9/2012

wrzesień 2012 e-biuletyn InstalReportera

Szanowni Państwo,
Przesyłamy wrześniowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.

Sprawdź nowe firmy w InstalKatalogu!

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami w InstalKatalogu i korzystania z niego na co dzień!
www.katalog.instalreporter.pl

 

W aktualnym numerze InstalReportera 8/2012:

 

Bufory, czyli sposób na magazynowanie ciepła
Magazynowanie można w skrócie określić jako przechowywanie nadmiaru ciepła do późniejszego wykorzystania. Do tego celu wymagane są zbiorniki o sporej pojemności, czyli od 50 do nawet 100 litrów na każdy kW mocy źródła ciepła. Bufory mogą mieć prostą formę zbiornika z króćcami lub też łączyć w sobie wiele dodatkowych funkcji,  jak: przepływowe lub płaszczowe przygotowanie ciepłej wody użytkowej, dodatkowe wymienniki ciepła do podłączenia instalacji solarnej itd. Czy jedyną korzyścią zbiorników buforowych jest możliwość magazynowania ciepła ? Jest to niewątpliwie ta podstawowa korzyść, ale równie ważną jest poprawa sprawności pracy źródła ciepła.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Odwołane Targi AQUA-THERM Warszawa 2012!

I Międzynarodowe Targi Ogrzewania, Wentylacji, Klimatyzacji, Systemów Wodnych i Sanitarnych, Ochrony Środowiska, Basenów i Energii Odnawialnej miały odbyć się w dniach 14-16.11.2012r. w Centrum Targowym EXPO XXI. Powołując się na informację z dnia 29.08.2012 r., pochodzącą od organizatora targów – firmy KDM INTERNATIONAL SRL informujemy, że targi AQUA-THERM Warszawa 2012 nie odbędą się.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego Schrack Seconet i Partnerzy
Firma Schrack Seconet Polska Sp. z o. o. organizuje w terminie: 9-10 października 2012 r. Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego Schrack Seconet i Partnerzy szkolenie projektowe w zupełnie nowej odsłonie: dwóch dni specjalistycznych, merytorycznych wykładów połączonych z praktycznymi warsztatami.
Referaty wygłoszą m.in.: przedstawiciele Instytutu Techniki Budowlanej, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Polskiego Towarzystwa Ekspertów Dochodzeń Popożarowych, przedstawiciele najlepszych, specjalistycznych uczelni oraz inni eksperci, zajmujący się problematyką systemów bezpieczeństwa.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Zmień pracę jesienią

WILO:
inżynier ds. prowadzenia inwestycji komunalnych,
TADMAR: kierownik hurtowni,
VENTIA: kierownik regionu,
INVENA: regionalny przedstawiciela handlowy,
RESPOL EXPORT-IMPORT: dyrektor oddziału,
HYDROSOLAR: specjalista ds. handlowych,
GPEC Serwis: koordynator robót,
ALFACO: kierownik oddziału,
MERCOR: specjalista ds. techniczno-handlowych,
WACHELKA INERGIS: samodzielny kierownik budowy z branży sanitarnej,
APP- Projekt: inspektor nadzoru robót budowlanych, elektrycznych i sanitarnych,
INSTAL BIAŁYSTOK: kierownik robót sanitarnych.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
X-lecie powstania samorządu inżynierów budownictwa
Rada Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa zaprasza na uroczystość obchodów X-lecia powstania samorządu inżynierów budownictwa w województwie mazowieckim, które odbędą się dnia 21 września 2012 roku o godz. 15.00 w Europejskim Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej Matecznik-Mazowsze w Otrębusach.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Konferencja „Nowoczesne standardy budownictwa energooszczędnego”
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. we współpracy z Ministerstwem Gospodarki oraz Stowarzyszeniem Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO zaprasza na konferencję „Nowoczesne standardy budownictwa energooszczędnego” podsumowującą realizację w Polsce unijnego projektu Request – Termomodernizacja budynków z zapewnieniem wysokich standardów jakości procedur i usług budowlanych z wykorzystaniem zaleceń świadectw charakterystyki energetycznej (SChE). Konferencja odbędzie się 11 października 2012 r. w godz. 10.00-15.00  w Ministerstwie Gospodarki. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
ITB zaprasza na seminarium POŚ
Seminarium Zasady oceny zgodności wyrobów budowlanych. Przydomowe oczyszczalnie ścieków skierowane jest do przedstawicieli administracji samorządowej, nadzoru budowlanego oraz producentów przydomowych oczyszczalni ścieków.
Wprowadzanie przydomowych oczyszczalni ścieków na rynek jest możliwe po przeprowadzeniu określonych procedur oceny zgodności, wymaganych przez Dyrektywę 89/106/EEC (po 1 lipca 2013 przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 305/2011) w celu oznakowania CE. W procedurach tych konieczny jest udział laboratorium notyfikowanego. Instytut Techniki Budowlanej jest jedyną w Polsce jednostką notyfikowaną w zakresie badań przydomowych oczyszczalni ścieków na zgodność z normą PN-EN 12566-3 oraz badań osadników gnilnych zgodnie z normą PN-EN 12566-1.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
RENEXPO Poland 2012

W dniach 17-18.10.2012 w Warszawie w Centrum EXPO XXI, REECO Poland Sp. z o.o. organizuje 2. edycję Międzynarodowych Targów RENEXPO Poland. Targom towarzyszą liczne konferencje: 1. Konferencja Biopaliw, 2. Konferencja Fotowoltaiki, 2. Konferencja Biomasy, 2. Konferencja Energii Wodnej, 1. Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, Forum Biogazu.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
MG odpowiada na krytykę ustawy o OZE
Zgodnie z projektem ustawy cena energii dla operatorów odnawialnych źródeł energii ma być co roku podnoszona zaledwie o wskaźnik inflacji, a nie zgodnie ze wzrostem ceny rynkowej, czyli choćby tak, jak ma to miejsce obecnie. Prawnicy PSEO stwierdzili, że takie przepisy mogą być niezgodne z prawem europejskim, a także m.in. z zasadą wolnej konkurencji. Według ministerstwa regulacja likwiduje patologię polegająca na tym, że w przypadku niedoboru energii elektrycznej na rynku wytwórcy tej energii z OZE oferowali ją na giełdzie po znacząco wyżej cenie. Według resortu regulacja likwiduje ryzyko fluktuacji ceny energii elektrycznej dla wytwórców z OZE, tak aby mieli w każdym czasie zagwarantowaną stałą cenę, nie niższą niż średnia cena na rynku konkurencyjnym roku poprzedniego. 
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Konsultacje wymagań technicznych dla programu dopłat do domów energooszczędnych

NFOŚiGW przygotowuje nowy program wsparcia budownictwa energooszczędnego. Głównym celem Programu jest stworzenie impulsu do rozwoju budownictwa o niskim zużyciu energii w Polsce. Wsparcie będzie miało formę częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę domu lub zakup domu/mieszkania od dewelopera i będzie skierowane do osób fizycznych. Kluczowym elementem programu jest zdefiniowanie minimalnych wymagań technicznych dla osiągnięcia pożądanego standardu energetycznego oraz określenie procedury weryfikacji projektu budowlanego i badania powykonawczego wykonanego budynku. Opracowanie tych wytycznych zostało zlecone firmie zewnętrznej: Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
UE: zakaz sprzedaży kolejnych żarówek
Miejsce klasycznej żarówki zajmuje nowoczesna świetlówka. Najpierw ze sklepów zniknęły te o mocy 100 W i więcej, następnie 75 kW, 60 kW i wreszcie o mocy 40 W i mniej. Od 1 września w całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz produkcji i importu wszystkich standardowych żarówek. Ma to przynieść oszczędności rzędu 5 mld euro rocznie. Jak podkreślają eksperci, inwestycja w nowe, droższe żarówki, szybko się zwróci. Zużywają one mniej prądu i są znacznie bardziej trwałe niż zwykłe oświetlenie.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Powstanie Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego powstanie za dwa lata na Politechnice Krakowskiej. Inwestycja ma kosztować ponad 20 mln zł, z czego 17 mln zł będzie stanowić unijne dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Na Kampusie Politechniki Krakowskiej powstanie laboratorium wyposażone w aparaturę badawczo-diagnostyczną do prowadzenia badań i wdrażania nowoczesnych technologii i rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych oraz instalacji dla budownictwa blisko zeroenergetycznego.
Więcej

 

W następnym numerze InstalReportera 9/2012:
– Kotły kondensacyjne najbardziej na czasie
– Wodomierze na cyrkulacji i mamy spór, czyli dziwna argumentacja rozliczeń między dostawcą a odbiorcą
– Studnie rozdzielaczowe w układach pomp ciepła – posadowienie, mocowanie
– Certyfikacja, projektowanie oraz eksploatacja kotłów grzewczych na paliwa stałe

 

Nowe stelaże instalacyjne na polskim rynku
Sucha zabudowa w łazience z wykorzystaniem stelaży mocujących przybory sanitarne stała się  już standardem. Skryte za ścianką gipsowo-kartonową instalacje są bardziej estetyczne i trwałe,  lepiej kompensują wydłużenia cieplne, eliminują też problem roszenia się rur.  Na rynku oprócz popularnych i sprawdzonych rozwiązań stelaży, ciągle pojawiają się nowe, skierowane do najbardziej wymagających klientów, ułatwiające montaż czy pozwalające na unikalny design łazienki.

 

Bezpłatna prenumerata