Jak każde z pomieszczeń, także i łazienka, wymaga ogrzania za pomocą urządzeń grzewczych podłączonych do wspólnego źródła ciepła. Takimi elementami grzewczymi są oczywiście grzejniki, jednakże takie wnętrze charakteryzuje się podwyższoną wilgotnością, z uwagi na codzienne czynności higieniczne i zwykłe grzejniki płytowe, stosowane np. w salonie, innych pokojach, kuchni nie będą mogły znaleźć zastosowania i nie będą mogły zostać zamontowane. Dlatego też jest cały odrębny dział tzw. grzejników łazienkowych przeznaczonych właśnie to takich pomieszczeń.

Standardowy grzejnik łazienkowy składa się z pionowych kolektorów o przekroju kołowym, które służą do rozprowadzenia czynnika grzewczego wraz z połączonymi, poziomymi kolektorami o takim samym przekroju.

Zabezpieczenie przed korozją

Zaletą zastosowania elementów rurowych jest brak możliwości gromadzenia się wykroplonej pary wodnej na ostrych krawędziach, a tym samym brak możliwości pojawienia się niebezpiecznych ognisk korozji zewnętrznej w porównaniu do zwykłych grzejników płytowych, na których przy zastosowaniu ich w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności krople wody zbierałyby się na dolnych krawędziach powodując po jakimś czasie pojawienie się brunatnych ognisk korozyjnych.

Inny sposób ochrony przed procesem korozji zapewniają sami producenci grzejników łazienkowych. Jest to proces anaforezy stosowany podczas produkcji takich urządzeń grzewczych stosowany przez tylko niewielką liczbę wytwórców, dalej następuje napylanie elektrostatyczne proszku w kolorze białym, który po przejściu przez piec z odpowiednią temperaturą daje ostateczny wygląd. Na takie aspekty należy i przede wszystkim warto zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania zakupu.

Aspekt, na który producenci nie mają zbytnio wpływu, jest odpowiednia jakość wody (czynnika grzewczego). W materiałach technicznych, folderach, katalogach zawsze są wypisane warunki stosowania i warunki gwarancyjne, których należy przestrzegać. Ponieważ nawet najlepiej zabezpieczony grzejnik łazienkowy (stalowy – przyp. autor), przy złej jakości wody, zawierającej dużą ilość rozpuszczonego tlenu, jonów chlorkowych i siarczanowych, o nieodpowiedniej wartości pH oraz zbyt wysokiej twardości, po kilkunastu miesiącach ulegnie korozji od środka i może spowodować duże straty finansowe, np. podczas zalania mieszkania. Dlatego bardzo ważne jest dopilnowanie utrzymania odpowiednich parametrów fizykochemicznych czynnika grzewczego, aby się ustrzec w przyszłości odrzucenia zgłaszanej ewentualnej reklamacji.

Dobór wielkości grzejnika do pomieszczenia (kryteria i parametry)

Dobierając grzejnik, zarówno do nowo budowanego domu lub mieszkania, czy też wymieniając grzejnik w istniejącej już instalacji centralnego ogrzewania, należy pamiętać o pewnych ważnych aspektach technicznych. Pierwszą rzeczą, na którą inwestor zwykle zwraca uwagę jest wygląd. Jest to sprawa bardzo indywidualna i zgodnie ze złotą zasadą, o gustach nie należy dyskutować. Na rynku polskim jest dostępna ogromna różnorodność grzejników łazienkowych. Wśród nich można znaleźć taki grzejnik, który odpowiada indywidualnym wymaganiom, zarówno pod względem kształtu, wielkości (wysokość, długość, grubość), koloru, jak i sposobu podłączenia, a przy tym ma odpowiednią moc cieplną.
Podstawową funkcją grzejnika jest właśnie dostarczenie wymaganej ilości ciepła do danego pomieszczenia.

Na wielkość urządzenia grzewczego decydujący wpływ mają parametry czynnika grzewczego: temperatura zasilania (Tz) i temperatura powrotu (Tp). Większość producentów grzejników podaje moc dla parametrów 75/65°C oraz 55/45°C, przy założeniu, że w pomieszczeniu temperatura jest równa 20°C (Ti). Dla pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienki przyjmuje się, że temperatura normowa to 24°C. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przeliczenie rzeczywistej wydajności cieplnej  i skontrolowanie, czy dane urządzenie grzewcze pokryje całkowicie obliczone straty ciepła. W tym celu należy posłużyć się tabelą ze współczynnikami korekcyjnymi (Tab.1), które pozwolą obliczyć rzeczywistą wydajność grzejnika. Np. dla parametrów 55/45/24°C współczynnik korekcyjny jest równy 2,37; co w rzeczywistości mówi nam, o ile będzie większy grzejnik, gdybyśmy zastosowali tradycyjne źródło ciepła, pracujące na parametrach 75/65°C.

 Grzejnik łazienkowy we współpracy z podłogówką

Najczęściej spotykanym połączeniem w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności jest połączenie grzejnika łazienkowego oraz pętli ogrzewania podłogowego. W jakich proporcjach należy je zastosować? To zależy przede wszystkim od tego, co chcemy osiągnąć i przy czym czujemy się bardziej komfortowo, ponieważ człowiek jest różnorodny i nie wszyscy lubią to samo.

Tylko grzejnik. W przypadku gdy mamy tylko i wyłącznie do zastosowania wiszący element grzewczy sprawa jest bardzo prosta. A mianowicie to będzie jedyne źródło ciepła i będzie musiało dostarczyć wymaganą ilość ciepła.
Tylko podłogówka
. W przypadku, gdy lubimy chodzić po ciepłej podłodze „na boso” i nie chcemy odczuwać chłodnych podłogowych płytek ceramicznych należy potraktować ogrzewanie podłogowe jako główne źródło ciepła. Stosunek wielkości wydajności cieplnej do grzejnika łazienkowego powinien być 80/20. Wtedy wiszący element rurkowy będzie nam służył bardziej do suszenia mokrych, wilgotnych ubrań. Jednak musimy pamiętać o tym, że pętle schowane w podłodze, wymagają od użytkownika znacznie wcześniejszego ich włączenia z uwagi na większą bezwładność cieplną i aby mieć żądany efekt należy włączyć instalację w granicach 2h przed porannym prysznicem.
I grzejnik, i podłogówka
. W przypadku, gdy chcemy osiągnąć jedynie efekt lekko ciepłej podłogi, a zależy nam bardzo szybkim dogrzaniu pomieszczenia stosunek wielkości wydajności cieplnej powinien wynosić 20/80 na korzyść grzejnika łazienkowego.
Czasami w małych łazienkach pomimo rozłożenia pętli na całej dostępnej powierzchni kompromisem jest potraktowanie dwóch źródeł ciepła na jednakowym poziomie i wtedy stosunek wynosi 50/50, co daje zarówno efekt ciepłej podłogi, jak i spowoduje w razie konieczności szybkie dogrzanie pomieszczenia do wymaganej temperatury.

Wersja chromowana

Czym się różni wersja chromowana grzejnika łazienkowego od wersji standardowej w kolorze białym lub śnieżnobiałym lub też od wersji w innym kolorze z palety RAL, NCS, itp.?

Weźmy pod uwagę dowolny model grzejnika mający identyczne rozmiary. Na pierwszy rzut oka praktycznie niczym, oprócz tego, że wersja chromowana jest ładniejsza i estetyczna, na której to powierzchni można się przejrzeć prawie jak w lustrze. Jednakże są dwa bardzo ważne aspekty, na które należy zwrócić szczególną uwagę:
a)      Wydajność cieplna grzejnika chromowanego jest o około 30% niższa niż takiego samego grzejnika pod względem wymiarów w wersji standardowej białej lub nawet pomalowanego na dowolny kolor z palety, np. RAL. Jest to kwestia naniesionej podczas produkcji warstwy chromu, który jest znacznie słabszym przewodnikiem ciepła niż pozostałe materiały.
b)      Cena grzejnika chromowanego jest znacznie wyższa niż wersji zwykłej. Potrafi sięgać czasami dwukrotnej wartości podstawowej wersji w kolorze białym lub śnieżnobiałym. Wynika to z kosztów produkcji i procesów potrzebnych podczas nanoszenia warstwy chromu na jego powierzchnię.

Dlatego wszyscy producenci, którzy mają w swojej ofercie chromowane urządzenia grzewcze zaznaczają takie wersje z odpowiednią adnotacją, tak aby użytkownik końcowy miał świadomość tych dwóch aspektów i nie pomylił się podczas dobierania wielkości grzejnika do pomieszczenia, co mogłoby skutkować nie do końca całkowitym dostarczeniem wymaganej ilości ciepła, a tym samym brakiem zapewnienia optymalnej temperatury dla domowników.

Wersja ze stali nierdzewnej

Czym się różni natomiast wersja grzejnika łazienkowego ze stali nierdzewnej od wersji standardowej w kolorze białym lub śnieżnobiałym lub też od wersji w innym kolorze z palety RAL, NCS, itp.?
Tym samym co dla wersji chrom: wydajnością i ceną. U jednego z wytwórców można zaopatrzyć się w taki grzejnik w dwóch wersjach: stal nierdzewna w połysku polerowanym oraz w satynie szczotkowanej. Dla wersji pierwszej, przy założeniu tej samej wielkości grzejnika, wydajność jest mniejsza o około 30-34%, a dla wersji drugiej jest także mniejsza ale o około 20-22% od wersji podstawowej, standardowej. I tak samo w materiałach informacyjnych jest specjalna wzmianka o nietypowym materiale z podaniem wszelkich wymaganych danych technicznych oraz o katalogowej cenie za daną wielkość urządzenia grzewczego.

Podłączenie grzejników

Z uwagi na różnorodność występujących na rynku wielkości grzejników, ich rozpiętości, wyglądu, wersji podłączeń nie można mówić o standardowym podłączeniu grzejnika, jak to ma miejsce dla poziomych grzejników płytowych podłączanych od dołu. Zawsze, przy wyborze grzejnika łazienkowego, należy wybrać odpowiedni model grzejnika, który odpowiada pod względem wizualnym i który przede wszystkim dostarczy wymaganą ilość ciepła do pomieszczenia, a następnie wykonać dla niego odpowiednie podejścia do przewodów centralnego ogrzewania.

Sprawa jest bardzo prosta, gdy jesteśmy na etapie wykańczania mieszkania czy też domu zaraz po odebraniu klucza od dewelopera lub gdy sami budujemy dom i mamy surowe ściany bez położonych płytek ceramicznych. W materiałach technicznych zawsze znajdziemy taką daną, jak rozstaw przyłączy oznaczaną np. Lp. Jest to bardzo ważna informacja dla instalatora, który może wcześniej wyprowadzić przewody c.o. o danym rozstawie, nie mając grzejnika. W Tab. 2 jest pokazany wycinek rozstawów przyłączy dla poszczególnych wymiarów grzejnika. Podczas przeglądania danych technicznych różnych producentów, można zauważyć, że praktycznie każdy grzejnik ma swój własny rozstaw przyłączy. Dlatego też bardzo ważne jest zdecydowanie się jak najwcześniej na konkretny model i wielkość grzejnika, co umożliwi wcześniejsze przygotowanie instalacji oraz uchroni nas przed niepotrzebnymi przeróbkami, które mogą wpłynąć na efekt wizualny płytek ceramicznych położonych na ścianie.

Sprawa się komplikuje, gdy chcemy zmienić stary grzejnik łazienkowy na nowszy model. Ponieważ, aby uniknąć przeróbek najlepiej jest znaleźć grzejnik o bardzo podobnym rozstawie (co czasami jest bardzo trudne). Prawie taki sam rozstaw grzejnika pozwoli nam na szybkie zamontowanie nowej wersji urządzenia grzewczego w łazience. Gdy nie natkniemy się w ogólnodostępnych materiałach na taki grzejnik, niestety czeka nas niemiła przeróbka instalacji, z uwagi na to, że zbyt duża różnica w rozstawie pomiędzy króćcami podłączeniowymi może spowodować bardzo duże naprężenia w instalacji, które pod wpływem zmieniającego się czasami ciśnienia wewnątrz przewodów spowodują rozszczelnienie na elementach łączących. Może to przekształcić się w nieprzyjemną awarię polegającą na zalaniu pomieszczenia. W przypadku, gdy źle wymierzyliśmy rozstaw i mamy różnicę 1-2 cm to dobra praktyką jest stosowanie rozet maskujących wyjście przewodów ze ściany (pozwoli dokładnie w tym przypadku zakryć niesymetryczność osi przewodu względem otworu wyciętego w płytce).

Praktycznym rozwiązaniem jest wybieranie urządzenia grzewczego, który ma tak naprawdę 4 króćce przyłączeniowe od dołu, 2 na środku z rozstawem pomiędzy otworami 50 mm i po jednym otworze umieszczonym po prawej i po lewej stronie. Zaletami takiego podłączenia są: mniejsze ryzyko pojawienia się ewentualnych przeróbek w wyniku pomyłki podczas doboru grzejnika oraz łatwiejsze zamontowanie dodatkowego elementu grzejnego – grzałki elektrycznej. Montuje się ją bezpośrednio w jeden ze skrajnych dolnych króćców bez konieczności stosowania trójnika. Pozwala ona poza sezonem grzewczych wysuszyć w szybki sposób pranie rozwieszone na grzejniku.

 W artykule wykorzystano zdjęcia firm: Jaga, Rettig Heating, Vogel&Noot

 

 

Bezpłatna prenumerata