Fot. Panasonic

Fot. Panasonic

Pompy ciepła z czynnikiem chłodniczym R290

Pompy ciepła na propan R290 to obecny kierunek rozwoju rynku w tym segmencie. Stoją za tym regulacje unijne i świadomość konieczności podjęcia wszelkich działań na rzecz zachowania równowagi ekologicznej. Obecnie ten naturalny czynnik chłodniczy, jakim jest propan R290 coraz częściej zastępuje tradycyjne czynniki dotychczas stosowane, jak R410A i R32 należące do fluorowanych gazów cieplarnianych (tzw. f-gazów).
R290 jest bardziej przyjazny dla środowiska, ma bowiem niski współczynnik potencjału ocieplenia globalnego (GWP) i w minimalnym stopniu wpływa na zmiany klimatyczne. R290 charakteryzuje się także wysoką wydajnością, a to z kolei oznacza konkretne oszczędności energii i niższe koszty eksploatacji.

Ważnym parametrem porównawczym czynników stosowanych w pompach ciepła jest GWP (z ang. Global Warming Potential), czyli potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. R290 to czynnik chłodniczy o niskim potencjale ocieplenia globalnego wynoszącym zaledwie 3, czyli znaczne mniej w porównaniu do R32 czy R410A, dla których potencjał ocieplania globalnego wynosi odpowiednio: 675 dla R32 i aż 2088 dla R410A. Emisja 1 kg R410A jest ekologicznie równoznaczna z uwolnieniem do atmosfery ponad 2 ton dwutlenku węgla. Nie dziwi więc, że dąży się do popularyzacji naturalnych czynników chłodniczych i stopniowej eliminacji czynników o wysokim GWP.

Czynnik chłodniczy R32 jest bardziej przyjazny dla środowiska niż R410A (o GWP o około 68% niższym) i chętnie stosowany przez producentów pomp ciepła i klimatyzatorów. R32 ma również lepsze właściwości termodynamiczne niż R410A, a więc urządzeń z nim pracujące mają wyższą wydajność energetyczną. Wadą R32 jest to, że jest łatwopalny, co może stwarzać pewne wyzwania podczas instalacji i serwisowania urządzeń.

Czynnik chłodniczy R410A jest z kolei stabilny i niełatwopalny, co ułatwia jego obsługę oraz czynności serwisowe. Jednakże jego wysoki GWP i niższa efektywność energetyczna sprawiają, że Unia Europejska zaczyna ograniczać jego użycie w nowych urządzeniach, ukierunkowywując swoją politykę f-gazową w stronę czynników naturalnych.

R290 podobnie jak R32, jest łatwopalny, dlatego producenci pomp ciepła pracujących z tym czynnikiem bardzo dużo uwagi przykładają do zapewnienia bezpieczeństwa swoich urządzeń nie tylko w odniesieniu do samej konstrukcji, ale także ich montażu, pracy, jak i serwisowania. Obecnie propan jest powszechnie wykorzystywany w pompach ciepła typu monoblok, w których wszystkie główne elementy, w tym czynnik chłodniczy, są zamknięte w jednym, zintegrowanym urządzeniu. Dzięki temu ogranicza się ryzyko ewentualnej ucieczki czynnika chłodniczego, co jest szczególnie istotne w przypadku łatwopalnego propanu. Monoblokowe pompy ciepła są też prostsze w montażu i obsłudze.

R290 charakteryzuje się również bardzo dobrymi właściwościami termodynamicznymi, które przekładają się na wysoką efektywność energetyczną urządzeń z nim pracujących. Propan jest również łatwo dostępny i stosunkowo tani, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla producentów.

Propan R290 nie jest f-gazem, więc urządzenia z tym czynnikiem nie podlegają ustawie f-gazowej. Pompy ciepła wykorzystujące R290 nie wymagają rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów. Nie trzeba też wykonywać prób szczelności, a specjalista montujący takie pompy ciepła nie musi mieć uprawnień f-gazowych.

Zalety czynnika R290:
• nie powoduje efektu cieplarnianego (GWP = 3),
• nie niszczy warstwy ozonowej (ODP = 0),
• przyjazny środowisku naturalnemu,
• ma bardzo dobre właściwości termodynamiczne.

Opracowanie: redakcja InstalReportera na podstawie m.in. blogu firmy Panasonic „Fakty i mity. Nowe regulacje unijne dotyczące czynników chłodniczych w pompach ciepła – co to oznacza dla użytkowników?”– kliknij

Bezpłatna prenumerata