Bosch stworzył szybki test na COVID-19

W pełni zautomatyzowany szybki test COVID-19 firmy Bosch, może pomóc placówkom medycznym w diagnozowaniu choroby w krótkim czasie. Szybki molekularny test diagnostyczny działa na urządzeniu do analizy Vivalytic firmy Bosch Healthcare Solutions.

Szybki test, opracowany w ciągu zaledwie sześciu tygodni, może wykryć zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u pacjentów w czasie krótszym niż dwie i pół godziny – od momentu pobrania próbki do momentu otrzymania wyniku. Kolejną zaletą testu jest to, że można go wykonać bezpośrednio w punkcie opieki medycznej. Eliminuje to konieczność transportu próbek i oszczędza cenny czas. Oznacza również, że pacjenci szybko zyskują pewną informację o swoim stanie zdrowia, co umożliwia natychmiastową identyfikację i izolację osób zakażonych. 

Szybki test Boscha jest jednym z pierwszych na świecie, w pełni zautomatyzowanych molekularnych testów diagnostycznych, które mogą być stosowane przez wszystkie instytucje medyczne. Co więcej, pozwala on przetestować pojedynczą próbkę nie tylko pod kątem COVID-19, ale także pod kątem dziewięciu innych chorób układu oddechowego, w tym grypy A i B.

Nowo opracowany test będzie dostępny od kwietnia w Niemczech, a następnie na innych rynkach w Europie i poza nią. Szybki test na COVID-19 firmy Bosch jest wynikiem współpracy spółki Bosch Healthcare Solutions i firmy Randox Laboratories Ltd. z Irlandii Północnej, która zajmuje się technologią medyczną.

W różnych testach laboratoryjnych z SARS-CoV-2, test Bosch uzyskał wyniki z dokładnością ponad 95%. Spełnia standardy jakości Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Próbkę pobiera się z nosa lub gardła pacjenta za pomocą wacika. Następnie wkład, który zawiera już wszystkie odczynniki wymagane do testu, jest umieszczany w urządzeniu Vivalytic w celu analizy.

Analizator Vivalytic jest tak przyjazny dla użytkownika, że nawet personel medyczny, który nie został specjalnie przeszkolony, może niezawodnie przeprowadzić test. Analizator Bosch Vivalytic może wykonać do dziesięciu testów w ciągu 24 godzin. Oznacza to, że wystarczy 100 urządzeń, aby przeprowadzić do 1000 testów dziennie.

Bezpłatna prenumerata