Jaki był rok 2020 dla branży HVAC w ocenie Viessmann

Sebastian Walerysiak
prezes Viessmann Sp. z o.o.

Jak ocenia Pan rok 2020 z perspektywy swojej firmy?
Firma to ludzie, którzy ją tworzą – to przesłanie towarzyszy firmie Viessmann od początku istnienia i nie zmienia się również w tak wyjątkowym czasie, jakim jest epidemia COVID-19. Dobrze zorganizowany i przede wszystkim zdrowy zespół, pozostawał do dyspozycji klientów, pracując w systemie pracy zdalnej. Dla serwisantów i instalatorów, którzy osobiście odwiedzali domy klientów, stworzyliśmy projekt „Bezpieczna Ekipa”. Dodatkowo, nasza infolinia techniczno-serwisowa była dostępna dla klientów przez całą dobę, siedem w dni w tygodniu poprzez telefoniczne i internetowe formy kontaktu. Udowodniliśmy, że mamy zaplecze, które pozwala nam z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Jaki wpływ na wynik finansowy i sytuację w firmie miała pandemia koronawirusa?
Mijający rok okazał się, mimo wszystko, bardzo dobry pod względem sprzedaży. Branża grzewcza odnotowuje okres dynamicznego rozwoju. Zmienia się rynek, pojawiają się nowe technologie, niektóre rozwiązania ustępują miejsca bardziej ekologicznym i energooszczędnym. Zmienia się również sam klient. Społeczeństwo staje się coraz bardziej otwarte na nowe technologie oraz coraz bardziej chętne do zmiany nawyków. Warto wspomnieć, że po wielu tygodniach testów, uruchomiliśmy w tym roku oficjalny sklep internetowy Viessmann. Plany utworzenia kanału sprzedaży online powstały kilka lat temu. Pandemia niejako przyspieszyła ten proces.
W ofercie sklepu internetowego znajdują się najpopularniejsze produkty – stacja uzdatniania wody Aquastilla, oczyszczacz powietrza oraz systemy SMART Home.

Czego możemy spodziewać się w 2021 roku?
Cyfryzacja oraz transformacja energetyczna to największe wyzwania naszych czasów. Plany Viessmann na najbliższe lata to nieustannie nowoczesne zarządzanie w oparciu o nowe technologie, digitalizacja i informatyzacja komunikacji. Naszą ofertę uzupełniają cyfrowe produkty: inteligentne rozwiązania i aplikacje do zdalnego sterowania i monitorowania systemów grzewczych. Przygotowując się do obchodów 30-lecia obecności firmy w Polsce, niezmiennie stawiamy również na partnerstwo – wierzymy, że – zwłaszcza dziś – kluczem do sukcesu jest działanie zespołowe!

Bezpłatna prenumerata