Rozwiązania systemowe Stiebel Eltron

Rozwiązania systemowe – to określenie, które zaczyna robić furorę na rynku pomp ciepła i wentylacji.
Coraz częściej, jak mantrę, powtarzają je renomowani producenci. Nieprzypadkowo. Dobór właściwego rozwiązania jest kluczowym etapem projektu. Pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb konkretnego obiektu i inwestora, co jest gwarancją największej efektywności energetycznej i najniższych kosztów eksploatacyjnych.

Tegoroczne targi ISH we Frankfurcie pokazały, że czołowi producenci przestają się ścigać na technologie. Dominującym trendem, co można było zaobserwować na wielu stoiskach, były rozwiązania systemowe – potwierdza ten trend Adam Koniszewski, dyrektor ds. inwestycji Stiebel Eltron.

Dlaczego tylko duże, renomowane firmy specjalizują się w rozwiązaniach systemowych? Ponieważ, aby móc je zapewnić potrzebne są kapitał, różnorodna oferta sprzedażowa, zaplecze technologiczne i IT, doradztwo inżynierskie oraz sieć instalatorów i serwisów posprzedażowych. Małe, nastawione jedynie na szybki zysk firmy, nie są w stanie zaoferować takiej kompleksowej usługi premium.

Jak wygląda wzorcowa oferta rozwiązań systemowych w przypadku rynku pomp ciepła i wentylacji?

Pierwszy krok to projekt. Inwestor chce zamontować pompę ciepła wraz z całym osprzętem i systemem wentylacji. Wchodzi na stronę internetową producenta i znajduje tam narzędzie online, które poprowadzi go przez proces projektowania. Po udzieleniu odpowiedzi na szereg pytań otrzyma ofertę.
Co ważne i wciąż rzadko spotykane: może ją skonsultować z doradcą, który nie jest handlowcem a inżynierem. To kluczowy moment, w którym można upewnić się, że rozwiązanie jest idealnie dopasowane do budynku i potrzeb inwestora – zarówno jeśli chodzi o dobór pompy ciepła, jak i systemu wentylacji mechanicznej.

W przypadku nowo budowanych domów inwestorzy na ogół zdają sobie sprawę z konieczności zamontowania wydajnego systemu wentylacji. Czasami wymuszają nawet na architektach rekuperację, bo ci wolą projektować tradycyjną wentylację grawitacyjną. Gorzej jest w przypadku termomodernizacji starszych budynków. Inwestorzy rzadko kiedy myślą o wentylacji – wymieniają okna na szczelne, docieplają budynek styropianem, zapominając o niej. Kiedy na oknach pojawi się para wodna, na ścianach grzyb a lokatorzy zaczynają chorować na alergie zaczynają dramatycznie szukać rozwiązania. Na ogół wynika to z niewiedzy, a nie oszczędności – alarmuje Jarosław Popadyk, menadżer ds. wentylacji Stiebel Eltron.

Kolejny etap inwestycji to kupno i montaż. Marki premium również na tym etapie oferują pomoc inwestorowi, proponując wsparcie certyfikowanych przez siebie firm, które nie popełnią żadnego błędu podczas montażu. W dodatku odbioru instalacji dokonuje producent, który jeszcze raz sprawdza poprawność montażu.

Ostatni etap – obsługa posprzedażowa również jest nadzorowana przez producenta, który dysponuje siecią certyfikowanych serwisów. Specjalistyczny serwis jest ważny, aby instalacja pracowała bezawaryjnie przez wiele lat. Nowoczesne systemy grzewcze i wentylacyjne są bowiem jak nowoczesne samochody: jest w nich tyle elektroniki, że „złota rączka” może sobie z nią nie poradzić.

– Stiebel Eltron oferuje swoje rozwiązanie systemowe pod nazwą Heat Pump Easy. Wspomaga i upraszcza ono wybór systemu dla pomp ciepła, systemów wentylacyjnych i ciepłej wody użytkowej dzięki narzędziu o nazwie Navigator, z którego można korzystać poprzez naszą platformę Toolbox. W ośmiu krokach, po udzieleniu odpowiedzi na pytania, wygeneruje rozwiązanie systemowe „szyte na miarę” – mówi Adam Koniszewski. – Co istotne, to narzędzie dostosowane jest do każdego typu budownictwa. Począwszy od jednorodzinnego, a skończywszy na komercyjnym – zarówno dla nowych, jak i modernizowanych obiektów. Następnie można uzyskać wsparcie ekspertów na etapie projektowania, sprzedaży, montażu oraz obsługi posprzedażowej – dodaje.

Jaką korzyść ma inwestor korzystający z rozwiązania systemowego, skoro kosztuje ono trochę więcej niż najtańsze produkty? Niebagatelną, ponieważ, aby uzyskać wysoką efektywność energetyczną, a co za tym idzie najniższe koszty eksploatacyjne, konieczne są rozwiązania dostosowane do konkretnego obiektu i potrzeb inwestora. By to osiągnąć, niezbędne jest fachowe wsparcie w zaprojektowaniu instalacji, doradztwo techniczne i instalacyjne, gwarancja oraz bezpieczeństwo. Dzięki ofercie systemowej inwestor otrzymuje to wszystko w pakiecie, a ostateczne koszty mogą się okazać porównywalne z najtańszymi rozwiązaniami.

Bezpłatna prenumerata