Fabryka Bosch w Aveiro

Fabryka Bosch w Aveiro

Bosch inwestuje w produkcję pomp ciepła

26 października br. w portugalskim Aviero odbyło się spotkanie prasowe dla przedstawicieli europejskich mediów branżowych. Dziennikarze mieli możliwość obejrzenia fabryki Bosch w Aveiro oraz centrum laboratoryjnego tam zlokalizowanego. Przedstawiciele Bosch zaprezentowali także ambitne plany firmy, która od 2018 roku intensywnie inwestuje w rozbudowę swojej europejskiej sieci rozwojowej i produkcyjnej pomp ciepła i planuje dalszy wzrost inwestycji w ten obszar w Europie.

Komora dźwiękowa w Aveiro

Pompy ciepła są kluczowym elementem budynków neutralnych dla klimatu. Z tego powodu Bosch konsekwentnie realizuje swoją długoterminową strategię i inwestuje w rozwój mocy produkcyjnych w zakresie pomp ciepła. Do 2026 r. około 100 milionów euro trafi właśnie do Aveiro. Firma planuje tam budowę nowych laboratoriów, dwóch budynków produkcyjnych i dodatkowych linii do produkcji pomp ciepła. Stworzy to w perspektywie średnioterminowej kilkaset nowych miejsc pracy. Obok Eibelshausen w Niemczech i Tranås w Szwecji, Aveiro jest ważnym miejscem w europejskiej sieci rozwoju i produkcji pomp ciepła. Do końca dekady Bosch zainwestuje łącznie ponad miliard euro w rozbudowę tej sieci.

Marka Bosch stawia także mocno na rozwój pracowników. Oprócz portugalskiego Aveiro, Bosch ma ośrodki badawczo-rozwojowe także w szwedzkim Tranäs oraz niemieckim Wernau.
To właśnie m.in w tych trzech Centrach R&D będzie szkolić kadrę, która już niedługo będzie potrzebna w nowej fabryce Bosch w Dobromierzu na Dolnym Śląsku, w pobliżu Wałbrzycha i 70 km od Wrocławia. Budowa jej ruszy niebawem, bo w 2024 roku, a start produkcji zapowiadany jest na przełom 2025 i 2026 roku. Do 2027 roku w zakładzie ma powstać około 500 nowych miejsc pracy. Bosch w nowej lokalizacji na Dolnym Śląsku będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła głównie na rynek europejski, zakład ten dołączy do sieci produkcyjnej i wytwórczej firmy. Bosch zainwestuje blisko 1,2 mld złotych do końca 2027 roku w nowy zakład produkcyjny pomp ciepła w Polsce.

Zapotrzebowanie na pompy ciepła w Polsce rosło w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent rok do roku. Bosch przewiduje, że do 2025 roku cały europejski rynek pomp ciepła będzie rósł o około 20% rocznie. W ciągu obecnej dekady w Unii Europejskiej ma zostać zainstalowanych dodatkowo 30 milionów pomp ciepła. Nowa lokalizacja produkcyjna w Polsce wykorzysta najlepsze praktyki opracowane przez firmę w celu wspierania produkcji przyjaznej dla klimatu.
Na przykład, system grzewczy będzie oparty na rozwiązaniach pomp ciepła produkowanych przez Bosch i będzie zasilany zieloną energią z certyfikatem OZE, z której od 2020 roku korzystają wszystkie pozostałe lokalizacje produkcyjne Bosch w Polsce.

Dolny Śląsk ma centralne położenie w Europie Środkowej i dobrze rozwinięte połączenia logistyczne z rynkami docelowymi. Dzięki temu koszty logistyczne, które mają duży wpływ na finalną cenę pomp ciepła dla klienta końcowego, mogą zostać zredukowane. Ponadto bliskość uznanych uczelni wyższych oraz instytutów badawczych zlokalizowanych we Wrocławiu zapewnia dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry.
Zdjęcia: Bosch

Bezpłatna prenumerata