System niskiej konstrukcji RAUTHERM SPEED z rzepami

Ogrzewanie podłogowe – gdy liczy się każdy milimetr i szybkość układania

Nowa rura z rzepami RAUTHERM SPEED firmy REHAU o wymiarze 10 mm wraz z matą z rzepami RAUTHERM SPEED o grubości 3 mm i  jastrychem niwelacyjnym Knauf 425 stanowi pierwszy niski system konstrukcji o wysokości zaledwie 41 mm.

System RAUTHERM SPEED dedykowany jest do modernizowanych obiektów, to po prostu  doskonały sposób na remont z minimalnym podniesieniem wysokości podłogi. Nowy system niskiej konstrukcji sprawdzi się na każdym podłożu – jastrychu, płytkach czy izolacji. Wystarczy położyć specjalną matę, ułożyć rurę mocowaną do maty na rzepy i zalać jastrychem.

Podstawowe elementy systemu RAUTHERM SPEED

● Rura RAUTHERM SPEED K opleciona taśmą rzepową do szybkiego montażu instalacji ogrzewania podłogowego na macie lub płycie RAUTHERM SPEED bez użycia narzędzi (a).
● Mata o wysokości tylko 3 mm wyłożona wł.kniną rzepową w rolkach (b) lub arkuszach (c).
● Praktyczne akcesoria montażowe (kołowr.t, rozp.rka drzwiowa) (d).

 

Rura RAUTHERM SPEED K skonstruowana została na bazie znanej rury RAUTHERM S z PE-Xa, z utrzymaniem jej wszystkich cennych właściwości. Jest przede wszystkim do 30% bardziej elastyczna niż inne rury tworzywowe np. PE-RT czy PE-Xc, co znacznie ułatwia jej układanie. Jest odporna na tworzenie się rys naprężeniowych i po ogrzaniu wraca do swojego pierwotnego kształtu. Charakteryzuje się wytrzymałością na uderzenia także w niskiej temperaturze.
Ważną praktyczną zaletą systemu jest  możliwość wykorzystanie resztek rur dzięki sprawdzonej technologii tulei zaciskowej.
Dostępne średnice rur RAUTHERM SPEED K to 10, 14 i 16 mm, kolor pomarańczowy.

Samoprzylepne maty mają wierzchnią warstwę wykończoną włókniną rzepową. W systemach niskiej zabudowy układane są bezpośrednio na podłożu (np. na podłodze drewnianej lub ceramicznej). Można je też układać na styropianie. Maty do dużych pomieszczeń występują w postaci rolek, w małych zaś stosuje się arkusze.
Warstwa samoprzylepna pozwala przykleić matę ściśle do podłoża. Na matach co 5 cm zaznaczone są punkty montażowe, ułatwiające zachowanie odpowiedniego rozstawu układanych rur. Do przycinania maty potrzebny jest tylko nóż do wykładzin, resztki można wykorzystać, naklejając je w odpowiednich miejscach, minimalizując w ten sposób odpady.

Płyta z rzepami RAUTHERM SPEED to alternatywne rozwiązanie dla mat. Wykonana jest z polistyrenu i pokryta warstwą włókniny rzepowej.

W systemie RAUTHERM SPEED nie narusza się izolacji poprzez np. wbijanie szpilek. Mata z rzepami pozwala na zachowanie pełnych właściwości cieplnych i akustycznych warstwy izolacyjnej.
Wylewkę w systemie konstrukcji RAUTHERM SPEED zaleca się wykonuwać się z jastrychu niwelacyjnego Knauf 425. System ten umożliwia wylanie o 30% niższej warstwy jastrychu niż w standardowych rozwiązaniach. Ogrzewanie podłogowe jest praktycznie gotowe w 5 godzin.
Dodatkowo o 30% szybszy czas montażu sprawia, że pracując w pojedynkę, tzn. bez pomocników, można ułożyć w ciągu tygodnia podłogówkę w trzech, zamiast dwóch domach jednorodzinnych.

System mocowania na rzepy ma wiele praktycznych cech ułatwiających pracę instalatorowi.

– Jest to przede wszystkim do 30% szybszy czas montażu.
– Dobra przyczepność rury do podłoża. Duża powierzchnia przywierania umożliwia precyzyjne układanie i mocne trzymanie rury nawet na zabrudzonej powierzchni.
– Pracę można wykonywać w pojedynkę (jednoosobowe układanie) i bez narzędzi, rurę wystarczy bowiem przydepnąć butem.
– Rura RAUTHERM SPEED K kontrastuje swoim pomarańczowym kolorem z podłożem i po prostu widać nieprzyczepioną rurę. Łatwo więc wprowadzić poprawki ułożenia rury mocowanej na rzep.
– Mocowanie rur ogrzewania płaszczyznowego przebiega wygodnie i bez wysiłku. Dla instalatora oznacza to ergonomiczny sposób pracy, bez pochylania się i bez bólu pleców.
– Oszczędność miejsca podczas transportu i magazynowania. Mata ma grubość tylko 3 mm, czyli 90% mniejszą objętość niż tradycyjne systemy montażowe. Poza tym jej wymiary są dopasowane do europalet.
– Przemyślana konstrukcja kołowrotu i prowadnicy drzwiowej umożliwia sprawne rozwijanie i układanie rury RAUTHERM SPEED K.

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017