Agroklimat z systemami KAN-therm

System KAN-therm w hodowli roślin i zwierząt

Stabilna i odpowiednia temperatura jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na efektywną hodowlę zwierząt oraz uprawę roślin. Idealnym rozwiązaniem, które pomoże regulować temperaturę w gospodarstwie jest instalacja ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego w systemie KAN-therm. Podpowiadamy, jak wykorzystać jej zalety.

Dlaczego temperatura jest tak ważnym elementem w rozwoju roślin i zwierząt? Razem z wilgotnością powietrza, nasłonecznieniem i oddziaływaniem wiatru tworzy właściwy agroklimat.
To zespół czynników klimatycznych optymalnych dla rozwoju danego gatunku. W szerokościach geograficznych takich, jak nasza, utrzymanie stabilnej i optymalnej temperatury w uprawie roślin i hodowli zwierząt jest jedną z podstawowych kwestii podczas produkcji. Dlatego coraz częściej kolektory wielkopowierzchniowe ogrzewania i chłodzenia znajdują zastosowanie w nowoczesnych gospodarstwach rolnych i przetwórczych. Kolektory wykonane z polipropylenu wraz z instalacją ogrzewania płaszczyznowego z rurą bluePERT możemy znaleźć m.in. w szklarniach, kurnikach czy w budynkach hodowli bydła mlecznego.

Efektywność i energooszczędność
Główną zaletą systemów ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego w systemie KAN-therm jest to, że przeważająca ilość ciepła lub chłodu przekazywana jest na drodze promieniowania. To wpływa na łatwe utrzymanie tzw. temperatury odczuwalnej. Dodatkową ich zaletą jest niska temperatura wody zasilającej całą instalację (maksymalna temperatura zasilania wody grzewczej wynosi 60°C). Pozwala to zastosować ekologiczne, niekonwencjonalne źródła ciepła, jak np. pompy ciepła lub gazowe kotły kondensacyjne. Nie bez znaczenia są też walory estetyczne systemów płaszczyznowych. Są one niewidoczne i nie wpływają na aranżację i funkcjonalność pomieszczeń. Określane też jako „czyste” – dzięki ograniczeniu prądów konwekcyjnych, nie ma tu problemu z krążeniem i osiadaniem kurzu.

Dlaczego warto?
Zastosowanie systemów ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego ma liczne korzyści w produkcji roślin i hodowli zwierząt. Instalacja takiego systemu w cieplarni umożliwia wykorzystanie jej przez praktycznie cały rok, co pozwala na uzyskanie wyższej wydajności plonów. Co więcej, przyspiesza wegetację nawet o około 2 tygodnie, umożliwiając wcześniejszy zbiór.
Właściwy agroklimat efektywnie wspomaga równomierne rozwijanie się zarówno części nadziemnych, jak i systemu korzeniowego roślin.
To wszystko ma znaczenie dla zwiększenia wydajności zbiorów. Pozytywnie wpływa także na aktywację niezbędnych w uprawie mikroorganizmów glebowych, czyli bakterii i grzybów.
W końcu instalacja ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego umożliwia regulację temperatury na różnych etapach rozwoju roślin.
Tego typu systemy mają również niebagatelne znaczenie w obiektach służących hodowli zwierząt. Ogrzewanie posadzek pośrednio sprzyja ich właściwemu wzrostowi i zmniejsza ryzyko występowania chorób związanych z przeziębieniem. Odpowiednie warunki termiczne wpływają korzystnie na rozwój zwierząt, ale przede wszystkim jakość pochodzących od nich mięsa, mleka czy jaj. Zastosowanie ogrzewania płaszczyznowego zapewnia równomierną z punktu widzenia zoohigieny temperaturę powierzchni posadzki i wyklucza konieczność stosowania podściółki. Co w rezultacie przekłada się na poprawę warunków pracy personelu obiektu.

System do wielu zadań
Wysoko wyspecjalizowane rolnictwo potrzebuje dziś nowoczesnych, energooszczędnych instalacji, spełniających krajowe i unijne standardy, zapewniających wysoką wydajność hodowli. Możliwość wykonania praktycznie każdej, nawet najbardziej nietypowej instalacji płaszczyznowej w systemie KAN-therm? – To możliwe!
System KAN-therm zawiera w sobie wszystkie elementy takie, jak: rury z tworzyw PE-RT, PE-X, PERTAL, rozdzielacze, szafki automatykę czy izolacje, które są niezbędne do sprawnego montażu i ekonomicznego układu.

Przykładami realizacji z wykorzystaniem systemów ogrzewania podłogowego KAN-therm są nowoczesne kurniki w Tomaszowie Mazowieckim oraz Brzozowie Wielkim, gospodarstwo mleczne w Mgle na Białorusi, czy hala przeładunkowa sadzonek sałaty w Kosowie.

Bezpłatna prenumerata