RAPORT: Instalacje kolektorów słonecznych do wspomagania ogrzewania w budynkach

Najnowszy raport przygotowany został przez Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.
Większość działających w Polsce instalacji kolektorów słonecznych służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także coraz częściej instalacje kolektorów słonecznych wykorzystuje się dodatkowo do wspomagania systemu grzewczego. W publikacji zaprezentowano układy współpracy kolektorów termicznych z innymi źródłami ciepła: kotłami gazowymi, pompami ciepła, kotłami elektrycznymi czy na biomasę.
Obliczenia dotyczące ogrzewania słonecznego dla wspomagania ogrzewania nie są tak proste, jak w przypadku przygotowania c.w.u., ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele innych, dodatkowych aspektów. Jednak przyjmując kilka wartości orientacyjnych, można dokonać wstępnej oceny rentowności takiej instalacji. Ogromną zaletą takiej instalacji hybrydowej jest ograniczenie ilości spalanego paliwa lub wykorzystywanej na cele grzewcze energii elektrycznej i co za tym idzie, znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji dzięki wykorzystaniu darmowego ciepła pozyskiwanego z instalacji kolektorów słonecznych, magazynowanego w lokalnym buforze ciepła.
Dzięki temu, takie rozwiązanie może w praktyce pozwolić na zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach, gdzie użytkownicy końcowi nie byliby w stanie od razu udźwignąć ciężaru finansowego pełnej termomodernizacji i przejścia w pełni na źródło ciepła oparte na OZE bez utraty zapewnienia komfortu cieplnego przez cały rok, z uwzględnieniem ekstremalnych warunków pogodowych.
Źródło: SPIUG
Pełna informacja i raport: kliknij

Bezpłatna prenumerata