Nowe rozwiązania odpływów z natrysków

Minimalizm w designie i minimalizm w montażu

Natrysk bez brodzika, na poziomie podłogi z odpływem liniowym lub punktowym to dziś dla wielu z nas po prostu wyznacznik dobrego gustu. Dla instalatora zaś to niemałe wyzwanie montażowe, szczególnie w kontekście właściwego przygotowania podłoża, wykonania izolacji, podejścia kanalizacji czy zainstalowania odpływu. Od lat więc producenci dążą z jednej strony do perfekcyjnego projektowania odpływów pod kątem wzornictwa, z drugiej zaś strony proponowane obecnie rozwiązania są coraz prostsze w montażu i coraz łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

W tradycyjnych odwodnieniach liniowych postawiono obecnie nie tylko na wygląd, ale i na modułowość i elastyczność systemów, czyli przystosowanie do różnych sytuacji montażowych.
Do wyboru są więc systemy do montażu w posadzce i przy ścianie, w różnych długościach, z odpływem w wersji standardowej, remontowej, czy pionowej, z różnymi ramkami montażowymi (standardową, płaską, zaokrągloną) i rusztami w najróżniejszych wariantach materiałowych, kolorystycznych, czy do wypełnienia płytkami. Odpływ liniowy jest więc obecnie integralną częścią łazienki, spójną kolorystycznie i materiałowo z designem całego pomieszczenia.
Odpływ ścienny też jest coraz prostszy, ale też coraz bardziej wyrafinowany, do wersji nawet z podświetleniem LED tworzącym niesamowity nastrój.

W odpływach liniowych producenci poszli o krok dalej, tworząc specjalną wersję stanowiącą połączenie odpływu punktowego z liniowym, ale… tu nie ma już typowego dla odpływu liniowego długiego korpusu/korytka montowanego na nóżkach oraz ramki montażowej z rusztem. Jest po prostu wąski ozdobny profil liniowy (rynna) o odpowiednim spadku, odprowadzający wodę do centralnego wpustu. Wpust/opływ punktowy to fabrycznie gotowy element z zamontowaną już izolacją w postaci maty uszczelniającej. Sam profil jest na stałe zamontowany w podłodze natrysku.
Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest wyjątkowa łatwość czyszczenia. Wystarczy przetrzeć profil odpływu, aby zapewnić jego higieniczną czystość. Dodatkowo pokrywę wpustu centralnego można wyjąć za pomocą uchwytu, aby wyczyścić koszyczek w odpływie.

Panel do natrysków bezbrodzikowych to kolejna innowacja w stosunku z kolei do od dawna stosowanych odpływów punktowych czy brodzików. To kompletne gotowe rozwiązanie zawiera wszystkie elementy niezbędne do szybkiego i szczelnego wykonania natrysku na poziomie podłogi. Oprócz wierzchniego panelu system składa się z ramy montażowej, nóżek, izolacji i syfonu. Oczywiście i tu przewidziano różne wersje i uwzględniono zróżnicowane wymagania instalacyjne.

Szczegółowo jednak innowacje w rozwiązaniach odpływów do natrysków omówione są w prezentacjach firm. Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi propozycjami producentów.

Bezpłatna prenumerata