TROX na Uniwersytecie Leuphana

Tradycyjna nazwa - nowoczesna i zrównoważona architektura

Nazwa Leuphana została po raz pierwszy wymieniona przez greckiego astronoma i geografa Ptolemeusza, który żył w II wieku (ne). W swoim atlasie używał tego terminu na określenie osady w północnych Niemczech. W XIX wieku osada została włączona w granice miasta, które obecnie nazywa się Lüneburg. Tu mieści się Uniwersytet Leuphana, w którym w dużej mierze za jakość powietrza i komfort wewnętrzny odpowiadają urządzenia marki TROX.

Zaprojektowany w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju

Centralny budynek Uniwersytetu Leuphana w Lüneburgu to kamień milowy w rozwoju kampusu. Najważniejszą i na pewno najbardziej interesującą architektonicznie, a także pod względem zastosowanych tam systemów i rozwiązań technicznych częścią kompleksu jest Libeskind Auditorium, mieszczące maksymalnie 1100 osób. Według uniwersytetu jest to również świadectwo ich zaangażowania w historię kampusu, odzwierciedlenie zasad akademickich i standardów naukowych. 

Centralny budynek Leuphana
Projekt: Daniel Libeskind
Architekci: rw + Gesellschaft von Architekten mbH, Berlin
Usługi budowlane: emutec GmbH, Norderstedt 
Wykonawca HVAC: Engie Deutschland GmbH, Hamburg
Rok ukończenia: 2017

Zasadnicze kryteria projektowe obejmowały szczególnie zrównoważoną konstrukcję i energooszczędne wykorzystanie energii elektrycznej do oświetlenia, wentylacji i chłodzenia. Fasada jest nachylona tak, że budynek rzuca w specjalny sposób cień, co powoduje pasywne chłodzenie, a różne części kompleksu są rozmieszczone w taki sposób, aby żadna ze ścian zewnętrznych nie była skierowana na południe.

Intensywność oświetlenia LED jest kontrolowana przez czujniki PIR, a także zależy od ilości dostępnego światła dziennego. Jeśli uwzględnimy także potrójne oszklenie, doskonałą izolację, odzysk ciepła i ponowne wykorzystanie ciepła odpadowego w niskiej temperaturze, to otrzymamy konstrukcję, która ustanawia nowe i bardzo wysokie standardy wydajności energetycznej budynków użyteczności publicznej.

Na pokrycie potrzeb obiektu wykorzystywane są tylko odnawialne źródła energii. Energia grzewcza pochodzi z biogazowni, a panele słoneczne na dachach zapewniają dodatkową energię elektryczną i pokrywają już 25% zapotrzebowania.
Z kolei system szarej wody służy do zbierania wody deszczowej z zielonych dachów i fasady i udostępniania jej do spłukiwania toalet.

Budynek jako taki jest konstrukcją lekką. Ograniczono zużycie stali na rzecz nowych rozwiązań konstrukcyjnych np. sufitów wykonanych jako połączenie elementów betonu i plastiku. Pozwoliło to zaoszczędzić wiele ton betonu i stali, których wytworzenie wymagałoby nie tylko energii elektrycznej i wody, ale także emitowałoby CO2 do atmosfery. 

Energooszczędny system wentylacji i klimatyzacji

Wyspecjalizowani konsultanci i wykonawcy HVAC wybrali komponenty wentylacyjne i klimatyzacyjne TROX, ponieważ doskonale się uzupełniają: od centrali wentylacyjnej po regulatory zmiennego przepływu VAV i stałego przepływu CAV oraz klapy przeciwpożarowe i wentylatory oddymiające. System wentylacji i klimatyzacji zapewnia dopływ powietrza zależny od zapotrzebowania, a system przeciwpożarowy zapewnia bezpieczeństwo ludziom.

Elementy wentylacji i klimatyzacji marki TROX w Leuphana
• Kratki i zawory wentylacyjne: TRS, TRS-K, TRS-R, LVS, Z-LVS
• Czerpnie i wyrzutnie: WG
• Klapy przeciwpożarowe: FKRS-EU, FK-EU, FKS-EU, KA-EU
• Regulatory przepływu powietrza VAV i CAV: TVR, TVJ, RN, RNS, VFC, EN
• Tłumiki akustyczne: TX, XSA, CA, CB, CAK, CF, CS
• Centrale wentylacyjne: X-CUBE
• Wentylatory: X-FANS

Pobierz Pełen artykuł w TROX Life Nr 17

Bezpłatna prenumerata