Bosch Termotechnika Szkoli: program inspirujący młode pokolenia instalatorów

Rozmowa z Krzysztofem Ciemięgą

Skąd pomysł na stworzenie programu edukacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie techniki grzewczej? Czy chodziło o wsparcie merytoryczne szkolnictwa zawodowego czy może przygotowanie specjalistów w obsłudze urządzeń grzewczych Bosch Termotechnika?
Jedno i drugie jest celem tego programu. Jako Bosch Termotechnika oferujemy szerokie portfolio urządzeń grzewczych oraz klimatyzacyjnych i cały czas poszukujemy specjalistów do ich obsługi i montażu. Dlatego edukowanie kolejnych pokoleń specjalistów w tym zakresie wpisuje się w naszą strategię. Należy jednak pamiętać, że program sam w sobie daje możliwość przedstawienia uczniom perspektyw i różnych ścieżek rozwoju w zawodzie instalatora w tym dynamicznie rozwijającym się segmencie rynku. Tym samym poprzez Bosch Termotechnika Szkoli wspieramy ogólnie pojęte szkolnictwo zawodowe. Szkolenia w ramach programu prowadzone są przez naszych najlepszych profesjonalistów, nauczyciele mogą czerpać wiedzę bezpośrednio od praktyków i następnie przekazywać ją uczniom. Ponadto uczniowie, którzy zdobędą najlepsze wyniki w testach, otrzymują voucher na kurs oraz egzamin dający uprawnienia wykonywania zawodu instalatora urządzeń grzewczych. Mogą więc de facto rozpocząć pracę w zawodzie zaraz po ukończeniu szkoły np. w charakterze Autoryzowanego Instalatora Bosch Termotechnika.

To już 7. edycja Bosch Termotechnika Szkoli (dawniej Junkers Szkoli), a chętnych szkół do wzięcia udziału w programie jest coraz więcej. Jednak w 1 edycji wzięły udział zaledwie 3 szkoły…
To prawda, kiedy uruchomiliśmy program zaczynaliśmy od zaledwie kilku szkół – to była nowość i nauczyciele jeszcze nie wiedzieli czego się spodziewać, zgłaszając szkoły do programu.
W drugiej edycji było już 11 szkół, w kolejnej 19, a teraz są aż 32 szkoły chętne do wzięcia udziału w 7. edycji. Co roku otrzymujemy pozytywny feedback ze strony szkół. Wiele z nich jest z nami od samego początku, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. W sumie we wszystkich edycjach do tej pory wzięło udział prawie 1400 uczniów – to wielki sukces. Mamy nadzieję, że liczby te będą dalej rosły.

Co przyciąga szkoły, a tak naprawdę nauczycieli i uczniów do Waszego programu? Rozumiem że to właśnie po stronie nauczycieli pozostaje kwestia przekazania wiedzy uczniom.
W ramach programów nauczania, nauczyciele przekazują uczniom podstawy teoretyczne i praktyczne. Dzięki programowi Bosch Termotechnika Szkoli nauczyciele mają dodatkowo dostęp do znacznie szerszych informacji i najnowocześniejszych technologii. Tę wiedzę wykorzystują również w całej swojej pracy dydaktycznej, nie tylko w klasach, których uczniowie biorą udział w programie. W ramach programu uczniowie i nauczyciele otrzymują przede wszystkim praktyczną wiedzę o technice grzewczej, przekazaną przez specjalistów jednego z największych dostawców takich rozwiązań na świecie – Bosch Termotechnika. Ta wiedza o najnowocześniejszych technologiach jest cały czas aktualizowana, więc każda następna edycja zawiera nowe elementy. Program obejmuje zajęcia prowadzone w naszych Centrach Szkoleniowych, gdzie na zamontowanych urządzeniach można trenować umiejętności w zakresie wszystkich omawianych w trakcie programu technologii. Oczywiście obecnie ze względu na pandemię możliwości szkoleń w salach są ograniczone, ale powrócimy do nich, jak tylko pozwoli na to sytuacja.

Krzysztof Ciemięga,
Dyrektor Generalny Bosch Termotechnika

Bosch Termotechnika stawia na szkolenia nie tylko dla uczniów, ale przede wszystkim instalatorów i serwisantów. Czy mógłby Pan nam coś o tym opowiedzieć? Jak wyglądają szkolenia i cały system?
To bardzo szerokie spektrum szkoleń dla profesjonalistów obejmujące technikę grzewczą opartą na bazie kotłów gazowych czy szczególnie mocno rozwijającą się obecnie technologię pomp ciepła i urządzeń do klimatyzacji. Szkolenia to nie tylko teoria i praktyka dotyczące danej technologii czy produktu, ale także bardzo szeroki zakres wiedzy o systemach hydraulicznych, w których działają te urządzenia. Dodatkowo poszerzone jest to o automatykę i sterowanie systemami z poziomu samego urządzenia czy zdalnie przez internet, aby systemy były bardziej efektywne pod względem energetycznym i oferowały wyższy komfort dla użytkownika. Oferowane są różne bloki tematyczne o różnym poziomie zaawansowania, aby dopasować się do oczekiwań większości partnerów, z którymi współpracujemy. Dodatkowo ta wiedza przekazywana jest w kilku salach szkoleniowych rozlokowanych na terenie kraju. Równolegle do szkoleń stacjonarnych oferowane są szkolenia online. Są to filmy instruktażowe, dokumentacja, web-based trening dostępny non stop na naszych portalach stworzonych specjalnie dla profesjonalistów. Oferowany jest więc szeroki zakres szkoleń, a szkolenia online są często jedyną, możliwą formą przekazywania wiedzy w czasie zagrożenia pandemicznego.

Jak będzie wyglądała edycja programu 2020/2021 w związku z aktualną sytuacją?
Oczywiście dopasowaliśmy 7. edycję do obowiązujących realiów i cały program przeprowadzamy w formie online. Wszystkie szkolenia prowadzone są za pomocą skype. Mając na uwadze odmienne warunki pracy nauczycieli, zaproponowaliśmy im możliwość wyboru jednego z dwóch dostępnych terminów na każde ze szkoleń, które są integralną częścią programu. Szkolenia prowadzone są przez tych samych ekspertów, którzy prowadzą szkolenia w naszych Centrach Szkoleniowych, więc dbając o bezpieczeństwo uczestników nie tracimy na merytoryce programu. Jednocześnie mamy nadzieję, że kolejną edycję będziemy już organizować w standardowej formie. Zależy nam, aby podczas gali finałowej spotkać się z uczniami i nauczycielami i zapytać ich o feedback dotyczący programu, aby z roku na rok go ulepszać – to również bardzo ważna część programu.

Dziękuję za rozmowę!

Bezpłatna prenumerata