8/2012

sierpień 2012 e-biuletyn InstalReportera

Szanowni Państwo,
Przesyłamy sierpniowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.

Ruszył InstalKatalog – zestawienie on-line firm z branży instalacyjnej, obejmujący ich spis i prezentacje.

W ramach InstalKatalogu zamieszczono szczegółowy podział firm według grup produktowych (instalacje grzewcze, instalacje sanitarne, OZE, opomiarowanie i narzędzia, wod-kan, usuwanie i oczyszczanie ścieków, wentylacja i klimatyzacja, inne) wraz z podkategoriami. Wyszukiwanie firm można realizować po grupach produktowych, alfabetycznie, terytorialnie lub po słowach kluczowych.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami w InstalKatalogu i korzystania z niego na co dzień!
www.katalog.instalreporter.pl

 

W aktualnym numerze InstalReportera 7/2012:

 

COP dla pomp ciepła wartości realne i te  niezwykłe z prospektów reklamowych

W danych technicznych, prospektach, materiałach reklamowych pomp ciepła można zobaczyć różne, czasami niezwykle wysokie wartości COP. Nasuwa się naturalne pytanie: czy podawana wartość COP jest zawsze obiektywnym kryterium do oceny różnych pomp ciepła? Jakie triki są stosowane przy podawaniu wartości COP i na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
MG przedstawiło projekt ustawy o OZE

MG przeanalizowało wszystkie uwagi do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), zgłoszone podczas konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Prezentacja projektu ustawy o OZE odbyła się 27 lipca 2012 r. w MG.
W trakcie konsultacji projektu odbyło się 8 konferencji uzgodnieniowych z przedstawicielami ministerstw i urzędów centralnych, podczas których omówiono ok. 500 uwag zgłoszonych przez te instytucje. Z kolei podczas konsultacji społecznych projektu wzięto pod uwagę blisko 2,5 tys. uwag, które napłynęły od ok. 300 zainteresowanych ustawą inwestorów i stowarzyszeń branżowych.
Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii wchodzi w skład pakietu ustaw energetycznych (prawo gazowe, prawo energetyczne, ustawa o OZE), które przygotowywane są w Ministerstwie Gospodarki. Po zakończeniu prac nad ustawami cały pakiet trafi pod obrady Komitetu do spraw Europejskich (KSE), Komitetu Stałego Rady Ministrów (KRM) i ostatecznie do zaakceptowania przez Radę Ministrów. Następnie zostanie skierowany do prac parlamentarnych.
Zobacz projekt ustawy
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Stanowisko PORT PC w sprawie projektu ustawy OZE

Ze względu na uznanie pomp ciepła za urządzenia korzystające z OZE, projekt ustawy jest szczególnie ważny dla branży pomp ciepła. Mimo wielu korzystnych zmian w stosunku do pierwotnego projektu ustawy, w dalszym ciągu w projekcie ustawy brakuje skutecznych narzędzi do promocji efektywnych technologii OZE, a w szczególności ustanowienia wymogów minimalnej efektywności technologii OZE. Jest to znaczącym uchybieniem w stosunku do zapisów europejskiej Dyrektywy o promocji OZE.
Zdaniem PORT PC projekt ustawy w niewystarczającym stopniu wspiera zastosowanie OZE w obszarze ciepła i chłodu w mieszkalnictwie, mimo tego, że pochłania aż 40% zużycia energii pierwotnej w Polsce.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Praca, praca, praca…

Wybraliśmy dla Państwa oferty pracy, które ostatnio pojawiały się w Internecie. Producenci poszukują m.in. reprezentanta techniczno-handlowego/inżyniera sprzedaży (SOTRALENTZ), Account Manager (VTS), doradcy techniczno-handlowego (FRAPOL).
Jeśli chcesz pracować w sieci hurtowni, zgłoś się do: BIMS PLUS (inżynier sprzedaży) czy TADMAR (doradcy techniczno-handlowi), HAP Armatura Grupa SBS (doradca techniczno-handlowy). Jeśli zaś masz uprawnienia, możesz aplikować o stanowisko: kierownika budowy (INSTAL Warszawa), inspektora nadzoru (APP-Projekt, Ekosystem), koordynatora kontraktu z branży sanitarnej. Poszukiwani są również instalatorzy do pracy w Niemczech. WFOŚiGW w Katowicach poszukuje dyrektora techniczno-administracyjnego.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Dopłaty do kolektorów – zwiększenie budżetu

NFOŚiGW zdecydował się o połowę zwiększyć kwotę przeznaczoną na program dopłat do zakupu i montażu kolektorów słonecznych dla właścicieli domów i wspólnot mieszkaniowych. Do zaplanowanych 300 mln zł, które Polakom zainteresowanym inwestowaniem w te urządzenia miały wystarczyć do 2015 roku, na rynek wpłynie dodatkowe 150 mln złotych.
Dodatkowe pieniądze rozwieją obawy polskich producentów kolektorów słonecznych, którzy twierdzą, że popyt na nie zmniejszy się wraz z zakończeniem 45% dopłat.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Ile OZE przybyło w Polsce w pierwszej połowie 2012 r.?
Mimo zamieszania związanego z pracami nad ustawą o odnawialnych źródłach energii, w pierwszej połowie tego roku rozwój nowych mocy w energetyce odnawialnej w Polsce nie zwolnił.
Jak poinformowało wnp.pl, powołując się na dane URE, w pierwszej połowie 2012 roku w naszym kraju oddano do użytku 718,354 MW instalacji OZE, z czego w II kwartale 281,7 MW. Oznacza to, że potencjał energetyki odnawialnej w Polsce wynosi już ponad 3,8 GW. W całym 2011 roku w Polsce zainstalowano w sumie 525,62 MW odnawialnych źródeł energii.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Inwestycje w odnawialne źródła energii – studia podyplomowe
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu oraz IEO w Warszawie zapraszają na V edycję dwusemestralnych studiów podyplomowych „Inwestycje w odnawialne źródła energii energetyka prosumencka w systemach energetycznych”. Rekrutacja trwa do 28 września 2012 r. Studia adresowane są do prywatnych przedsiębiorców, prywatnych inwestorów nieprowadzących działalności gospodarczej, kadry kierowniczej przedsiębiorstw energetycznych, przedstawicieli samorządów, firm konsultingowych oraz osób pragnących rozpocząć działalność gospodarczą w sektorze energetyki odnawialnej. Studia są prowadzone równolegle dla dwóch grup studyjnych w Warszawie i we Wrocławiu od października 2012 r. do czerwca 2013 r.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Elektrownie stawiane zbyt blisko domów
Brak regulacji prawnych dotyczących energetyki wiatrowej sprawił, że elektrownie są stawiane zbyt blisko domów. Minimalna odległość powinna wynosić 500 m – tak wynika z ekspertyzy przygotowanej przez Polską Akademię Nauk na zlecenie marszałka woj. kujawsko-pomorskiego.
Na Pomorzu i Kujawach od miesięcy toczy się spór między wiatrakowymi firmami a samorządem województwa. Marszałek chce, by wiatraków było mniej, ponieważ jego zdaniem są to przestarzałe instalacje szpecące krajobraz. Zlecił więc naukowcom przygotowanie raportu badającego wpływ na środowisko i mieszkańców.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Produkcja energii ze słońca do 2016 r. 500 razy większa niż obecnie?
Rynek fotowoltaiki ma przed sobą ogromne szanse rozwoju, także w Polsce zapewniają przedstawiciele branży. Dziś Polska ma 2 MW mocy zainstalowanej w tym źródle energii, a do 2016 r. moce te zwiększyć mogą się ponad 500-krotnie, do 1,1 tys. MW. Jednak Maciej Owczarek, prezes Enei sceptycznie podchodzi do tych danych i stawia raczej na biogaz i wiatr.
Europa z wynikiem ok. 75% światowej mocy zainstalowanej w fotowoltaice po raz kolejny została globalnym liderem w produkcji energii z tego źródła. Wyjątkowo udany dla Unii Europejskiej pod względem rozwoju fotowoltaiki był miniony rok. Przybyło wówczas prawie 22 tys. MW paneli słonecznych, co daje łącznie 51,716 MW mocy na koniec 2011 r. EPIA przedstawia w swoim najnowszym raporcie, że ten rynek będzie się dynamicznie rozwijał.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Kto może przeprowadzać kontrole stanu technicznego budynków?

Kontrole stanu technicznego (okresowe i kontrole bieżące tzw. bezpiecznego użytkowania) przeprowadzają osoby posiadające właściwe uprawnienia budowlane, odpowiedniej specjalności, jednakże kontrole specjalistyczne dotyczące instalacji elektrycznych, piorunochronnych, gazowych i kominiarskich wykonują osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje potwierdzone świadectwem kwalifikacyjnym.
Osoby kontrolujące stan techniczny instalacji i urządzeń gazowych muszą posiadać uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności, jak też właściwe uprawnienia kwalifikacyjne dozoru nad eksploatacją takich instalacji i urządzeń, określone w świadectwach kwalifikacyjnych wydanych w trybie rozporządzenia ministra gospodarki, pacy i polityki społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (DzU Nr 89, poz. 828 z późn. zm.).
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Biblioteka norm PKN już dostępna dla członków PIIB

Został uruchomiony dostęp on-line do zbioru aktualnych i wycofanych Polskich Norm (PN) określonych przez wyróżniki ICS 91 Budownictwo i materiały budowlane, ICS 93 Inżynieria lądowa i wodna oraz Polskich Norm zharmonizowanych do dyrektywy 89/106/EWG (materiały budowlane).
Dostęp do norm jest możliwy po zalogowaniu się do portalu członkowskiego PIIB.
Więcej

 

W następnym numerze InstalReportera 8/2012:
– Instalacje w hipopotarium i akwarium morskim w Warszawskim ZOO
– Jakie grzałki stosować w elektrycznych ogrzewaczach c.w.u.? Z izolacją czy bez? Jaki jest ich wpływ na trwałość zbiornika?
– Ile kosztuje podgrzanie c.w.u. przez powietrzną pompę ciepła?

 

Jak zainstalowano Stadion Narodowy?
Budowę Stadionu Narodowego śledziły uważnie oczy milionów Polaków. Ten olbrzymi stadion wybudowany na działce 18 ha, o kubaturze 1 mln m3 budził wiele emocji nie tylko piłkarskich (te już podczas EURO 2012), ale też budowlanych na etapie projektowania i wykonawstwa.
Dla naszej branży jednak najciekawsze są systemy instalacyjne, czyli to co pracuje na potrzeby aż 204 tys. m2 powierzchni pomieszczeń użytkowych stadionu i z tymi właśnie instalacjami mieliśmy okazję się zapoznać podczas lipcowej wizyty na nowym stadionie.

 

Bezpłatna prenumerata