System klimatyzacji Panasonic z oczyszczaniem powietrza do gabinetów i placówek medycznych

Casy study na przykładzie kliniki Carella

Klinika chirurgii i medycyny estetycznej CARELLA z Białegostoku to placówka medyczna o statusie szpitala jednodniowego, wyposażona w siedem wysoko wyspecjalizowanych gabinetów, w których przeprowadza się operacje zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i miejscowym. Głównym celem, jaki właściciele Kliniki postawili wykonawcy, było stworzenie w obiekcie komfortowych i wygodnych warunków pobytu dla pacjentów. Duży nacisk położono na zapewnienie doskonałej jakości powietrza w pomieszczeniach, jednocześnie minimalizując generowany przez urządzenia hałas. Inwestorom zależało również na możliwości centralnego sterowania wszystkimi elementami systemu, najlepiej za pomocą dedykowanej aplikacji. Ważnym warunkiem było również zapewnienie niskich kosztów eksploatacji wszystkich urządzeń, wchodzących w skład systemu. Rozwiązanie, które spełniało wszystkie te wymagania, to system klimatyzacji Panasonic, oparty na innowacyjnej technologii nanoe™ X.

Czyste powietrze, wolne od zanieczyszczeń, alergenów i szkodliwych substancji chemicznych, przynosi liczne korzyści: jest niezbędne dla procesów regeneracji, przyspiesza gojenie się ran oraz sprzyja szybkiemu powrotowi do pełni sił. Inwestor zdecydował się na rozwiązanie Panasonic z tego względu, że w jednostkach wewnętrznych znajdują się generatory nanoe™ X, które mają za zadanie wytwarzać wolne rodniki OH, które są naturalnym detergentem atmosfery. Problem z długością orurowania rozwiązano dzięki temu, że trasy przewodów freonowych zostały skrócone poprzez ich częściowe umieszczenie w podwieszanych sufitach oraz poprzez wybór agregatów z serii FREE MULTI Z. W każdej jednostce wewnętrznej znajduje się wbudowany moduł Wi-Fi, który umożliwia sterowanie klimatyzacją za pomocą dedykowanej aplikacji Panasonic Comfort Cloud.

Technologia Panasonic nanoe™ X
Technologia opiera się na oczyszczaniu powietrza z pomocą wolnych rodników hydroksylowych generowanych przez opatentowany generator. Naturalnie występujące w przyrodzie rodniki hydroksylowe (nazywane rodnikami OH) mają zdolność neutralizowania wielu rodzajów zanieczyszczeń, między innymi alergenów i niebezpiecznych substancji, gwarantując tym samym czyste powietrze pozbawione nieprzyjemnych zapachów. Wolne rodniki penetrując szkodliwe substancje, wiążą z nimi cząsteczki wodoru, co powoduje denaturację białek i utratę aktywności biologicznej grzybów, wirusów, bakterii oraz pleśni. Technologia nanoe™ X pozwala na zamykanie rodników OH w nanocząstkach wody, co przedłuża ich żywotność nawet do 10 minut. Dzięki temu są one w stanie aktywnie oczyszczać całe pomieszczenie również na powierzchniach twardych, jak i miękkich, ponieważ nanocząsteczki są w stanie wnikać w tkaniny. Co więcej, to rozwiązanie nie wymaga dodatkowych filtrów ani ich specjalnej konserwacji, a ponadto może funkcjonować niezależnie od trybów pracy: ogrzewania i chłodzenia.

System klimatyzacji Panasonic zastosowany w klinice
Poznajmy więc szczegóły zastosowanego w klinice CARELLA systemu klimatyzacji multisplit oraz urządzeń Panasonic, które go tworzą. Wybór systemu multisplit został podyktowany względami niezależnymi od inwestora, ponieważ obiekt, w którym znajduje się klinika, należy do wspólnoty, która określiła konkretne miejsca montażu jednostek zewnętrznych.
Architekturę systemu oparto na klimatyzatorach: ściennych z serii Etherea oraz kasetonowych typu PY3 wyposażonych w generatory wolnych rodników i sterowanych za pomocą modułów Wi-Fi. Do każdej z jednostek zewnętrznych zostało podłączonych pięć jednostek wewnętrznych. Klimatyzatory ścienne zamontowano w gabinetach, salach pooperacyjnych oraz w pomieszczeniach technicznych, natomiast klimatyzatory kasetonowe znalazły się w recepcji i salach konferencyjnych. Dodatkowo pomieszczenie serwerowni jest chłodzone za pomocją dedykowanego do tego typu pomieszczeń klimatyzatora YKEA z możliwością pracy w trybie chłodzenia nawet przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -25°C. Wyzwaniem dla tego obiektu był wybór optymalnego systemu zdalnego sterowania, ponieważ inwestorowi zależało na monitorowaniu pracy urządzeń z dowolnego miejsca na świecie. Najlepszym rozwiązaniem było zastosowanie dedykowanej aplikacji Comfort Cloud, do której możliwe jest podłączenie nawet 200 urządzeń i podzielenie ich na grupy, co eliminuje konieczność kosztownego systemu BMS. Za pomocą tej aplikacji można zdalnie kontrolować funkcje chłodzenia, ogrzewania i oczyszczania powietrza. W przypadku wystąpienia awarii aplikacja automatycznie wyświetla odpowiedni komunikat, co umożliwia szybkie usunięcie usterki. Ponadto inwestor ma możliwość monitorowania orientacyjnego zużycia energii i porównywania go w wybranych okresach. Klinika Carella korzysta również z pomocnej funkcjonalności aplikacji Comfort Cloud, która pozwala na ustalanie harmonogramu pracy poszczególnych urządzeń znajdujących się w klinice. Dzięki temu można np. włączyć tryb oczyszczania powietrza za pomocą rodników hydroksylowych nanoe™ X, bez konieczności uruchamiania funkcji grzania lub chłodzenia.

W obiekcie znajdują się ponad 20 jednostek wewnętrznych z serii Etherea, 2 jednostki TZ , 2 kasety czterokierunkowe PY3 i jednostka do serwerowni YKEA. Sumaryczna moc nominalna agregatów przekracza 45 kW, a jednostek wewnętrznych 65 kW. Jest to możliwe dzięki temu, że z założenia klimatyzacja nie będzie używana we wszystkich pomieszczeniach jednocześnie, co pozwoliło osiągnąć oszczędność na inwestycji. Zastosowane agregaty Free Multi Z przy odpowiedniej konfiguracji urządzeń mają klasę energetyczną A+++, co podkreśla ekonomiczność tego rozwiązania. Jednostki ścienne z serii premium są bardzo ciche, w ustawieniu super quiet poziom ciśnienia akustycznego wynosi tylko 19 dB(A), a w jednostkach ultrakompaktowych TZ 20 dB(A). We wszystkich jednostkach ściennych znajdują się ułatwienia montażowe dla instalatora takie, jak mocniejsza i solidniejsza płyta montażowa, wbudowany wspornik pomocniczy oraz szeroki przepust na przewody.

Podsumowanie
Urządzenia Panasonic spełniają najwyższe kryteria, jeśli chodzi o służbę zdrowia, gwarantując wysokie parametry jakości powietrza poprzez generatory wolnych rodników. Świadczą o tym liczne badania potwierdzające zasadność stosowania tej technologii. Bezpieczeństwo pacjentów, komfort pracowników – oto główne powody, dla których w tego typu obiektach warto stawiać na rozwiązania klimatyzacyjne Panasonic oparte o technologię nanoe x.

Bezpłatna prenumerata