Najlepsze ogrzewanie domu, które spełni wszystkie potrzeby? To proste! Vaillant znaczy pompy ciepła, które są przyjazne dla klimatu, wydajne i trwałe, efektywne i energooszczędne. Dedykowane do domów jednorodzinnych, ale nie tylko – budynków wielorodzinnych, hoteli, budynków użyteczności publicznej. O urządzeniach najlepiej jednak świadczą obiekty referencyjne, a tych w Vaillant nie brakuje. Warto poznać choćby niektóre z tych, w których za ogrzewanie odpowiadają właśnie pompy ciepła marki Vaillant.
flexoTHERM exclusive z wymiennikami aroCOLLECT w ośrodku zdrowia
Podczas termomodernizacji ośrodka zdrowia NZOZ „Śródmieście – Biały kamień” w Wałbrzychu rozszerzono system grzewczy o nowe urządzenia marki Vaillant, czyli pompy gruntowe flexoTHERM exclusive łącznej mocy 40 kW z wymiennikami zewnętrznymi aroCOLLECT powietrze-glikol.
System grzewczy przychodni jest to kaskada składająca się z dwóch kotłów gazowych Vaillant o łacznej mocy 100 kW, dwóch gruntowych pomp ciepła o łącznej mocy 40 kW, bufora 500 l, zasobnika na wodę o poj. 300 l. Dodatkowo system grzewczy wspierany jest instalacją fotowoltaiczną o mocy 50 kW zainstalowaną na dachu. Pompy ciepła współpracują z wymiennikami aroCOLLECT, na każda pompę zainstalowano po dwa wymienniki. Wymienniki pracują na glikolu, co dodatkowo chroni system przed zamarzaniem. Wymienniki są niesłyszalne, nie zachodzi w nich proces odszranianie, dzięki temu możliwy był montaż pod samymi oknami. Ze względu na uwarunkowania terenu (obszary pokopalniane) nie zdecydowano się na odwierty.
Założeniem było, aby pompy ciepła pokrywały zapotrzebowanie na ciepło w budynku w 70%. Resztę pokryją kotły gazowe pracujące jako źródło szczytowe. Dzięki układowi hybrydowemu inwestor sam decyduje, jakim źródłem w danym momencie grzać, zależnie od ceny prądu i gazu, a dodatkowo układ z fotowoltaiką sprawia, że np. koszty podgrzania wody w lecie są bliskie zeru.
Budynek został zmodernizowany, urządzenia pracują na niskim parametrze (45°C), w tym przypadku lepiej sprawdzają się gruntowe pompy ciepła, zastosowanie zaś ich we współpracy z wymiennikami glikolowymi sprawiło, że mają podobną funkcjonalność jak powietrzne pompy ciepła. Dzięki kaskadzie ich praca jest równomierna, lepsza jest modulacja, dzięki czemu zużycie prądu jest niższe. To jedyne takie rozwiązanie w Polsce na tego typu obiekcie.
Zastosowane urządzenia: kaskada 2 pomp gruntowych flexoTHERM exclusive łącznej mocy 40 kW,
zasobniki ciepłej wody użytkowej, 2 kotły gazowe Vaillant o łacznej mocy 100 kW.
Wykonawca instalacji: Vertom – technika grzewcza.
Obejrzyj Film o ośrodku zdrowia w Wałbrzychu
aroTHERM split w budownictwie wielorodzinnym
W Strzegomiu na osiedlu przy ulicy Parkowej znajduje się budynek wielorodzinny, w którym pompy ciepła aroTHERM split zamontowano na balkonach – to pierwsza tego typu realizacja.
Inwestor wybrał powietrzne splitowe pompy ciepła marki Vaillant o mocy 3 i 6 kW wraz z jednostkami wewnętrznymi uniTower z wbudowanymi zasobnikami o poj. 195 l.
Każde mieszkanie ma własne źródło ciepła. Apartamenty zostały wyposażone w jednostki pompowe oraz regulator pogodowy do niezależnego sterowania ogrzewaniem i ciepłą wodą. Każdy z użytkowników samodzielnie decyduje, kiedy chce rozpocząć i zakończyć sezon grzewczy. To ważne udogodnienie, ponieważ każdy z nas ma nieco inne oczekiwania w zakresie komfortu cieplnego.
Inwestycja wyposażona jest w 48 niezależnych pomp ciepła zamiast 1 centralnej kotłowni, dlatego wybrano powietrzne pompy ciepła.
Główna korzyść takiego rozwiązania to uniknięcie strat cieplnych, które występują w przypadku posiadania wspólnej kotłowni.
W budynku nie występują tzw. piony instalacji grzewczej, czyli rury o dużej średnicy, którymi zasilane są instalacje grzewcze w poszczególnych mieszkaniach. Dzięki temu sprawność rozdziału ciepła w budynku jest wyższa, a zużycie energii niższe.
Jednostki zewnętrzne zamontowano na balkonach w specjalnie wydzielonych miejscach zabezpieczonych szkłem hartowanym, demontowanym w razie potrzeby serwisu. W tak gęsto usytuowanych jednostkach szczególne znaczenie ma emisja hałasu pojedynczych urządzeń, producent jednak postawił duży nacisk, aby jednostki były jak najcichsze.
Zastosowane urządzenia: 48 pomp ciepła aroTHERM split o mocy 3 lub 6 kW.
Obejrzyj Film o bloku w Strzegomiu
flexoTHERM w restauracji i hotelu Dwór Kukuczka
Dwór „Kukuczka” jest restauracją i hotelem w malowniczo położonym miejscu w Istebnej. Inwestor chciał ograniczyć wpływ swojej działalności na środowisko naturalne. W związku z tym wybrał system grzewczy oparty na odnawialnych źródłach energii. Zlecił instalację 4 pomp ciepła flexoTHERM czwartej generacji w kaskadzie o łącznej mocy 80 kW. W ten sposób zostało w pełni pokryte zapotrzebowanie na ciepło i c.w.u. Pompy ciepła flexoTHERm dodatkowo chłodzą restaurację i hotel w sezonie letnim i zapewniają gościom komfortowe warunki.
Łączna powierzchnia budynku to 3000 m², a wszystkie pomieszczenia są wyposażone w ogrzewanie podłogowe. Dolne źródło ciepła to 16 odwiertów pionowych po 100 metrów zlokalizowanych pod parkingiem. Jak zapewnia inwestor, pompa ciepła to idealnie rozwiązanie, które pozwala utrzymać niskie koszty eksploatacji, jak również zapewnić komfort użytkowania i bezobsługowe działanie.
Dla zabezpieczenia zamontowano kocioł gazowy Vaillant mocy 120 kW, nie został jeszcze nawet uruchomiony, ponieważ pompy ciepła całkowicie wystarczają, nie ma więc potrzeby, aby kocioł pracował nawet jako źródło szczytowe, a mrozy zimą sięgały już -20°C.
Pompa ciepła na etapie inwestycyjnym to dość spory wydatek, jednak bezobsługowość i niskie koszty eksploatacji to rekompensują.
Zastosowane urządzenia: kaskada 4 pompa ciepła flexoTHERM, zasobniki ciepłej wody użytkowej, kocioł ecoTEC plus VU 1206.
Wykonawca instalacji: INSTALEX – Aleksander Juraszek.
Obejrzyj Film o Dworze Kukuczka
aroTHERM Split w zmodernizowanym domu jednorodzinnym
Podczas modernizacji ogrzewania domu z 2005 roku o powierzchni 140 m² w miejscowości Gościcino wyzwaniem był taki dobór instalacji, która dobrze współpracuje z ogrzewaniem grzejnikowym. Z uwagi na brak przyłącza gazu w gminie rozważano kocioł na pellet lub pompę ciepła. Właściciel zdecydował się na wymianę kotła stałopalnego na węgiel na pompę ciepła typu aroTHERM Split, dobrze pracującą także na wysokim parametrze. Ciepłą wodę użytkową zapewnia moduł uniTOWER o pojemności 180 l.
Układem steruje regulator systemowy multiMATIC 700. Głównym argumentem za wyborem pompy ciepła były niższe koszty eksploatacji i całkowita bezobsługowość.
Pompę ciepła zamontowano niemalże pod oknem, ponieważ na bocznej ścianie budynku, gdzie nie ma okien, nie było dość miejsca na montaż urządzenia. Nie stanowi to jednak problemu, bo aroTHERM Split VWL to jedna z najcichszych pomp na rynku, jej praca w odległości zaledwie kilku metrów nie jest głośniejsza od pracy komputera.
Zastosowane urządzenia: aroTHERM Split VWL 75/5AS, bufor VPS, uniTOWER 180 l.
Wykonawca instalacji: Waterm Artur Wiertel.
Zobacz również
-
Hybrydowy system ogrzewania w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przybysławicach
-
Smart Price Adaption – nowa rewolucyjna funkcja w pompach ciepła NIBE
-
Nowe pompy ciepła Ecoforest na polskim rynku
-
Zapewnienie wydajnej i bezawaryjnej pracy instalacji – odgazowanie próżniowe
-
Jak mieszkańcy bloku obniżyli koszty ogrzewania i c.w.u. o 68% dzięki pompom ciepła