Innowacyjne kształtki KAN-therm UltraLine

Jednym z bardziej newralgicznych miejsc w instalacjach wodnych i grzewczych są kształtki odpowiadające za prawidłowe – a zatem trwałe, bezpieczne i odporne na uszkodzenia – zespolenie rur. Ich niewłaściwy dobór wiąże się z ryzykiem wystąpienia błędów montażowych, co w przyszłości może skutkować niebezpieczną awarią całego systemu, zwłaszcza jeśli w danej konstrukcji wykorzystujemy kilka rodzajów rur. 

W celu wyeliminowania potencjalnego ryzyka nieszczelności i awarii systemu instalacyjnego firma KAN wprowadziła na rynek kształtki UltraLine, które dzięki odpowiednio wyprofilowanym króćcom szczelnie i trwale łączą się z rurą. 

Niemal trzy dekady doświadczeń w pracach nad konstrukcją i produkcją elementów składowych systemów, wykorzystywanych do instalacji wodnych i grzewczych, pozwoliły nam opracować innowacyjny produkt, oparty na niespotykanej dotąd możliwości trwałych połączeń różnych materiałów w ramach jednej konstrukcji – wyjaśnia doradca techniczny z firmy KAN. – Najważniejszym elementem nowego systemu są kształtki UltraLine. Po założeniu rury na króciec kształtki i dosunięciu tulei nasuwanej do jej kołnierza następuje „wprasowanie” rury pomiędzy specjalnie zaprojektowane garby. Dzięki temu uzyskiwana jest 100% szczelność połączenia bez konieczności stosowania dodatkowych elementów uszczelniających. 

Poza pewną szczelnością instalator zyskuje również gwarancję, że wykonane połączenie będzie wyróżniała wysoka odporność mechaniczna. A to wszystko dzięki specjalnym wypustkom na końcu króćca, pomiędzy którymi wprasowano cienką warstwę polietylenu. Rozwiązanie to zabezpiecza połączenie przed skutkami pracy termicznej całej instalacji, eliminując ryzyko mechanicznego zsunięcia rury z kształtki.

Materiały, które się nie łączą 

Do istotnych cech nowych kształtek warto dodać jeszcze jedną, wynikającą z przeznaczenia całego Systemu KAN-therm UltraLine. 

Z założenia system ma umożliwiać łączenie różnych materiałów. Dzięki specjalnym stoperom, znajdującym się na końcu kształtki, zyskujemy pewność, że zarówno mosiężna powierzchnia kształtki, jak i warstwa aluminium, wykorzystana w konstrukcji rury wielowarstwowej, nie będą miały ze sobą styczności – wyjaśnia ekspert firmy KAN. – Eliminujemy w ten sposób potencjalne ryzyko wystąpienia korozji kontaktowej na styku mosiądz i warstwa aluminium. 

Symetria ułatwiająca montaż

Ważnym elementem nowego Systemu KAN-therm UltraLine jest symetryczna tuleja nasuwana, która podnosi komfort i bezpieczeństwo montażu. To ukłon w stronę intuicyjnego, wygodnego oraz szybkiego wykonywania połączeń, a docelowo zwrócenie uwagi na optymalizację, bezpieczeństwo i większą efektywność pracy. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu instalator nie musi pilnować sposobu ustawienia tulei podczas wykonywania połączeń. Cecha ta eliminuje występowanie pomyłek i podnosi komfort pracy z produktem szczególnie w trudnych warunkach budowlanych, kiedy ryzyko powstania błędu jest szczególnie duże.

Zwróćmy też uwagę na montaż kształtek, których specjalnie skonstruowany korpus umożliwia wygodną pracę z użyciem narzędzi nawet w trudnodostępnych miejscach. Bardzo szeroki kąt podejścia widełkami narzędzia do kształtki (unikalna na rynku cecha Systemu KAN-therm UltraLine) umożliwia montaż pod kątem nawet 270°!

Trzy elementy, na które warto zwrócić uwagę 

Aby System KAN-therm UltraLine sprawdzał się nawet w najbardziej skomplikowanych instalacjach, konstruktorzy oraz specjaliści działu technicznego firmy KAN zadbali o jego podstawowe elementy:
• osłona antydyfuzyjna EVOH w rurach jednorodnych z polietylenu sieciowanego PE-X oraz polietylenu PE-RT odpornego na wysoką temperaturę,
• warstwa ze specjalnie dobranego, elastycznego aluminium, będąca jednym z najważniejszych elementów konstrukcji rur wielowarstwowych PE-RT/AL/PE-RT,
• kształtki KAN-therm UltraLine z PPSU lub mosiądzu, pozwalające na łączenie obu rodzajów rur.

W tym ostatnim przypadku za solidność połączeń odpowiada specjalna tuleja nasuwana KAN-therm UltraLine z tworzywa PVDF. 
Dzięki takiej różnorodności elementów w ramach jednego systemu, możemy uzyskać dwa różne kompletne rozwiązania techniczne, określane jako System KAN-therm UltraLine PE lub System KAN-therm UltraLine AL.
Instalator ma wybór dowolnej konfiguracji, a prosta bezoringowa konstrukcja kształtek minimalizuje ryzyko popełnienia błędów montażowych. Specjaliści z działu technicznego KAN postawili na niezawodność, stabilność i bezawaryjność nie tylko poszczególnych elementów, ale i całego Systemu KAN-therm UltraLine.

KAN sp. z o.o.
ul. Zdrojowa 51, 16-001 Białystok-Kleosin
tel. 85 74 99 200, faks 85 74 99 201
kan@kan-therm.com
www.kan-therm.com

Bezpłatna prenumerata