Ochrona przed zatruciem tlenkiem węgla

Pomimo tego, że blisko 3/4 przebadanych Polaków (71%) posiada urządzenie grzewcze, które może emitować tlenek węgla, tylko 61% zdaje sobie sprawę, że zatrucie tlenkiem węgla (CO) może wystąpić w ich domach – według najnowszego, europejskiego badania przeprowadzonego przez Resideo*. Tych wypadków można uniknąć, dlatego Resideo ogłosiło wrzesień miesiącem ochrony przed zatruciem tlenkiem węgla i dymem, a dzięki działaniom edukacyjnym zwiększa świadomość społeczną.

* Badania przeprowadzone w imieniu Resideo w dniach 3-16 sierpnia 2023 r. na reprezentatywnej próbie właścicieli domów (500+) w Czechach, Słowacji, Polsce, Rumunii i na Węgrzech.

R200C-N2 Czujnik tlenku węgla z funkcją komunikacji radiowej odpowiedni do stosowania w obiektach mieszkalnych, domach letniskowych, przyczepach kempingowych i łodziach

Tlenek węgla – bezbarwny i bezwonny gaz powstający w wyniku nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych jest źródłem zatrucia i zgonów wielu osób każdego roku. Jak pokazują wyniki badań Resideo znaczna część populacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Polska: 71%, Czechy: 68%, Rumunia: 80%, Słowacja: 66%, Węgry: 85%) może nie zdawać sobie sprawy, że ogień i urządzenia grzewcze w ich domach mogą wytwarzać tlenek węgla.
– Tylko w sierpniu odnotowano 467 interwencji, 37 osób uległo podtruciu, a 1 osoba zmarła w wyniku zatrucia czadem. Wakacyjne zgłoszenia związane były z nagrzewaniem dachów posesji, w tej sytuacji wentylacja oraz kominy mają słaby lub wsteczny ciąg, co sprawia, że dym lub spaliny z pieca gazowego/węglowego wpadają do budynku. Przed nami sezon jesienno-zimowy i czas wzmożonego używania urządzeń grzewczych, dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas był świadomy zagrożeń wynikających z zatrucia tlenkiem węgla i ryzyka rozprzestrzeniania się dymu – podkreśla bryg. mgr inż. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Nawet przy wzroście cen energii – jedynie 7% Polaków zmieniło system ogrzewania w swoim domu, aby obniżyć wysokość rachunków. Nadal większość gospodarstw domowych (71%) posiada tradycyjne kotły na drewno, olej lub gaz, piece gazowe i kominki. Paliwa takie jak gaz, węgiel, pellet czy olej opałowy mogą uwalniać tlenek węgla, dlatego, jak podkreślają eksperci, świadomość zagrożenia może uratować życie.
Najlepszym sposobem zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla i dymem jest posiadanie w domu czujniku tlenku węgla i dymu. Według bryg. mgr inż. Karola Kierzkowskiego równie ważne są:
• odpowiednia wentylacja domu – należy umożliwić cyrkulację świeżego powietrza niezależnie od pory dnia lub pory roku,
• szybkie reagowanie na niepokojące symptomy – jeśli odczuwasz zawroty głowy, zmęczenie, bóle głowy lub nudności i nie czujesz się lepiej po przewietrzeniu pomieszczenia, opuść dom i wezwij pomoc,
• konserwacja i kontrola – zleć profesjonaliście regularną kontrolę urządzeń grzewczych i komina
• czujniki tlenku węgla i dymu – zainstaluj nawet tam, gdzie używane są nowoczesne kotły z zamkniętą komorą spalania,
• bezpieczeństwo wszystkich pomieszczeń – do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi w łazienkach, dlatego ważne jest, aby zainstalować czujniki we wszystkich pomieszczeniach.

Produkty R200 Honeywell Home od Resideo pomagają instalatorom i użytkownikom chronić to, co najważniejsze, zapewniając:
– niezawodność i zgodność z europejskimi i krajowymi normami
– dodatkowy spokój ducha – czujnik tlenku węgla, dymu i ciepła objęty 10-letnim okresem eksploatacji i 10-letnią gwarancją (zgodnie z instrukcją użytkowania. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcjach instalacji poszczególnych produktów),
– zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników poprzez połączenie urządzeń w bezprzewodową sieć – w przypadku wzbudzenia alarmu przez jeden z czujników, pozostałe połączone czujniki uruchomią alarm jednocześnie (dotyczy czujników R200-N),
– funkcję komunikacji radiowej – czujniki wyposażone są w odpowiednie moduły umożliwiające połączenie ich w bezprzewodową sieć (dotyczy czujników R200-N).

Obejrzyj Film edukacyjny

Przejdź Więcej o czujnikach

Bezpłatna prenumerata