Stacje zmiękczania wody Bosch Aqua 2000 S

Twarda woda używana w gospodarstwie domowym może być powodem wielu niedogodności i generować powstawanie dodatkowych kosztów. Węglany wapnia i magnezu, które znajdują się w wodzie odkładają się w postaci kamienia oraz osadów na wszystkich elementach mających styczność z wodą.

Skutki działania twardej wody

• Odkładanie się kamienia w urządzeniach AGD. Elementy grzejne czajników elektrycznych, ekspresów do kawy, pralek czy elektrycznych podgrzewaczy wody pokrywają się grubą warstwą kamienia, który blokuje wymianę ciepła, przez co urządzenia są mniej efektywne. A w skrajnym wypadku może prowadzić do ich uszkodzenia.
• Powstawanie uporczywych zacieków na glazurze, kabinach prysznicowych oraz armaturze.
Po odparowaniu wody pozostaje cienka warstwa osadów, która nieusuwana na bieżąco z czasem staje się coraz grubsza i trudniejsza do usunięcia.
• Szorstkie ubrania po praniu. Odzież uprana w twardej wodzie jest szorstka i zbita. Nieprzyjemna w dotyku. Żeby zniwelować ten efekt trzeba stosować duże ilości płynu zmiękczającego.
• Konieczność stosowania dużej ilości detergentów. Twarda woda słabo się pieni, ponieważ ma bardzo wysokie napięcie powierzchniowe. Aby uzyskać zadowalający efekt prania, zmywania czy zwykłego umycia rąk, trzeba używać znacznie więcej detergentów niż w przypadku stosowania wody miękkiej.
• Podrażniona skóra. Duża ilość detergentów może powodować – zwłaszcza u osób uczulonych – różnego rodzaju podrażnienia skóry.
• Dodatkowa praca i czas poświęcone na utrzymanie domu. Sprzątnie skutków twardej wody to dodatkowy wysiłek i czas jakie użytkownik musi poświęcić, żeby usunąć wszystkie osady i zacieki będące wynikiem odkładania się kamienia.

Jak pozbyć się twardej wody

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zastosowanie stacji zmiękczania wody Bosch Aqua 2000 S. Urządzenie montuje się na głównym przyłączu wody do budynku. Dzięki temu cała woda użytkowa, jaka trafia do wszystkich punktów poboru oraz urządzeń, jest poddawana procesowi zmiękczania.
Podstawowym elementem stacji zmiękczania jest złoże jonowymienne popularnie zwane żywicą. Woda w procesie zmiękczania przepływa przez złoże jonowymienne. To ono odpowiada za usunięcie twardości z wody. Proces zmiękczania polega na usunięciu z wody jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych za twardość i odkładający się kamień i zastąpienie ich jonami sodu. Złoże jest w stanie przyjąć określoną ilość jonów wapna i magnezu. Kiedy „wypełni się” całkowicie nie jest w stanie zmiękczać wody i musi zostać zregenerowane. Regeneracja złoża polega na przepłukaniu go roztworem solanki, podczas którego jony wapnia i magnezu zgromadzone przez żywicę są zastępowane jonami sodu. Roztwór po regeneracji jest odprowadzany do kanalizacji. W tym czasie urządzenie nie produkuje zmiękczonej wody, dlatego proces ten powinien być przeprowadzany w czasie, kiedy nie ma rozbiorów wody, czyli np. w nocy. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany.

Zaawansowana elektronika

Stacje zmiękczania wody Bosch Aqua 2000 S wyposażone są w zaawansowany system sterowania, który dba o to, żeby urządzenie było zawsze gotowe do pracy, kiedy jest potrzebne. Użytkownik ma do dyspozycji pełny system kontroli, który pozwala na monitorowanie i ustawianie parametrów pracy urządzenia. Nowoczesny panel sterowania wyposażony jest w przyjazny interface, a jego obsługa jest łatwa i intuicyjna.
Najważniejszą zaletą urządzenia jest inteligentna regeneracja. Urządzenie mierzy dokładnie, jaka ilość wody została już zmiękczona i w jakim stopniu złoże zostało zużyte. Nie przeprowadza regeneracji całego złoża, ale tylko tej części, która tego wymaga. Dobiera odpowiednio ilość soli, która jest potrzebna do tego procesu oraz odpowiednią ilość wody. Przekłada się to w znacznym stopniu na ograniczenie zużycia soli oraz wody, co w dalszej perspektywie daje oszczędności. Dla większego komfortu i oszczędności urządzenie automatycznie prognozuje czas regeneracji. Użytkownik decyduje, w jakich godzinach urządzenie może się regenerować (np. 2 w nocy). Inteligentny sterownik na podstawie historii zużycia wody oblicza, na ile jeszcze starczy złoża i kiedy powinien przeprowadzić regenerację tak, żeby zawsze zachować zdolność wytwarzania miękkiej wody.
Zaleca się, aby twardość wody do celów spożywczych nie była niższa niż 3-4°dH. Bardzo miękka woda może być również agresywna dla materiałów, z których jest wykonana instalacja. Woda, która przepływa przez złoże jonowymienne, jest praktycznie całkowicie pozbawiona twardości. Dlatego konieczne jest jej zmieszanie z wodą, która nie była zmiękczana, aby ostatecznie uzyskać zakładaną twardość. Stopień zmieszania, czyli ostateczną twardość wody ustawia się na specjalnym by-passie, który dostarczany jest standardowo z urządzeniem. Dodatkowo w komplecie znajduje się również wąż odprowadzający popłuczyny po regeneracji do kanalizacji.
Stacje zmiękczania Bosch Aqua 2000 S to połączenie wysokiej jakości marki Bosch i sprawdzonej technologii wymiany jonowymiennej, która jest powszechnie stosowana w procesach zmiękczania wody. Urządzenia zostały wyposażone w zabezpieczający zawór przelewowy, który działa na zasadzie pływaka. Gdyby zdarzyło się tak, że poziom wody w urządzenia jest niebezpiecznie wysoki, zawór przelewowy niezależnie od elektroniki odetnie dopływ wody, zabezpieczając pomieszczenie przed zalaniem.

Cztery wielkości do wyboru

Stacje zmiękczania wody Bosch Aqua 2000 S dostępne są w czterech rozmiarach pojemności złoża: 10, 14, 22 oraz 26 litrów. Są to wielkości, które mogą obsłużyć niewielkie jak i kilku osobowe gospodarstwa domowe. Żeby prawidłowo dobrać wielkość stacji zmiękczającej należy znać aktualną twardość wody oraz średnie miesięczne zużycie wody w gospodarstwie domowym. Najlepiej żeby konkretny model zmiękczacza dobrał wyspecjalizowany instalator, który może uwzględnić jeszcze inne dodatkowe czynniki.

Kiedy powinno się stosować stacje zmiękczania wody Bosch Aqua 2000 S?

Zawsze wtedy, gdy widać skutki działania twardej wody: zacieki, kamień itp. Warto zmierzyć twardość wody i sprawdzić, w jakim przedziale się znajduje. Jeżeli twardość jest w granicach 5-9°dH, można rozważyć zastosowanie zmiękczacza. Przy twardości 10°dH i więcej powinno się
zastosować stację zmiękczania wody.

Bezpłatna prenumerata