Rekuperatory NIBE – solo i w duecie

Dobra wentylacja pomieszczeń jest niezmiernie ważna dla ich użytkowników, jak i dla dobrej eksploatacji budynku. Jednakże w okresie grzewczym straty wentylacyjne budynków narażają ich właścicieli na niechciane koszty. Dlatego, aby zwiększyć komfort życia naszych klientów, a także zminimalizować straty wentylacyjne budynków, NIBE oferuje nowoczesne systemy rekuperacji przeznaczone do samodzielnej pracy, jak i do współpracy z pompą ciepła. System ten zapewnia najwyższy  komfort użytkowania i wysoką sprawność odzysku ciepła  z powietrza wywiewanego. 

Uniwersalne rozwiązanie 

Rekuperatory firmy NIBE ERS i ECO dzięki wysokiej wydajności umożliwiają wentylację budynków o powierzchni do 200 m2 i 300 m2 – w zależności od wybranego modelu. Dwa energooszczędne wentylatory zapewniają przepływ powietrza nawiewanego i wywiewanego, natomiast całe urządzenie cechuje cicha praca. Modele ERS 20-250 i ERS 10-500 przeznaczone są do współpracy z powietrznymi i gruntowymi pompami ciepła firmy NIBE (modele F1145/1245, F1155/1255, F1345/1355, NIBE SPLIT, NIBE F2040  i NIBE F2120). Połączony system rekuperacji i pompy ciepła zapewnia ogrzewanie, produkcję c.w.u., chłodzenie i wentylację z odzyskiem ciepła, co daje pełny komfort przebywania w budynku. Sterowanie możliwe jest z poziomu sterownika. Zapewnia to nie tylko dużą wygodę w użytkowaniu, ale przede wszystkim – w pełni zsynchronizowaną pracę obu urządzeń. Dzięki temu połączeniu pompa ciepła i rekuperator mogą lepiej dostosować swoje parametry pracy, co z kolei przekłada się na dużo bardziej ekonomiczną i wydajną pracę obu urządzeń.

Kolejnymi zaletami tego połączenia jest zdalne monitorowanie i sterowanie całym systemem ogrzewania, c.w.u. i wentylacji budynku. Takie możliwości daje NIBE Uplink. Jest to szybki i prosty system zarządzania pracą pompy ciepła i rekuperatora przez Internet. Natomiast dla użytkowników urządzeń mobilnych (telefony, tablety) została stworzona aplikacja NIBE Uplink app umożliwiająca korzystanie z systemu z jeszcze większą łatwością. NIBE Uplink ma również podgląd historii pracy systemu, co może być przydatne zarówno dla użytkownika, jak i instalatora, ponieważ pozwala na zdalną diagnozę pracy systemu grzewczego, a co za tym idzie niższe koszty serwisu.
Dla bardziej wymagających klientów firma NIBE oferuje moduł MODBUS 40 oraz system NIBE API umożliwiający podłączenie pompy ciepła i rekuperatora do sytemu zarządzania budynkiem.

 

Szwedzka dotacja do systemów NIBE
Od 1.09.2017 r. do 15.12.2017 r. trwa akcja „Szwedzka dotacja do systemów NIBE”. Polega ona na obniżeniu ceny katalogowej zestawu pompy ciepła z rekuperatorem o dotację w wysokości 1000 zł netto. Połączenie pompy ciepła z rekuperatorem daje kompletny system zapewniający ogrzewanie, produkcję c.w.u., chłodzenie oraz wentylację z odzyskiem ciepła, czyli pełen komfort termiczny w budynku, w którym energia pozyskiwana jest w sposób przyjazny dla środowiska i portfela. Ze względu na wysoką sprawność ogrzewania, wysoką sprawność odzysku ciepłą oraz zerową emisję CO2, jest to najbardziej ekonomiczny  i ekologiczny system.


Jeszcze większa efektywność

System NIBE składający się z rekuperatora i pompy ciepła jest ekonomiczny i ekologiczny. Gruntowa pompa ciepła F1255 jest w stanie osiągnąć sezonową efektywność SCOP, nawet do 5,5 (wg EN 14825), co w połączeniu z rekuperatorem NIBE (dzięki ograniczeniu strat) pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania do minimum. Sprawność odzysku ciepła w rekuperatorach ERS i ECO dochodzi do 92%, dzięki wysokosprawnemu wymiennikowi przeciwprądowemu. Układ daje możliwość efektywnego chłodzenia aktywnego budynku lub wykorzystania chłodu z dolnego źródła do pasywnego chłodzenia oraz zerową bezpośrednią emisję CO2 i innych zanieczyszczeń do atmosfery.

Bez pompy też da radę

Dla klientów nieposiadających pompy ciepła przeznaczone są rekuperatory ECO 190 i ECO 375 zapewniające wentylację budynku z odzyskiem ciepła, jeśli jednak użytkownik ma pompę ciepła np. innego producenta, to urządzenia pracują niezależnie.  Rekuperatory ECO pozwalają zwiększyć komfort użytkowania budynku, jak i zmniejszyć koszty ogrzewania. Sterowanie nimi odbywa się za pomocą sterownika OPTIMA 251, który można umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Rekuperator ECO 190, podobnie jak ERS 20-250, jest urządzeniem podwieszanym (możliwy montaż np. na poddaszu budynku). Natomiast ECO 375 i ERS 10-500 ze względu na większą wydajność są instalowane w pozycji stojącej.

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017