Monoblokowe pompy ciepła HPA-O 13 Premium w obiektach referencyjnych

Jeden model – różne możliwości

Nowoczesne powietrzne pompy ciepła serii HPA-O Premium mogą być skonfigurowane w dowolne układy i współpracować też z różnymi urządzeniami, jak zbiorniki, w tym buforowe, wieże hydrauliczne, czy ogniwa fotowoltaiczne. Nie ma też znaczenia wielkość czy zapotrzebowanie ciepła danego obiektu, świetnie bowiem pracują w modułach nawet po kilka i tym samym są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Dedykowane są nie tylko do domów jednorodzinnych, ale też obiektów handlowych, hoteli, kościołów… O szerokich możliwościach zastosowania najlepiej jednak świadczą obiekty referencyjne, a tych w firmie Stiebel Eltron nie brakuje. Warto więc poznać choćby niektóre z tych, w których za ogrzewanie, a czasem też chłodzenie odpowiadają właśnie pompy ciepła serii HPA-O Premium.

Hurtownia ANMAR w Pruszczu Gdańskim 5 pomp ciepła powietrze-woda HPA-O 13 Premium pracujących na cele ogrzewania i chłodzenia obiektu

W obiekcie wybudowanym w wysokim standardzie energetycznym znajduje się salon łazienek o powierzchni 1000 m2 na górnym pietrze oraz hurtownia hydrauliczna i powierzchnie biurowe o łącznej powierzchni 1600 m2 na parterze. Razem więc powierzchnia budynku wynosi 2600 m2.
Na cele ogrzewania oraz chłodzenia tego obiektu zaprojektowano powietrzne pompy ciepła typu monoblok w układzie modułowym, rewersyjnym. Latem ochłodzą, zimą ogrzewają obiekt.
System grzewczy został podzielony na 2 układy: 3 pompy ciepłą pracują na cele ogrzewania płaszczyznowego, podłogowego, natomiast kolejne 2 pompy ciepła pracują na cele ciepła technologicznego central wentylacyjnych.
Pompy ciepła w obiekcie tym działają od samego początku jego istnienia, jest to bowiem obiekt nowy, a właściciel o takim rozwiązaniu pomyślał już na etapie projektowym. Zostało więc przewidziane odpowiednie miejsce na instalację pomp ciepła na zewnątrz i odpowiednio duże pomieszczenie na maszynownię, co okazało się bardzo istotne w późniejszej eksploatacji, szczególnie w odniesieniu do komfortowego dostępu do urządzeń. Po pierwszym już roku funkcjonowania obiektu i podsumowaniu kosztów pracy pomp ciepła okazało się, że wybór takiego rozwiązania był jak najbardziej słuszny i uzasadniony ekonomicznie.

Przejdź  Hurtownia ANMAR w Pruszczu Gdańskim

Kościół parafialny w Luzinie na Kaszubach – 4 pompy ciepła powietrze-woda HPA-O 13 Premium pracujących na cele ogrzewania

Powietrzne pompy ciepła Stiebel Eltron typu monoblok (HPA-O 13 Premium) odpowiadają za ogrzewanie Parafii Matki Boskiej Różańcowej w Luzinie niedaleko Wejherowa. System pracuje na cele ogrzewania płaszczyznowego. Układ został rozdzielony na dwa obiegi, główny obsługujący nawę kościelną i drugi ogrzewający prezbiterium i zakrystię. 4 pompy ciepła HPA-O Premium w rozwiązaniu modułowym wspólnie pracują na bufor grzewczy o pojemności 1000 l, z którego dalej woda o niskim parametrze trafia do ogrzewania podłogowego. Układ zapewnia temperaturę 16°C w nawie i 20°C w zakrystii i prezbiterium. Ogrzewanie z pompami ciepła zostało zamontowane w grudniu 2020 r i kolejne lata pokazały, że jest to świetnie działający system. W związku z faktem, że w kościele jest małe zużycie ciepłej wody, za jej przygotowanie odpowiada pompa ciepła również marki Stiebel Eltron, ale model SHP. Warto może jeszcze zaznaczyć, że przed montażem pomp ciepła została zainstalowana ma plebanii fotowoltaika o mocy 24 kW, która rocznie wytwarza około 22 MWh energii elektrycznej, co wystarcza na pracę pomp ciepła zużywających 14 MWh rocznie i potrzeby własne.
Kościół ten jest przykładem na to, że nawet w tak dużych obiektach (kościół ma 1500 m2, z czego, aż 1250 m2 jest ogrzewane) pompy ciepła mogą zapewniać komfort niskim nakładem energii, wygodnie i ekologicznie.

Przejdź  Kościół parafialny w Luzinie

Ośrodek turystyczny Warzenko koło Trójmiasta – 2 pompy ciepła powietrze-woda HPA-O 13 Premium

Powietrzne pompy ciepła serii HPA-O Premium pracują w tym ośrodku na cele ogrzewania i chłodzenia w systemie płaszczyznowym podłogowym oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. W układzie oprócz dwóch pomp ciepła HPA-O 13 Premium zainstalowano też zbiornik buforowy o pojemności 400 litrów, dwa zasobniki ciepłej wody użytkowej pojemności 500 litrów każdy, oczywiście nie mogło zabraknąć też automatyki modułowej, która zarządza systemem. Z chłodzeniem płaszczyznowym wiążą się konieczność pilnowania przez automatykę punktu rosy, czyli czuwa ona, aby na powierzchniach chłodzących nie pojawiła się wilgoć.
Zapotrzebowanie na ciepło obiektu wynosi ok. 40 kW.

Przejdź  Ośrodek turystyczny Warzenko

Przejdź  Playlista obiektów referencyjnych Stiebel Eltron

HPA-O 13 Premium

HPA-O 13 Premium to pompa ciepła powietrze-woda, przeznaczona do montażu zewnętrznego. Bezpieczna, hermetycznie zamknięta na etapie produkcji konstrukcja monoblokowa z czynnikiem chłodniczym R410A może pracować w funkcji ogrzewania lub chłodzenia. Chłodzenie pomieszczeń odbywa się poprzez odwrócenie obiegu termodynamicznego pompy ciepła. Energia cieplna jest pobierana z wody grzewczej i oddawana poprzez parownik do otaczającego powietrza.
Kompaktowa budowa pompy ciepła HPA-O 13 Premium ma znaczenie przy montażu na zewnątrz szczególnie na bardzo wąskiej działce obok budynku (wymiary – wys. 1045 mm, szer. 1490 mm, gł. 593 mm).
Niską emisję hałasu podczas pracy zapewniono dzięki przemyślanej konstrukcji urządzenia. Bardzo cicha praca jednostki zewnętrznej na poziomie 55 dB gwarantuje komfort akustyczny nie tylko dla mieszkańców danego obiektu, ale też dla ich sąsiadów. W trybie nocnym (funkcja Silent Mode) istnieje możliwość dodatkowego wyciszenia.
W pompie ciepła zastosowano nowoczesną sprężarkę inwerterową, która zapewnia płynną regulację wydajności pracy z równoczesnym zachowaniem wysokiej sprawności pracy urządzenia.
Granica stosowania dolnego źródła min./maks. -20/40°C. Granica stosowania po stronie ogrzewania maks. 65°C.

Dane techniczne HPA-O 13 Premium:
Klasa efektywności energetycznej pompy ciepła: W35 A+++; W55 A++
Klasa efektywności energetycznej zestawu (pompa ciepła + regulator): W35 A+++; W55 A++
Moc grzewcza (EN 14511) przy: A7/W35 7,84 kW; A2/W35 8,33 kW; A-7/W35 12,86 kW
Moc chłodnicza przy: A35/W7 maks. 14,88 kW; A35/W18, obciążenie częściowe 6,76 kW; A35/W18 maks. 17,06 kW
Współczynnik efektywności energetycznej (EN 14511) przy: A7/W35 5,09; A2/W35 4,14; A-7/W35 2,93
Współczynnik mocy chłodniczej przy: A35/W7 maks. 2,38; A35/W18, obciążenie częściowe 3,76; A35/W18 maks. 2,83
SCOP (EN 14825) 4,76

Przejdź  Więcej o pompie ciepła HPA-O 13 Premium

Bezpłatna prenumerata