XVIII Forum Termomodernizacja w walce ze smogiem

17 kwietnia 2018 roku w Warszawie odbyło się XVIII Forum Termomodernizacja 2018, którego hasłem przewodnim było: „Termomodernizacja w walce ze smogiem”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE). Spotkanie, składające się z trzech sesji, zostało zainaugurowane przez Dariusza Heima, prezesa ZAE, który powitał gości oraz przeczytał list Piotra Woźnego, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze”.

Rząd próbuje realizować zadania określone w programie „Czyste powietrze”. Program ten zakłada spełnienie czternastu punktów, z których najważniejsze trzy to: ustanowienie norm, które spowodują, że nie będą sprzedawane niskiej jakości kotły na paliwa stałe, wprowadzenie norm jakości dla paliw stałych oraz program osłonowy dla najbiedniejszych. Rząd planuje przeprowadzić program pilotażowy, w ramach którego zostanie przeprowadzona termomodernizacja i wymiana pieców w wybranych lokalizacjach, a działania zostaną sfinansowane przez środki pochodzące od państwa, samorządów województw oraz z budżetów gmin. Uzyskane wyniki i doświadczenia mają być następnie wykorzystane przy podobnych działaniach w całym kraju. Wsparcie otrzymają osoby, które należą do grupy ubogich energetycznie.

Andrzej Wiszniewski, prezes NAPE w swoim wystąpieniu przybliżył uczestnikom spotkania najważniejsze informacje dotyczące smogu, szczególnie w kontekście niskiej emisji. Jak się okazuje problem smogu w Polsce i na świecie był znany od dawna, a wzmianki w prasie pojawiały się już w okresie międzywojennym. Jednak mimo tego (nie licząc uchwały krakowskiej z 1965 roku), dopiero w 2001 roku weszła w życie ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, która jest podstawowym przepisem prawnym regulującym kwestie jakości powietrza w Polsce. Po kolejnych 16 latach, w 2017 roku zaczęto wprowadzać uchwały antysmogowe i obecnie uchwalono je w 7 polskich województwach. Działania te nie są jednak wystarczające, a egzekwowanie prawa wciąż jest trudne do wykonania.

Wszystkie uchwały czy też program „Czyste Powietrze” pokazują, że pojawia się coraz więcej pozytywnych zmian, jednak wydaje się, że jest to za mało. Program, który ma na celu wsparcie jedynie ludzi żyjących w ubóstwie energetycznym będzie mógł dotrzeć tylko do około 12% populacji. Należy również zaznaczyć, że ubóstwo energetyczne nie jest równoznaczne z ubóstwem w znaczeniu dochodowym. Pod pojęciem tym kryją się problemy związane z zaspokajaniem potrzeb energetycznych. Szacuje się, że w 2016 roku połowa osób żyjąca w ubóstwie energetycznym była również uboga dochodowo. Oznacza to, że program jest skierowany do wybranej grupy osób, a nie do ogółu społeczeństwa.

W pierwszej sesji wystąpił również Marcin Janiak, przedstawiciel Ministerstwa Energii z Departamentu Funduszy Europejskich. W swoim wystąpieniu omówił jakiego rodzaju wsparcie mogą otrzymać inwestycje w efektywność energetyczną w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Uczestnicy poznali dotychczasowe efekty oraz plany na najbliższą przyszłość.

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) opowiedzieli o Instrumentach wsparcia  finansowego z Funduszu Termomodernizacji i Remontów oraz o Instrumentach finansowych w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020. BGK wspiera inwestycje związane m.in. z efektywnością energetyczną. Prelegenci zapewnili, że są pieniądze na ten cel  i zachęcali do składania wniosków. W przypadku wyczerpania się obecnej puli, zostaną dodane nowe środki, które pozwolą kontynuować program. W podobnym tonie wypowiedziała się Iwetta Markiewicz z Banku Ochrony Środowiska, który od ponad 25 lat za swój nadrzędny cel strategiczny stawia inwestycje w ochronę środowiska.

POBIERZ: Pełna relacja z XVIII Forum Termomodernizacja

Bezpłatna prenumerata