OTTONE – technika grzewcza w nowych rękach

Nowa firma, duże wyzwanie

Rozmowa z Przemysławem Szczygłem

Proszę o przedstawienie krótko historii firmy OTTONE?
Firma OTTONE powstała w październiku 2014 roku przy współpracy Przemysława Szczygła, Zofii Brzegowej (prezesa firmy Schaffner) i Dawida
Sidełki. W listopadzie  do firmy dołączyły kolejne osoby do działu handlowego, technicznego, marketingu oraz magazynu. Od stycznia 2015 roku ruszyła sprzedaż.

Skąd nazwa OTTONE?
Nazwa nawiązuje do tradycji produktów instalacyjnych z zakresu c.w.u. i c.o., które to głównie wykonane są z mosiądzu a OTTONE – oznacza po włosku mosiądz. Pionierami i wciąż liderami na rynku w zakresie obróbki mosiądzu są Włosi, stąd też włoska nazwa firmy. Pragnę podkreślić, że nasza nazwa wcale nie oznacza, że w naszej ofercie będą tylko produkty mosiężne, wprost przeciwnie jako nowa innowacyjna organizacja uważnie obserwujemy nowe materiały i trendy stąd też m.in. zdecydowaliśmy się na promowanie rozdzielaczy modułowych z poliamidu.

Jakie były 2-3 najgorsze momentu podczas tworzenia firmy?
Może użyję słowa najcięższe, ponieważ tworząc coś swojego, nie myśleliśmy takimi kategoriami. Były oczywiście trudne momenty, ale mieliśmy cały czas świadomość i nadal ją mamy, że wszystkie nasze starania nie poszły i nie pójdą na marne. Na pewno dużym wyzwaniem dla nas był wybór asortymentu, który byłby wysokiej jakości, a zarazem konkurencyjny cenowo. Drugim najcięższym momentem było zapewnienie odpowiedniego zaplecza magazynowo-logistycznego umożliwiającego realizację zamówień w ciągu 24 godzin i utrzymanie odpowiedniego stanu magazynowego. W tym momencie działa to bez zarzutu. Myślę, że trzeci, najtrudniejszy moment jest dopiero przed nami. Mamy świadomość, że jesteśmy nową firmą, jeszcze nierozpoznawalną w branży, dlatego czeka nas długa droga promocji marki OTTONE.

Oferta Państwa firmy koncentruje się wokół urządzeń i armatury do instalacji c.o. i c.w.u. (zawory, reduktory, pompy, grupy pompowe…). Dlaczego akurat taka gama produktów?
Chcielibyśmy żeby nasza firma kojarzona była z produktami innowacyjnymi i bardziej zaawansowanymi technicznie. W szybko zmieniającym się świecie obsługa klienta i zwłaszcza doradztwo techniczne jest bardzo ważne, a tylko firmy o wąskiej specjalizacji są w stanie zagwarantować odpowiedni poziom obsługi. Nasze wcześniej zdobyte doświadczenie w zakresie instalacji c.o. i c.w.u. bardzo nam w tym pomaga.

Gdzie produkowane są wyroby dostępne w Waszej ofercie?
95% produktów oferowanych przez nas produkowanych jest w Europie, dlatego jesteśmy pewni wysokiej jakości i możemy udzielić wyższej gwarancji w porównaniu do podobnych produktów dostępnych na rynku.

Jak wygląda polityka handlowa firmy, jakie kanały dystrybucji są przez Państwo preferowane?
Poprzez naszą sieć dystrybucji chcemy nawiązać ścisłą współpracę z instalatorami. Stawiamy bardzo mocno na szkolenia zarówno naszej sieci dystrybucji, jak również ich klientów, czyli instalatorów. Stawiamy na wzajemną współpracę, lojalność oraz uczciwe i przejrzyste zasady. Na przeprowadzanych szkoleniach poznajemy potrzeby instalatorów i staramy się im wyjść naprzeciw. Nie ukrywam, że jest to dla nas bardzo cenne i dużo możemy się nauczyć.

Myślę, że o ile samo założenie nowej firmy nie stanowi zbyt dużego problemu, to już jej rynkowe funkcjonowanie to wielkie wyzwanie…
Tak naprawdę, to w którym miejscu będziemy w przyszłym roku i w kolejnych latach trudno przewidzieć. Wszystko zweryfikuje rynek. Najważniejsze jednak żeby wytrwale dążyć do postawionego sobie na początku celu i konsekwentnie realizować plan i założenia jakie postawiliśmy przed sobą. Jest to dla nas wszystkich wielkie wyzwanie, ale uważam, że trzymając się razem jako zespół i realizując założenia polityki handlowej, jesteśmy w stanie mu sprostać.

Zarząd OTTONE

• Przemysław Szczygieł – prezes zarządu (18 lat doświadczenia w branży)
• Zofia Brzegowa – członek zarządu (12 lat doświadczenia w zarządzaniu firmą)
• Dawid Sidełko – członek zarządu (11 lat doświadczenia w branży)


 

 

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 6/2018 1/2018 12/2017