Dlaczego jakość powietrza w pomieszczeniach jest istotna dla naszego zdrowia?

Belimo rozmawia z ekspertami o jakości powietrza

Celem działalności Belimo zawsze było i jest zapewnianie zdrowych i bezpiecznych warunków w pomieszczeniach, w sposób efektywny i energooszczędny. Wydajna i skuteczna instalacja wentylacyjna musi być odpowiednio zaprojektowana, zainstalowana i konserwowana. Podstawą z kolei jej efektywnej i niezawodnej pracy są zastosowane urzadzenia. Belimo oferuje niezawodne produkty pozwalające na utrzymywanie higieny powietrza w pomieszczeniach przy zminimalizowanym zużyciu energii.


Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach jest zasadniczym celem.

Dr inż. William P. Bahnfleth
Profesor na wydziale budownictwa uniwersytetu stanowego w Pensylwanii. Uzyskał stopień doktora inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Illinois i jest zarejestrowanym inżynierem. Pełni funkcję prezesa amerykańskiego stowarzyszenia inżynierów mechaników ASHRAE (American Society of Mechanical Engineers) oraz jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia International Society for Indoor Air Quality and Climate.

Jak, jako profesor wydziału budownictwa i ekspert w dziedzinie jakości powietrza, może Pan w skrócie wyjaśnić, dlaczego instalacje HVAC są tak ważne dla ludzkiego zdrowia?
Instalacja HVAC odpowiada zarówno za komfort termiczny, jak i za satysfakcjonującą jakość powietrza w pomieszczeniach. Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach jest zasadniczym celem projektowania i eksploatacji budynków. Aby w pomieszczeniach panowały warunki, które gwarantują bezpieczeństwo, higienę, produktywność i komfort, jest konieczna instalacja HVAC ze skutecznym monitorowaniem czynników stanowiących zagrożenie dla jakości powietrza, takich jak substancje chemiczne, drobny pył czy zanieczyszczenia biologiczne. Ponadto taka instalacja musi być energooszczędna i opłacalna. Obecnie są dostępne technologie podwyższające jakość powietrza w pomieszczeniach, które są neutralne energetycznie lub lepsze, a ponadto pojawiają się nowe technologie.


Monitorowanie budynków powinno być obowiązkowe.

Dr med. Walter Hugentobler
Doradza środowiskom akademickim i medycznym w dziedzinach nawliżania powietrza, fizyki budynków oraz wentylacji.

Doradza Pan środowiskom akademickim i medycznym, służąc gromadzoną od 30 lat wiedzą specjalistyczną na temat zależności między jakością powietrza w pomieszczeniach a naszym zdrowiem. Co uważa Pan za główne przyczyny niskiej jakości powietrza w pomieszczeniach?
Chorobotwórcze zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, od lotnych związków organicznych i drobnego pyłu, po ciecze i patogeny, mogą pochodzić z setek różnych źródeł. Podczas gdy wiele badań koncentruje się na produktach spalania paliw kopalnych lub tytoniu, substancjach chemicznych stosowanych do produkcji materiałów budowlanych, mebli czy środków czyszczących i konserwujących, zbyt mało uwagi poświęca się zanieczyszczeniom wytwarzanym przez ogranizm ludzki oraz mikrobiomowi w pomieszczeniach. O ile nie będziemy postrzegać budynków jako ekosystemu, w którym zachodzą wzajemne interakcje między przebywającymi tam ludźmi a mikroorganizmami, powierzchniami i powietrzem wewnętrznym, to nie będziemy mogli zapewnić zdrowych warunków w pomieszczeniach. Podobnie jak w przypadku każdego ekosystemu, środowisko wewnątrz budynku będzie sprzyjać naszemu zdrowiu, jeśli zasoby, różnorodność i wzajemne konkurowanie mikroorganizmów, a także klimat i jakość powietrza będą korzystne dla ludzkiej fizjologii oraz zróżnicowanego mikrobiomu. Takie podejście zakłada użycie systemów monitorujących i regulujących temperaturę, wilgotność, ciśnienie powietrza, stężenie CO2 i LZO, a w niedalekiej przyszłości także chrobotwórczych areozoli.


Dobre rozwiązania wymagają czasu.

Alfred Freitag
Prezes szwajcarskiego stowarzyszenia na rzecz higieny wody i powietrza (SVLW). Od ponad 26 lat pracuje w Belimo i jest starszym konsultantem ds. relacji europejskich.

Jak, jako prezes szwajcarskiego stowarzyszenia na rzecz higieny wody i powietrza (SVLW), postrzega Pan związek między przepisami oraz branżowymi standardami dotyczącymi zapewniania zdrowego powietrza w pomieszczeniach?
Stowarzyszenie SVLW propaguje zasady zapewniania zdrowych warunków w pomieszczeniach i wspiera prace nad przepisami, normami i wytycznymi. Ściśle współpracujemy z branżą HVAC oraz zainteresowanymi organizacjami w celu zwiększania świadomości oraz upowszechniania zagadnień dotyczących powietrza, aby zapewniać bezpieczeństwo i higienę przy mininalnym zużyciu energii.

W jaki sposób Belimo przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach?
Od początku działalności celem Belimo jest zapewnianie zdrowych i bezpiecznych warunków w budynkach, w sposób efektywny i energooszczędny. Opracowanie 7 podstawowych zasad zapewniania zdrowego powietrza w pomieszczeniach jest logicznym następstwem tych działań. Zasady te powstały na podstawie doświadczenia ekspertów, którzy na co dzień zajmują się jakością powietrza w pomieszczeniach. Dzięki 7 zasadom zapewniania zdrowego powietrza w pomieszczeniach inwestorzy, użytkownicy pomieszczeń, projektanci itp. dysponują narzędziem, które pomaga im lepiej zrozumieć działanie instalacji tak ważnej dla naszego metabolizmu/zdrowia. Wydajna i skuteczna instalacja wentylacyjna musi być odpowiednio zaprojektowana, zainstalowana i konserwowana. Podstawą efektywnej i niezawodnej pracy instalacji wentylacyjnej są zastosowane w niej produkty. Belimo oferuje niezawodne produkty pozwalające na utrzymywanie higieny powietrza w pomieszczeniach przy zminimalizowanym zużyciu energii. Dzięki bezproblemowej integracji z systemem automatyki budynku i połączeniu z chmurą użytkownicy uzyskują dostęp do pomiarów jakości powietrza w pomieszczeniach z możliwością ciągłego monitorowania i kontroli.

Bezpłatna prenumerata