9/2013

 

 

 

 

 

 

wrzesień 2013

e-biuletyn InstalReportera

Szanowni Państwo,

Przesyłamy wrześniowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.      

W aktualnym numerze InstalReportera 8/2013: Zawieszona kondensacja, czyli o kotłach wiszących 
– Zawory napowietrzające piony kanalizacyjne

– Niestandardowe układy połączeń kolektorów słonecznych

– Systherm – mariaż praktyki i nauki

– Klatki energetyczne – nowy rodzaj kolektorów gruntowych

– Ogrzewanie podłogowe: regulacja temperatury i regulacja hydrauliczna

Współczesne kotły kondensacyjne stanowią o wiele bardziej zaawansowaną konstrukcję w porównaniu do pierwszych wersji kotłów wyposażonych w dodatkowy wymiennik ciepła. Dla zapewnienie wysokiej sprawności i zredukowania kosztów eksploatacji nie trzeba dziś łączyć kotła kondensacyjnego wyłącznie z ogrzewaniem płaszczyznowym.

Współpraca z grzejnikami przy zastosowaniu współczesnych sterowników również pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty.

Więcej

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Warunki techniczne – zaostrzenie wymagań EP
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
PRACA
Nowe przepisy przewidują stopniowe zaostrzanie wymagań co do wartości wskaźnika EP określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania c.w.u. oraz oświetlenia, jak również wymagań co do wartości współczynnika przenikania ciepła U dla ścian, dachów, stropów i stropodachów dla wszystkich rodzajów budynków. Wymagania odnośnie wskazanych wartości podane zostały wraz z terminami, w jakich powinny zostać osiągnięte, tj. 1 stycznia 2014 r., 1 stycznia 2017 r. oraz 1 stycznia 2021 r. (w przypadku budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz będących ich własnością – 1 stycznia 2019 r.).
Więcej
MARC – BUD: kierownik budowy
ONNINEN: handlowiec
VENTURE INDUSTRIES: konstruktor
LURGI: hvac project engineer
ALNOR: młodszy specjalista ds. realizacji zamówień
SFM FILTRY: przedstawiciel handlowy
BARBOR: specjalista ds. handlu i zaopatrzenia
BARBOR: inżynier elektronik
DALKIA: technik – specjalista ds. klimatyzacji – wentylacji
VBW ENGINEERING: specjalista ds. eksportu
ALFA LAVAL: inżynier sprzedaży
SAVI: specjalista ds. sprzedaży technicznej
IGLOTECH: regionalny menadżer produktu
H.I.T.: monter instalacji i urządzeń sanitarnych
GRUPA KAN: przedstawiciel handlowy: Czechy
GRUPA KAN: przedstawiciel handlowy: Słowacja
INSTER: monter instalacji sanitarnych
SOLAIR INSTALACJE: monter instalacji wentylacji i klimatyzacji
MOSTOSTAL: koordynator robót
Pozwolenie na budowę – nowy wzór wniosku
Weszło w życie rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 7 sierpnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (DzU poz. 1013).
Więcej
Hakan Plastik nabyty przez Georg Fischer
W maju br. koncern Georg Fischer (GF Piping Systems) ogłosił nabycie większościowego pakietu udziałów w Hakan Plastik AS w Çerkezköy (Istambuł, Turcja). Hakan Plastik to znany dostawca systemów rur z tworzyw sztucznych dla budownictwa (systemy zewnętrzne i instalacje wewnętrzne) i sektora infrastruktury wodnej. Obecny jest w 70 krajach, głównie na rynkach Turcji, Bliskiego Wschodu, a także Europy Wschodniej. Przejęcie firmy Hakan Plastik ma także swoje konsekwencje w Polsce.
Wiecej
Solar-Bin w upadłości
Sąd Rejonowy w Rzeszowie, V Wydział Gospodarczy, postanowieniem z dnia 18 czerwca 2013 r. wydanym w sprawie o sygn. akt V GU 29/13 ogłosił upadłość z możliwością zawarcia układu firmy Solar-Bin Ductum Sp. z o.o. Dystrybucja S.K.A. w Rzeszowie.
Obwieszczenie o upadłości ukazało się w piątek 12 lipca 2013 r. w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”.
Więcej
Płynie polski gaz z łupków
W Rzeczpospolitej czytamy, że z odwiertu w pobliżu Lęborka na Pomorzu od ponad miesiąca jest wydobywany gaz łupkowy. Z informacji wynika, że z odwiertu, który wykonała firma Lane Energy Poland, wydobywa się ok. 8 tysięcy m3 gazu na dobę. Odwiert, który wykonała firma kontrolowana przez amerykański koncern ConocoPhilips, nosi nazwę Łebień LE-2H. Wykonano go w czerwcu 2011 r.
Więcej
Rząd zmienia podejście do wspierania OZE
23.08 br. w czasie zorganizowanej przez PAP debaty nt. opłacalności realizacji inwestycji w elektrowniach węglowych w Polsce, wicepremier Janusz Piechociński oświadczył, że w rządzie jest już zgoda co do modelu wsparcia dla OZE. Polska energetyka odnawialna ma być budowana na zasadzie wsparcia na poziomie zakupu czy instalowania technologii, a ma być maksymalnie rynkowa w obszarze bieżącej eksploatacji – powiedział. „Trójpak” trafi do podpisu prezydenta jeszcze przed końcem roku. Projekty są na razie na etapie prac na poziomie rządu.
Więcej
Czesi wycofują wsparcie dla OZE
16 sierpnia 2013 r. czeski parlament uchwalił ustawę ograniczającą wsparcie dla odnawialnych źródeł energii (OZE), która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. Największe ograniczenie wsparcia dotknęło elektrownie fotowoltaiczne.
Czescy posłowie, w wymiarze retroaktywnym, rozszerzyli podatek solarny na pozostałą część okresu obowiązywania taryfy feed in tariff (FiT) dla elektrowni fotowoltaicznych (PV) podłączonych w 2010 r. na poziomie 10% przychodów.
Więcej
Audytor OZC 6.0 Pro
Ukazała się kolejna wersja programu Audytor OZC, w której zastosowano zupełnie nowe podejście do wprowadzania danych o budynku. Obecnie oprócz metody tabelarycznej istnieje możliwość narysowania trójwymiarowego modelu budynku. Aplikację wyposażono też w szereg elementów ułatwiających pracę, m.in. w funkcje automatycznego wstawiania podłóg i stref pomieszczeń oraz funkcje wspomagające łączenie przegród budowlanych. Jednocześnie wizualizacja budynku pozwala łatwo ustrzec się błędów we wprowadzaniu danych, które mogą być trudne do zauważenia w tabelach (brak dachu, za krótka ściana, za niska ściana itp.).
Więcej
Rozporządzenia uzupełniające dyrektywy Ecodesign i o etykietowaniu energetycznym
urządzeń grzewczych
Po wielu latach pracy Komisja Europejska w dniu 6 września 2013 roku opublikowała w oficjalnym dzienniku Unii Europejskiej rozporządzenia wykonawcze w odniesieniu do dyrektywy  Ecodesign (2009/125/WE) i rozporządzenia delegowane w odniesieniu do dyrektywy o etykietowaniu energetycznym gazowych, olejowych i zasilanych elektrycznie urządzeń grzewczych (2010/30/UE). Dokumenty wejdą w życie z dniem 26 września 2013 roku. Więcej informacji na temat wymogów Ecodesign i etykiet energetycznych będzie można uzyskać podczas II Kongresu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, 17.10.2013r. w Warszawie. Szczegóły na www.kongres.portpc.pl
Więcej
Nowe kredyty na domy energooszczędne już dostępne
Oferta dostępna jest już na terenie całej Polski w placówkach: Banku Ochrony Środowiska, Banku Polskiej Spółdzielczości i SGB-Banku oraz w bankach spółdzielczych tych zrzeszeń. Pozostałe banki uczestniczące w programie zapowiadają uruchomienie programu w najbliższych miesiącach. Dotacja będzie wypłacana na konto kredytowe beneficjenta po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek. Banki będą obsługiwać beneficjentów w systemie tzw. „jednego okienka” na terenie całego kraju.
Więcej
Placówki oświatowe walczą o 3 mln zł na inwestycje termomodernizacyjne
Ponad 240 szkół, przedszkoli, szpitali i samorządów stara się o dofinansowanie termomodernizacji budynków. Dzięki temu mają szansę obniżyć rachunki za ogrzewanie i prąd o co najmniej 30% rocznie. Mogą na ten cel otrzymać od 170 tys. euro do 3 mln euro, w zależności od ilości emisji dwutlenku węgla, którą uda się dzięki temu zredukować. Szacuje się, że w Polsce takich obiektów publicznych wymagających termomodernizacji jest 3 tysiące.
Więcej
W następnym numerze InstalReportera 9/2013:

Koszty wytwarzania 1 kWh ciepła z… gazu, oleju, prądu

– Bloki tematyczne miesiąca:

1. ogrzewanie podłogowe

2. rekuperatory

– Jak dopasować stary komin do nowego kotła węglowego? Podwyższyć.

– Filtry mechaniczne firmy BWT

– Regulator Nea dedykowany do ogrzewania płaszczyznowego

Koszty ogrzewania domu wraz z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej stanowią przeciętnie od 70 do 80% rocznych kosztów eksploatacji domu. Tak więc od zastosowanego rozwiązania grzewczego zależeć będzie większość stałych wydatków ponoszonych na utrzymanie domu. Koszty ogrzewania domu zależą od wielu czynników, w pierwszym rzędzie od jego standardu izolacyjności cieplnej, a następnie od rodzaju paliwa i sprawności systemu grzewczego. W zależności od wyboru paliwa czy nośnika energii, można porównać z dużym przybliżeniem koszty wytworzenia 1 kWh ciepła i tym samym ogrzewania budynku.

 

 

 

Bezpłatna prenumerata