Prognozy dla budownictwa

Rok 2014 nie będzie rokiem poprawy sytuacji w budownictwie. Nadal wiele przedsiębiorstw we wszystkich działach budownictwa będzie zagrożonych upadłością. Jednocześnie najnowsze prognozy dla branży są bardziej optymistyczne – wynika z Raportu „Instrument Szybkiego Reagowania” opracowywanego przez PARP i Małopolską Szkołę Administracji Publicznej.

Dział robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków charakteryzuje się nieco lepszą sytuacją w porównaniu z poprzednim Raportem ISR. Nieco lepiej jest też w dziale budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej. W przypadku działu związanego ze wznoszeniem budynków sytuacja w ciągu całego 2014 roku może być wciąż poważna – prognozy wskazują bowiem na spadek aktywności, a także możliwość recesji w porównaniu z poprzednią edycją badań ISR.

Pewne wyhamowanie negatywnych tendencji widać również w opublikowanych przez GUS danych dotyczących klimatu koniunktury w budownictwie, który oceniany jest mniej pesymistycznie niż w poprzednim miesiącu, a także w marcu ubiegłego roku. Poprawę koniunktury sygnalizuje tylko 14% przedsiębiorstw, a pogorszenie 26% przedsiębiorstw, przed miesiącem było to odpowiednio 12% i 30%. Nie można jednak mówić o poprawie. Analizy przygotowane przez zespół ISR potwierdzają, że zagrożenie upadłością w budownictwie wciąż jest wysokie. Na liście działów o najwyższym stopniu zagrożenia upadłością, w prognozach dla pierwszego półroczna 2014 roku, znajdują się wszystkie działy budownictwa.

Eksperci ISR, oceniając sytuację przedsiębiorstw, wyróżniają trzy przedziały stopnia zagrożenia upadłością: poziom niski (akceptowalny) określony miarą liczbową >160, poziom ostrzegawczy określony miarą liczbową < 160 >200 oraz poziom wysoki zagrożenia, dla przedsiębiorstw, w których stopień zagrożenia upadłością jest większy niż 200. We wszystkich działach PKD związanych z budownictwem stopień zagrożenia upadłością oceniany jest na najwyższym poziomie zagrożenia.

Roboty budowlane związane z wznoszeniem budynków to dział obejmujący m.in. budownictwo mieszkaniowe, a także obiektów handlowych i biur. Charakteryzuje go ogólna tendencja do pogarszania się sytuacji, a zagrożone upadłością są zwłaszcza firmy małe i średnie. Raport ISR prognozuje w I półroczu 2014 r. stopień zagrożenia dla tego działu na wysokim poziomie wynoszącym 356.

– Stagnacja w budownictwie jest spowodowana również zaszłościami w postaci silnego rozwoju sprzed kilku lat. To wskazuje raczej na powolny charakter wychodzenia branży budowlano-mieszkaniowej z recesji – wskazuje prof. Mateusz Pipień odpowiadający za prognozy makroekonomiczne Raportu ISR.

www.isr.parp.gov.pl

Bezpłatna prenumerata