ARV Vario ProClick – jeden zawór do wszystkiego

Potrafi dopasować się do różnych typów instalacji. Jest w stanie skorygować nietrafiony dobór do aktualnych potrzeb. Uniwersalny w każdym calu. Taki jest 3-drogowy obrotowy zawór mieszający nowej generacji ARV Vario ProClick. W czym tkwi sekret?

Współczynnik Kvs – dlaczego taki ważny?

Współczynnik przepływu Kvs [m3/h] określa wydajnościowe możliwości obrotowego zaworu mieszającego. Jest to parametr określany doświadczalnie przez producentów armatury. Informuje on o natężeniu przepływu wody przez otwarty zawór, podczas którego spadek ciśnienia na armaturze wynosi 1 bar. Aby zawór mieszający pracował prawidłowo, musi mieć współczynnik Kvs dopasowany do potrzeb wydajnościowych obiegu grzewczego, na którym jest zamontowany. Odpowiednia przepustowość takiego zaworu objawia się stosowną miejscową stratą ciśnienia, zawartą w przedziale 3÷15 kPa.
Co jeżeli Kvs zaworu mieszającego jest niewłaściwy? Zbyt mała wartość współczynnika jest związana ze zwiększoną stratą ciśnienia na zaworze, a to wpływa na ograniczony przepływ w instalacji. Taka sytuacja wiąże się z zmniejszoną mocą grzewczą odbiorników i możliwym niedogrzaniem pomieszczeń.
Zbyt duży Kvs zaworu również jest niepożądany. Wówczas niewielka oporowość armatury wpływa na niski poziom możliwości regulacyjnych. W rzeczywistości zawór mieszający ma problem z utrzymaniem zadanej temperatury czynnika płynącego na instalację. Dodatkowo wahania temperatury czynnika zmieszanego doprowadzają do tzw. „taktowania” siłownika, skracając jego żywotność.

Zmienna nastawa Kvs zaworu – i po problemie!

Problem źle dopasowanego współczynnika Kvs zaworu może dotyczyć wszystkich rodzajów instalacji – zarówno tych nowo budowanych, jak i istniejących, modernizowanych czy rozbudowywanych.
W przypadku instalacji nowych może dojść do niewłaściwego doboru. Niejednokrotny brak projektu technicznego zmusza użytkownika do szacunkowego określenia parametrów danego obiegu grzewczego, co często kończy się błędnymi obliczeniami czy nieodpowiednim dobieraniem zaworu na tzw. „średnicę” towarzyszącego orurowania.
Z kolei instalacje podlegające modernizacji czy rozbudowie zmieniają swoje wymogi wydajnościowe wynikające z korekty parametru Δt [°C] (np. zmiana typu źródła ciepła) czy mocy grzewczej obiegu (np. podłączenie dodatkowych grzejników). To powoduje, że Kvs dotychczasowego zaworu mieszającego staje się nieprawidłowy.
We wszystkich powyższych przykładach rozwiązaniem byłaby zmiana przedmiotowego współczynnika. Nowa generacja zaworów mieszających ARV Vario ProClick wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom i umożliwia płynną regulację współczynnika przepływu Kvs. Dzięki specjalnej dźwigni jesteśmy w stanie zmienić położenie przesłony we wnętrzu zaworu. Taki zabieg zmienia opór miejscowy armatury, wpływając na jego możliwości wydajnościowe. Dodatkowo po ściągnięciu śruby mocującej dźwignię i przestawieniu elementu regulacyjnego na trzpieniu z pozycji „R” na „L” możliwa jest zmiana zasilania zaworu ze strony prawej na lewą. Takie rozwiązania gwarantują szeroką gamę możliwości instalacyjnych, zapewniając pełną uniwersalność montażową oraz wydajnościową dopasowaną do indywidualnych potrzeb grzewczych.

To nie wszystko – co jeszcze nowego?

Dźwignia z przesłoną to nie jedyne zmiany w nowej generacji armatury ARV Vario ProClick. Nowością jest wnętrze, a dokładniej zawieradło. Wykonane z wytrzymałego tworzywa zapewnia wiele usprawnień:
• niższy wymagany moment obrotowy – dzięki temu wydłużamy bezproblemową pracę siłowników i regulatorów sterujących zaworami. Ma to związek z obniżonym obciążeniem zębatek w tego typu urządzeniach;
• niższą podatność na korozję – tworzywowe zawieradło nie koroduje. Dodatkowo ograniczamy możliwość osadzenia się kamienia kotłowego czy innego zanieczyszczenia, uniemożliwiając zblokowanie się zaworu;
• niższy przeciek wewnętrzny – nowa konstrukcja wewnętrza zwiększa szczelność zaworu. Dzięki temu zawór w funkcji mieszania lub przełączania pracuje efektywniej.
Uzupełnieniem zmian jest bardziej intuicyjne ustawienie zawieradła względem kształtu trzpienia zaworu oraz nadruki „L” oraz „R” na skali obrotu dostosowane do odpowiedniej strony zasilania armatury z źródła ciepła.

Kompatybilność w każdym wymiarze

Nowa generacja zaworów mieszających ARV Vario ProClick sprosta wymaganiom niejednej instalacji. Dzięki wprowadzonym zmianom uzyskano produkt nowoczesny i przede wszystkim funkcjonalny. Zastosowane modyfikacje bezsprzecznie podniosły kompatybilność przedmiotowej armatury na nowy poziom. Niezmienny pozostał jedynie sprawdzony i uznany system ProClick pozwalający na montaż siłownika czy regulatora bez użycia narzędzi.

Bezpłatna prenumerata