Nowa procedura zgłoszenia budowlanego

Oczekiwaną zmianą w przygotowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nowelizacji jest zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane oraz ograniczenie katalogu obiektów budowlanych, które wymagać będą wydania pozwolenia na użytkowanie.

Pierwszym etapem nowej procedury będzie określenie przez projektanta w projekcie budowlanym budynku mieszkalnego jednorodzinnego obszaru oddziaływania obiektu (projektowany art. 20 ust. 1 pkt 1c).

W przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w zdecydowanej większości przypadków, obszar oddziaływania obiektu wyznaczany będzie w oparciu o przepisy rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.) – np. przez § 12 i 13.

W obowiązkach projektanta będzie również zmiana o charakterze porządkowym – w projektowanym art. 20 ust. 1 pkt 1 wskazuje się, że obowiązkiem projektanta jest opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z wymaganiami ustawy, przepisami, ustaleniami określonymi w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego oraz zasadami wiedzy technicznej. Czyli projektant ma obowiązek wziąć pod uwagę ustalenia wszystkich rozstrzygnięć administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego.

W stosunku do obecnie obowiązującej procedury zgłoszenia budowlanego, w przypadku zgłoszenia z projektem budowlanym (dotyczy budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce bądź działkach, na których został zaprojektowany), wprowadzony został szereg przepisów, mających na celu zabezpieczenie interesów osób będących właścicielami, użytkownikami wieczystymi bądź zarządcami nieruchomości, które w ocenie tych osób, znajdują się w obszarze oddziaływania obiektów budowlanych, których dotyczą roboty budowlane wykonywane w trybie zgłoszenia z projektem budowlanym (projektowany art. 30a i 30b).

Do zgłoszenia z projektem budowlanym (dotyczącego budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego) będzie wymagane dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku (projektowany art. 30 ust. 4b). Dodatkowo obowiązkiem inwestora będzie dołączenie oświadczenia, złożonego pod rygorem odpowiedzialności karnej wynikającej z przepisu art. 233 § 1 i 6 Kodeksu karnego, o umieszczeniu tablicy informacyjnej lub oświadczeń właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców nieruchomości bezpośrednio sąsiadujących z nieruchomością objętą zgłoszeniem, o powiadomieniu o planowanej budowie. Zgodnie z projektowanym przepisem art. 30a ust. 1, inwestor będzie musiał wykonać co najmniej jedną z dwóch czynności:

1) umieścić na terenie nieruchomości objętej inwestycją tablicę informacyjną, której wzór określają przepisy wydane na podstawie art. 45 ust. 4 ustawy, na okres co najmniej 7 dni przed dniem dokonania zgłoszenia oraz wypełnienia jej w zakresie określenia rodzaju robót budowlanych oraz adresu prowadzenia tych robót;

2) uzyskać oświadczenia właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców nieruchomości bezpośrednio sąsiadujących z nieruchomością objętą zgłoszeniem z projektem budowlanym, o powiadomieniu o planowanej budowie.

Dodatkowo, przewiduje się, że w terminie 3 dni po wniesieniu zgłoszenia z projektem budowlanym, na stronach BIP urzędu obsługującego organ administracji architektoniczno-budowlanej przyjmujący zgłoszenie, zamieszczone zostaną informacje o przebiegu procedury zgłoszeniowej (projektowany art. 30a ust. 2).

Projekt nowelizacji Prawa budowlanego

www.abc.com.pl

Bezpłatna prenumerata