Kontrolowana wentylacja z odzyskiem ciepła

System Logavent HRV2 marki Buderus

Przebywanie w dusznych, wilgotnych pomieszczeniach negatywnie wpływa na nastrój i samopoczucie. O przyjemny klimat w pomieszczeniach zadba teraz nowe rozwiązanie marki Buderus – system Logavent HRV2.

Coraz częściej mieszkamy w budynkach, w których cyrkulacja powietrza między wnętrzem a otoczeniem jest mocno ograniczona. Szczelność domów zapewnia ich energooszczędność, ale może mieć negatywny wpływ na klimat, jaki w nich panuje. Bez dostępu do świeżego powietrza pomieszczenia mieszkalne stają się duszne, zadymione i może pojawić się w nich wilgoć. Nowe rozwiązanie marki Buderus – system kontrolowanej wentylacji z odzyskiem ciepła, skutecznie temu przeciwdziała. Rekuperator Logavent HRV2 doprowadza czyste powietrze z zewnątrz do pomieszczeń mieszkalnych i usuwa „zużyte” powietrze z pomieszczeń funkcyjnych takich, jak kuchnia, łazienka, WC czy garderoba poza budynek.

Skuteczne oczyszczanie powietrza i oszczędności
Logavent HRV2 nie tylko zapewnia dopływ świeżego powietrza do wnętrza budynku. Dzięki skutecznym filtrom oczyszcza je również z pyłków i kurzu – dużą różnicę odczują na pewno wszyscy alergicy. System pomaga także oszczędzać: jego częścią jest wydajny wymiennik ciepła, który w zimie przekazuje ciepło z powietrza odprowadzanego do powietrza doprowadzanego bez mieszania tych dwóch strumieni. Dzięki temu nawet 90% ciepła wraca do pomieszczeń wraz ze świeżym powietrzem, co pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania. Natomiast w letnie noce, gdy temperatura wewnątrz pomieszczeń jest wyraźniej wyższa od temperatury na zewnątrz, system zapewnia dopływ przyjemnego, chłodniejszego powietrza do budynku dzięki załączającemu się automatycznie obejściu (by-pass).

Trzy warianty systemu
Centrale wentylacyjne Logavent marki Buderus są dostępne w trzech wariantach:
- HRV2-140 dla domów szeregowych, nominalna wydajność przepływu do 140 m³/h;
- HRV2-230 dla domów jednorodzinnych, 230 m³/h;
- HRV2-350 dla większych domów jednorodzinnych, 350 m³/h.
Obliczona sprawność odzysku ciepła (EN 13141-7) wynosi we wszystkich modelach ok. 90%. Wykonana z polistyrenu ekspandowanego (EPS) obudowa centrali wentylacyjnej zapewnia optymalne odprowadzanie kondensatu i niski poziom emisji dźwięku. Wszystkie przyłącza wentylacyjne są wyprowadzone do góry, co ułatwia projektowanie oraz podłączenie urządzeń do systemu dystrybucji powietrza w budynku. Zasysanie powietrza z zewnętrz i oddawanie powietrza może odbywać się – do wyboru – przez przyłącza po prawej lub po lewej stronie obudowy.
Centrala wentylacyjna Logavent jest standardowo wyposażona w nagrzewnicę wstępną zabezpieczającą pracę wymiennika ciepła przed zamarznięciem, nawet przy ujemnych temperaturach powietrza na zewnątrz. Filtry powietrza klasy G4 oraz syfon do odprowadzenia skroplin to również element dostarczany razem z rekuperatorem.

Wentylacja dostosowana do potrzeb użytkowników
Sterowanie centrali wentylacyjnej Logavent HRV2 może odbywać się na trzy sposoby. Pierwszą opcją jest regulator wbudowany w urządzenie, który zapewnia ustawienie najważniejszych funkcji urządzenia. Szerszy zakres ustawień dostępny jest za pomocą bezprzewodowego pilota RCV (wyposażenie dodatkowe). Do sterowania można też wykorzystać bezpłatny program komputerowy Configuration Tool umieszczony na stronie internetowej Buderus. Po podłączeniu do urządzenia komputera można za jego pomocą skonfigurować programy czasowe, dokonać regulacji wielu ustawień, ale też – śledzić historię zmian wszystkich mierzonych parametrów na zainstalowanych czujnikach (np. temperatury). Configuration Tool oferuje również poziom dostępu dla instalatora, co ułatwia kalibrację urządzenia po jego zainstalowaniu.

System kanałów
Oprócz central wentylacyjnych Logavent marka Buderus oferuje również system kanałów wentylacyjnych pozwalających na rozprowadzenie powietrza po budynku. System obejmuje kanały główne zaizolowane termicznie, wykonane z EPP oraz kanały rozprowadzające powietrze po budynku. Przewody dystrybucyjne powietrza i akcesoria są dostępne w dwóch wersjach: kanały płaskie o wymiarach 140×50 mm i kanały okrągłe 75 mm. Skrzynki dystrybucyjne przystosowane są do podłączenia obydwu rodzajów systemu kanałów.

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017