Zastosowanie pompy ciepła dla podgrzewania wody w basenie nie wymaga prowadzenia długich przyłączy jak np. z kotła w domu. Nie są także wymagane specjalne warunki zabudowy, a urządzenie można łatwo zdemontować i przechować w zamkniętym pomieszczeniu poza sezonem korzystania z basenu (lub zabezpieczyć i zostawić na zewnątrz także na okres zimowy)

Ciepła woda w basenie

Ekonomicznie i komfortowo z pompą ciepła Hewalex PCWB

Przydomowe sezonowe baseny są oferowane w wielu wariantach wykonania, od najprostszych tzw. ogrodowych po bardziej złożone o trwałej konstrukcji. Niestety nawet przy upalnej pogodzie, woda długo pozostaje zbyt zimna dla komfortowego korzystania z kąpieli. Sezon wykorzystania basenu zewnętrznego ogranicza się w Polsce zwykle do nie więcej niż dwóch miesięcy z przerwami w okresach gorszej pogody. Można temu zaradzić uzupełniając basen o układ podgrzewania wody. Wykorzystanie konwencjonalnego źródła ciepła jak np. kotła gazowego wiązać się jednak będzie z widocznym wzrostem kosztów eksploatacyjnych. Rozwiązaniem są tutaj urządzenia korzystające z energii odnawialnej – kolektory słoneczne oraz pompy ciepła.

Jak najtaniej podgrzewać wodę basenową?

Podgrzewanie wody basenowej wymaga podjęcia rozsądnej decyzji, gdyż może się wiązać z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Najkorzystniejszy efekt przyniesie wykorzystanie energii odnawialnej. Jeśli priorytetem są najniższe koszty eksploatacji to polecanym rozwiązaniem będzie instalacja solarna, ale wymagać będzie zwiększonej liczby kolektorów słonecznych, które można wykorzystywać w innym czasie np. do wspomagania ogrzewania domu. Należy też przewidzieć odpowiednie miejsce dla ich zabudowy oraz rozbudowę układu o dodatkowy wymiennik ciepła wody basenowej.

Drugim rozwiązaniem, jakie korzysta z OZE będzie pompa ciepła wody basenowej. Cechuje się wyższym zużyciem energii niż instalacja solarna, ale i tak w porównaniu do konwencjonalnych źródeł ciepła powinna podgrzewać wodę basenową kilkakrotnie taniej. Jest przy tym niezależna od nasłonecznienia i zapewni przez długi okres utrzymanie zadanej temperatury wody w basenie.

Komfortowo w basenie rekreacyjnym

Komfortowa temperatura wody w rekreacyjnym basenie zewnętrznym powinna oscylować w zakresie 25÷28°C. Niższa będzie powodować dyskomfort i uczucie zimna. Może się okazać, że basen napełniony świeżą wodą nie osiągnie minimalnego zalecanego progu temperatury w sezonie jego użytkowania lub komfortowe warunki wystąpią kilka razy w sezonie.

Wydłużenie sezonu kąpielowego, a także trwałe podniesienie komfortu jest możliwe pod warunkiem zadbania o korzystne warunki zabudowy i eksploatacji basenu, a przede wszystkim wyposażenie go w wydajne źródło ciepła. Instalacja solarna zapewni zdecydowanie najniższe koszty eksploatacyjne, a z kolei pompa ciepła wysoki komfort przy niższych kosztach eksploatacji w porównaniu do np. kotła grzewczego.

Nowa generacja pomp ciepła PCWB/PCWBi

Najnowszy typoszereg pomp ciepła Hewalex do podgrzewania wody basenowej wykorzystuje szereg sprawdzonych wcześniej rozwiązań. Należy do nich m.in. specjalna konstrukcja skraplacza w formie płaszczowo-rurowego wymiennika ciepła wody basenowej wykonanego ze stali tytanowej. Osiąga się przez to niskie opory przepływu wody basenowej oraz odporność na zawarte w niej związki chemiczne. Zastosowana może być sprężarka rotacyjna 1-stopniowa w typoszeregu pomp ciepła PCWB bądź też inwerterowa w typoszeregu PCWBi. Duża powierzchnia parownika i wentylatora wpływa na obniżenie poziomu szumów podczas pracy.

Istotna zmiana zaszła po stronie sterowania pracą pomp ciepła, a także w obiegu chłodniczym w którym zastosowano czynnik R32. Ma on 2-3-krotnie niższy wpływ na środowisko w porównaniu do R410A i jest przy tym wygodniejszy w obsłudze serwisowej.

Funkcjonalny sterownik oraz aplikacja na smartfon

Sterownik pompy ciepła zabudowany jest bezpośrednio na urządzeniu w szczelnej obudowie. Jego obsługa jest intuicyjna. W łatwy sposób można ustawić tryb pracy (grzanie/chłodzenie/automatycznie), wymaganą temperaturę wody, czy przedziały czasowe pracy pompy ciepła. Nowe modele pomp PCWB oraz PCWBi oferowane od 2019 roku mogą dodatkowo współpracować z modułem internetowym PCWB mWiFi. Jego zastosowanie umożliwia korzystać z aplikacji na smartfon dla podglądu pracy i obsługi pompy ciepła.

Sposób instalacji pompy ciepła Hewalex PCWB

Pompy ciepła PCWB podgrzewają w bezpośredni sposób wodę basenową cyrkulującą w układzie jej filtracji i uzdatniania. Podłączenie pompy ciepła jest wyjątkowo proste – wystarczy wykonanie obejścia w istniejącym obiegu wody i wpięcie w nim pompy. Skraplacz pompy ciepła stanowi jednocześnie wymiennik ciepła powietrze/woda, co maksymalnie upraszcza prace instalacyjne. Pompy ciepła Hewalex PCWB i PCWBi, są oferowane z wydłużoną do 4 lat gwarancją. Przy tym są to urządzenia o szczególnie trwałej konstrukcji, przewidziane do długoletniej eksploatacji.

Obejrzyj FILMY:
– montaż pompy ciepła PCWB
– 10 zalet basenowej pompy ciepła
– zdalne sterowanie mWiFi PCWB
– instrukcja obsługi sterownika

Bezpłatna prenumerata