Klimatyzacja HAIER z wirusobójczą lampą UV-C – nowość

Hamuje rozwój wirusa SARS-CoV-2 do 99,99%

Dezynfekcja za pomocą lampy UV-C jest nam znana od ponad 100 lat, natomiast od ponad 40 lat jest powszechnie stosowana w placówkach medycznych i miejscach, gdzie szczególnie ważna jest sterylność powietrza. W odpowiedzi na potrzeby współczesnego świata, dzięki pracy konstruktorów, inżynierów i projektantów Haier możliwe jest jej wykorzystanie również w warunkach domowych.  

Ze względu na potwierdzony licznymi badaniami niezwykle wysoki poziom skuteczności w eliminacji bakterii, wirusów i grzybów (do 99%) dezynfekcja poprzez naświetlania lampą UV-C jest polecana zarówno przez Światową Organizację Zdrowia, jak i Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak działa lampa UV-C?

Technologia ta oparta jest na wiruso- i bakteriobójczym działaniu promieniowania UV-C. Promieniowanie to wykorzystuje światło o długości fal od 100 do 280 nm. Jest to promieniowanie generowane przez Słońce, które jednak nie dociera na ziemię, dzięki ozonowej warstwie ochronnej ziemi. Sztucznym źródłem tego rodzaju promieniowania są lampy rtęciowe, lasery oraz nowoczesne biobójcze przepływowe lampy LED.

Wirusy pomimo mikroskopijnych rozmiarów zawierają kwasy nukleinowe DNA i RNA. Promieniowanie UVC działa bezpośrednio na kwasy nukleinowe. W jego wyniku zachodzi reakcja fotochemiczna prowadząca do uszkodzenia połączenia między kolejnymi nośnikami informacji w kwasie nukleinowym. Zmienia się ich struktura chemiczna, co skutkuje dezaktywacją wirusa, zabierając możliwość dalszego namnażania się i infekowania. Wirusy, bakterie, grzyby, pleśń i wszelkie drobnoustroje poddane intensywnemu naświetlaniu są po prostu eliminowane. W ten sposób tworzone są sterylne warunki zapobiegające rozwojowi bakterii i wirusów i powstawaniu zakażeń.

Czy częste mycie rąk nie wystarczy?

Oczywiście podstawą ochrony biobójczej jest częste mycie rąk, dezynfekcja powierzchni wspólnych środkami dezynfekcyjnymi, jednak warto pamiętać, że wirusy rozprzestrzeniają się najczęściej drogą kropelkową – podczas rozmowy, kichnięcia, kaszlnięcia, dotknięcia powierzchni zakażonej. Można to obrazowo opisać – wirusy np. po kichnięciu zawieszone  są w mikrokropelkach w powietrzu. Przez co w pomieszczeniach zamkniętych powstają swoiste chmury, w których zawieszone są aktywne wirusy. Żywotność wirusów wynosi od kilku godzin do nawet kilku dni. Przechodząc przez taką chmurę – wirusy dostają się do naszych dróg oddechowych, osadzają się na naszym obuwiu, ubraniach. Tak przenosimy wirusy do domu. 

Jak zatem zmniejszyć zagrożenie zakażenia w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie?

Zespół projektantów i inżynierów HAIER znalazł odpowiedź na powyższe pytanie. W wybranych klimatyzatorach stworzono funkcję UVC Sterylizacja. Dzięki czemu powietrze jest dezynfekowane, bez szkodliwego działania na przebywające w pomieszczeniu osoby czy też zwierzęta. UVC sterylizacja zabija do 99% wirusów i bakterii. 

Wbudowana  lampa LED UV naświetla krótkofalowymi promieniami przepływające przez klimatyzator powietrze, w którym może znajdować się od 5-34% mikroorganizmów. Zasysane powietrze na pierwszym etapie jest filtrowane, a następnie poddane zostaje intensywnemu napromieniowaniu biobójczą lampą UVC, która zabija ponad 90% wirusów i bakterii. Lampa LED emituje promienie wewnątrz urządzenia, od prawej do lewej strony, tylko gdy funkcja jest włączona. Następnie zdezynfekowane, czyste i zdrowe powietrze wydmuchiwane jest przez klimatyzator do pomieszczenia. 99% skuteczność działania lampy UVC w klimatyzatorze Haier została potwierdzona Certyfikatem SGS. 

 Czy promieniowanie UVC jest bezpieczne?

Niejednokrotnie słyszeliśmy o szkodliwym działaniu promieniowania UVC na naszą skórę czy oczy. Jednak jedynie wystawienie na bezpośrednie promieniowanie z lampy UVC może powodować negatywne skutki dla zdrowia. Lampa UVC w klimatyzatorach Haier została osłonięta, tak by zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom. Jej światło nie wydostaje się poza urządzenie. Dlatego funkcja sterylizacji UVC może być używana w obecności ludzi i zwierząt.  Pomieszczenia nie trzeba wietrzyć, jak w przypadku ozonowania. Nie ma także żadnych ograniczeń co do zachowania określonych odległości, które należałoby zachować podczas pracy urządzenia.

Bezpłatna prenumerata