Dzięki temu zaczęły powstawać niewielkich gabarytów jednostki kondensacyjne wiszące, które ostatecznie zdominowały rynek kotłów kondensacyjnych.
 

Bezpłatna prenumerata