System KAN-therm TBS – funkcjonalność i korzyści

System KAN-therm TBS (z niemieckiego: Trocken Bau System, oznacza system suchej zabudowy) jest formą płaszczyznowego ogrzewania/chłodzenia, w której rury z wodą są umiejscowione w specjalnie wyprofilowanych płytach izolacyjnych, a następnie pokryte płytami suchego jastrychu. Ciepło lub chłód z rur jest równomiernie dystrybuowany do płyt suchego jastrychu za pośrednictwem stalowych lameli promieniujących umieszczonych w profilach płyt.

KAN-therm TBS jest stosowany jako:
• ogrzewanie/chłodzenie ścienne (metoda sucha) w budownictwie mieszkaniowym i ogólnym;
• ogrzewanie/chłodzenie podłogowe i ścienne (metoda sucha) w budownictwie mieszkaniowym, a także w obiektach remontowanych oraz zabytkowych – szczególnie w konstrukcjach lekkich, drewnianych o niskiej nośności i wrażliwych na działanie dużego obciążenia.

Budowa i parametry systemu KAN-therm TBS
System KAN-therm TBS to konstrukcja lekka, prosta i łatwa w instalacji. W jego skład wchodzą:
• płyta styropianowa z profilowanymi rowkami o wys. 25 mm,
• rura grzewcza,
• płyta uzupełniająca,
• metalowy profil,
• folia PE.

Płyty styropianowe TBS (fot. 1)
Fundamentem systemu jest płyta izolacyjna wykonana z EPS 150, wyposażona w specjalnie wyprofilowane rowki do montażu rur grzewczych. System zawiera również dodatkowe płyty izolacyjne. Wszystkie dostarczane płyty mają standardowe wymiary 0,5 m x 1,0 m.

Rury grzewczo-chłodzące (fot. 2)
System KANtherm TBS umożliwia układanie rur o średnicy 16 mm z rozstawem 167 – 250 – 333 mm.

Metalowy Profil TBS (fot. 3)
Jednym z zadań systemu jest zwiększenie powierzchni oddawania ciepła przez rury grzewcze. Profile dostępne są jako pojedyncze elementy o wymiarach 1,0 m x 0,12 m.
Montaż profilu metalowego odbywa się w preformowanych płytach TBS, a następnie rura jest umieszczana wewnątrz profilu. Profil metalowy charakteryzuje się poprzecznymi nacięciami, co umożliwia łatwe dostosowanie jego długości poprzez odłamanie w odcinkach co 250 mm.

Folia PE (fot. 4)
Folia PE pełni dwie funkcje: dodatkowe zabezpieczenie warstw TBS oraz izolację akustyczną systemu. Zazwyczaj dostarczana jest w formie rulonów o szerokości 2 m i długości nawet do 50 m, zapewniając wystarczającą ilość materiału do pokrycia obszaru instalacji.

System KAN-therm TBS…
…to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych systemów opartych na technologiach mokrych, przede wszystkim ze względu na brak konieczności stosowania wody podczas montażu oraz możliwość zamocowania do niemal każdej powierzchni. Wszystko to umożliwia niska waga systemu oraz jego minimalna wysokość zabudowy.
…doskonale współpracuje z nowoczesnymi niskotemperaturowymi źródłami ciepła, co sprawia, że sprawdza się wyjątkowo dobrze w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie, a nawet w budynkach zbliżonych do standardów budownictwa pasywnego.

W tego typu obiektach kluczowe jest szybkie reagowanie systemu ogrzewania i chłodzenia na zmiany w bilansie ciepła w ciągu doby, wynikające z nasłonecznienia lub nadmiaru ciepła generowanego przez osoby przebywające w budynku lub pracujące urządzenia. System KAN-therm TBS w pełni spełnia te wymagania i założenia eksploatacyjne w tym zakresie.

Bezpłatna prenumerata