PV GRID opublikowało bazę danych dot. systemów PV

Europejskie konsorcjum PV GRID opublikowało zaktualizowaną wersję ogólnodostępnej, internetowej bazy danych gromadzącej szczegółowe dane nt. procesów instalacji systemów PV w 16 krajach Unii Europejskiej. Baza zawiera również oceny przyznawane każdemu z krajów w zależności od tego, jak dalece przyjazne są procesy, przez które musi przejść inwestor w celu zainstalowania systemu i przyłączenia go do sieci energetycznej.

Partnerzy projektu PV GRID zbierają i analizują dane pozyskane od inwestorów i wykonawców w 16 krajach UE. PV GRID stanowi rozwinięcie dokonań projektu PV LEGAL, który realizowany był w latach 2009-2012 i doprowadził do powstania interaktywnej, ogólnodostępnej bazy danych zawierającej dane nt. postępów w usuwaniu barier prawno-administracyjnych ograniczających rozwój sektora PV. W ramach projektu PV GRID baza została znacznie ulepszona, uproszczona oraz graficznie przeprojektowana. Dzięki temu stała się bardziej przyjazna dla użytkowników, oferując m.in. aktualne informacje nt. czasu trwania oraz przeciętnych kosztów związanych z instalacją systemów PV.

Wstępne dane pokazują, że proces instalacji małych systemów na domach mieszkalnych najsprawniej przebiega w Belgii, Niemczech oraz Grecji, podczas gdy najwięcej czasu trzeba na ten cel przeznaczyć w Szwecji i Hiszpanii. Baza wskazuje także, jak w wielu krajach proces instalacji ulega skomplikowaniu w przypadku systemów przeznaczonych dla przedsiębiorstw i przemysłu. Ponadto, oprócz opcji porównania długości procesu instalacyjnego, użytkownicy mają także możliwość porównania krajów pod względem długości czasu oczekiwania, barier rynkowych oraz nakładu pracy związanego z procesem prawno-administracyjnym.

Baza PV GRID jest dostępna pod adresem www.pvgrid.eu/database

Informacje zawarte w bazie danych będą regularnie aktualizowane przez partnerów projektu do czasu jego zakończenia.

Rys. Ocena procesu inwestycyjnego pod względem długości trwania procedur prawno-administracyjnych w zależności od wielkości systemu PV (od lewej: na domach mieszkalnych, komercyjne i przemysłowe naziemne). Źródło: Baza danych PV GRID

Czym jest PV GRID:

PV GRID jest następcą projektu PV LEGAL, który zakończył się w lutym 2012. PL LEGAL, flagowy projekt programu Inteligentna Energia dla Europy, doprowadził do zidentyfikowania i usunięcia wielu barier administracyjnych hamujących proces instalacji systemów PV w Europie. PV GRID, utworzony przez to samo konsorcjum, bazuje na doświadczeniach PV LEGAL w celu usunięcia barier związanych z przyłączaniem systemów PV do sieci energetycznej, powstałych na skutek szybkiego rozwoju fotowoltaiki w Europie.

Partnerami projektu PV GRID są:

  • Koordynator: Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Solarnego (BSW-Solar)
  • Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (EPIA)
  • eclareon Management Consultants
  • 13 narodowych organizacji reprezentujących przemysł PV: UNEF, APESF, Assosolare, BPVA, CZEPHO, Enerplan, Helapco, Holland Solar, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki (PV Poland), PV Austria, EDORA, SVENSK SOLENERGI, SAPI
  • DERlab (European Distributed Energy Resources Laboratories e. V.)
  • Operatorzy systemów dystrybucyjnych: ENEL Distribuzione (Włochy), RWE Deutschland AG (Niemcy) oraz Lumen International (Czechy)
  • Uniwersytet Papieski COMILLAS

 

 

Bezpłatna prenumerata