Odpowiedzi udzielił: Jerzy Gąsiewicz Konsultant techniczny/Product Manager Tweetop

Oby tylko nie pominąć żadnego aspektu doboru ogrzewania podłogowego

Podczas doboru wodnego ogrzewania podłogowego należy bezwzględnie pamiętać o kilku aspektach, których zaniedbanie lub pominięcie może skutkować niewłaściwą pracą układu w przyszłości. Wśród nich jest m.in. konieczność weryfikacji projektu po zmianach na inwestycji, czy wykonanie odpowiednich czynności na rozdzielaczu…

Wraz z rosnącą popularnością pomp ciepła i kotłów kondensacyjnych ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej powszechne. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje się ono bardzo korzystnym pionowym rozkładem temperatury, co sprawia, iż jego efekt jego działania jest bliski ogrzewaniu idealnemu, co jest możliwe, gdyż w „podłogówce” grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi.

Ciepło dociera w tym wypadku najpierw do nóg, dzięki czemu jest nam przyjemnie, czyli… inaczej niż w trakcie 40 -minutowego oczekiwania na autobus na przystanku, w środku mroźnego stycznia. Te „ciepłe nogi” sprawiają, że odczuwamy komfort cieplny w pomieszczeniu o temperaturze powietrza o 2–3°C niższej niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Przekłada się to także na oszczędność wydatków, wynikającą z faktu, że obniżenie temperatury powietrza wewnątrz pomieszczeń o 1°C powoduje zmniejszenie zużycia energii, czyli kosztów ogrzewania o około 6% w ciągu całego sezonu grzewczego.
1. Wykończenie podłogi a parametry zasilania. Podłogówka idealnie pracuje, gdy podłogi są wykończone terakotą. Czy jednak ten sam efekt osiągniemy w przypadku wykładziny, podłóg panelowych lub parkietowych? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale wyjaśnienie nie jest już takie proste.
Najważniejszym odczuwalnym parametrem, decydującym o możliwości delektowania się ciepłą atmosferą w pokoju, jest temperatura na powierzchni podłogi. Jej wartość winna być optymalna, czyli wystarczająco wysoka żeby było ciepło i odpowiednio niska, żeby nie dostać żylaków.

W praktyce oznacza to max 27°C w pomieszczeniach mieszkalnych i 33°C w łazienkach. Aby móc zapewnić odpowiednią temperaturę na powierzchni posadzki trzeba jednak wiedzieć jak duży opór cieplny ma górna warstwa podłogi, czyli czy będą tam płytki ceramiczne, czy deska barlinecka. W zależności od informacji na ten temat należy ustalić właściwą temperaturę zasilania układu, średnicę oraz rozstaw użytych rur, a więc tak naprawdę zrobić projekt.
2. Konieczna weryfikacja strat ciepła. Zazwyczaj, w 75% przypadków inwestorzy szukają zamienników materiałowych w stosunku do zakupionego projektu typowego oraz nieznacznie zmieniają układ ścianek działowych. Czasem także, za radą zatrudnionej firmy budowlanej, dodatkowo ocieplają dom. Każda z tych czynności rzutuje na straty ciepła i dlatego powinniśmy policzyć je ponownie. Tę czynność musi wykonać projektant adoptujący projekt typowy, ponieważ dostawcy systemów rurowych nie świadczą tego typu usług.

3. Projekt hydrauliczny ogrzewania podłogowego. W tym wypadku jest prościej, ponieważ działy techniczne profesjonalnie zorganizowanych firm produkujących systemy rurowe, zazwyczaj oferują pakiet tzn. materiał wraz z projektem. Całość koordynuje instalator, który musi mieć wiedzę nt. strat ciepła w poszczególnych pomieszczeniach, aranżacji wnętrz (nie wszędzie daje się podłogówkę), preferowanego miejsca lokalizacji rozdzielacza oraz rodzaju pokrycia podłogi. Instalator skontaktuje się z producentem i zwrotnie dostanie przeliczony projekt składający się z obliczeń (rys. 2 ) i części rysunkowej (rys. 3 ).
Projekt jest absolutnie niezbędnym elementem do określenia:
• temperatury na zasilaniu ogrzewania podłogowego;
• temperatury na powierzchni posadzki;
• średnicy i rozstawu rur;
• straty ciśnienia i wynikającego z tego do-boru pompy.
4. Dobór rozdzielacza. Poza projektem niezwykle istotnym elementem systemu ogrzewania podłogowego jest rozdzielacz, którego właściwy dobór jest dla podłogówki sprawą krytyczną.
Rozdzielacz winien mieć montowane na górnej belce zasilającej pola grzejne wizualne przepływomierze ułatwiające regulację układu. Dzięki nim możemy efektywnie odpowietrzyć, a następnie wyregulować podłogówkę w trakcie rozruchu. Każdy spadek nastawionego wstępnie przepływu oznaczać będzie niedostateczne odpowietrzenie układu. Po usunięciu powietrza – przez odpowietrznik na belce rozdzielaczowej – możemy szybko powtórnie ustawić właściwy przepływ, co jest praktycznie niemożliwe w rozdzielaczach z tzw. śrubą regulacyjną, gdzie po wstępnym ustawieniu nie wiemy, jak dalej prowadzić regulacje, ponieważ nie widzimy, jak pracuje ogrzewanie. Po odpowietrzeniu i ustawieniu na przepływomierzu właściwych, wyliczonych w projekcie nastaw każda pętla otrzyma dokładnie tyle czynnika grzewczego, ile potrzebuje.
5. Pętle grzewcze. Samo ułożenie pętli grzewczych winno być realizowane przez wyspecjalizowaną i przeszkoloną firmę, która nie zapomni o użyciu taśmy brzegowej i profilidylatacyjnych, oddzielających pętle od siebie i elementów konstrukcyjnych budynku, a także o właściwym przeprowadzeniu rozruchu, który od momentu wylania jastrychu trwa nawet do 2 miesięcy.
6. Ostatnim elementem układanki jest gwarancja na system. Należy stosować wyłącznie te systemy, które są naprawdę ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej producenta. Oznacza to, że klient może otrzymać od dostawcy systemu polisę ubezpie-czeniową na konkretny obiekt (mieszkanie, kościół, apartamentowiec) z sumą ubezpieczenia do kwoty 2 mln zł z tytułu wystąpienia ewentualnych wad materiałowych, sygnowaną przez firmę ubezpieczeniową.

Odpowiedzi udzielił: Jerzy Gąsiewicz Konsultant techniczny/Product Manager Tweetop

Bezpłatna prenumerata