Krzysztof Ciemięga, dyrektor generalny Bosch Termotechnika

Jaki był rok 2019 dla branży HVAC w ocenie firmy Bosch Termotechnika

Jak ocenia Pan rok 2019 dla branży HVAC?
Ubiegły rok, podobnie jak poprzednie lata, był bardzo dobrym czasem dla branży. Mimo że dynamika sprzedaży w segmencie grzewczym była nieco mniejsza niż w 2018 roku, to i tak zanotowaliśmy znaczący wzrost. Duży wpływ na to miały liczne dotacje i programy na rzecz ochrony środowiska, w ramach których można wymieniać stare urządzenia grzewcze na nowoczesne i bardziej ekologiczne. Mam tutaj na myśli wiele lokalnych, samorządowych programów wsparcia czy np. rządowy program Czyste Powietrze. Ponadto dobra koniunktura gospodarcza sprzyjała wzrostowi nowych inwestycji budowlanych, a co za tym idzie wzrostowi zapotrzebowania na urządzenia grzewcze do nowych budynków.

Co Pana zdaniem w roku 2019 było najważniejsze lub na tyle przełomowe, że już ma lub będzie miało znaczący wpływ na kierunki rozwoju branży?
W 2019 roku znacząco wzrosło zainteresowanie pompami ciepła. To tendencja, którą obserwujemy już od kilku lat, ale ubiegły rok był pod tym względem szczególnie dynamiczny. Co ważne, to nie przypadkowy wzrost, ale początek wieloletniej tendencji rynkowej. Pompy ciepła jako bardzo ekologiczne urządzenia OZE są najbardziej przyszłościowym rozwiązaniem grzewczym w aspekcie redukcji emisji CO2. W połączeniu z coraz częściej stosowanymi ogniwami fotowoltaicznymi, pompa ciepła staje się nie tylko ekologicznym, ale i najbardziej efektywnym rozwiązaniem grzewczym np. dla domów jednorodzinnych. Nie bez znaczenia jest też dodatkowe wsparcie dla inwestorów indywidualnych w postaci odpisów podatkowych na tego typu systemy.

Czego możemy spodziewać się w 2020 roku i kolejnych latach?
W 2020 roku możemy się spodziewać kontynuacji dobrego trendu w branży i zainteresowania pompami ciepła. Dodatkowo będzie rosło zapotrzebowanie na regulatory do systemów grzewczych. Nowoczesne regulatory nie tylko umożliwiają zdalne sterowanie urządzeniem przez Internet, ale przede wszystkim umożliwiają obniżenie zużycia energii. Regulatory dopasowują moc grzewczą urządzenia do żądanej temperatury pomieszczenia, a dzięki płynnej modulacji tej mocy dodatkowo podnoszą sprawność energetyczną. Nie bez znaczenia jest również bardzo pozytywny wpływ takiej płynnej regulacji na żywotność samego urządzenia. Przewidujemy również, że coraz częściej będą pojawiały się systemy hybrydowe, czyli połączenie pompy ciepła wraz z kotłem gazowym czy peletowym. Natomiast w nowym budownictwie montowana będzie mechaniczna wentylacja z rekuperacją. To nie tylko trend rynkowy i chęć poprawienia jakości powietrza w mieszkaniu, ale wymogi prawne związane ze zmieniającymi się przepisami budowlanymi. Zmiany klimatu i coraz gorętsze lata sprawiają również, że rośnie zainteresowanie klimatyzacją, którą powoli stacje się standardem, szczególnie w nowych budynkach. Zanosi się więc na to, że nie tylko w tym roku, ale i w kolejnych latach można oczekiwać dobrej koniunktury w branży, a inwestorzy będą mogli wybierać rozwiązania z szerokiej gamy oferowanych produktów i systemów.

Krzysztof Ciemięga, dyrektor generalny Bosch Termotechnika

Bezpłatna prenumerata