150 lat w branży – poznajcie historię AFRISO

Rok 2019 to wyjątkowy czas dla firmy AFRISO, która obchodzi jubileusz 150-lecia swojego założenia. Wiedzieliście, że ta znana firma ma tak długą i ciekawą historię? Zapraszamy do poznania jej bliżej!

Historia AFRISO rozpoczęła się w niemieckiej Turyngii. Był rok 1869, kiedy Adalbert Fritz w mieście Schmiedefeld am Rennsteig założył niewielki warsztat. Po pewnym czasie do interesu dołączył syn Adalberta, Franz. Od tego momentu firma nazywała się Adalbert Fritz & Sohn (Adalbert Fritz i syn). Skąd wobec tego nazwa AFRISO, którą znamy do dzisiaj? To akronim słów z oryginalnej nazwy – skrót AFRISO był powszechnie używany w komunikacji telegraficznej biznesu pana Fritza. W jakiś czas później nazwa AFRISO przyjęła się w świadomości klientów i tak już pozostało do dziś.
Malownicze regiony Turyngii, w których działał Adalbert Fritz słynęły zwłaszcza z wyrobów ze szkła. Na początku działalności AFRISO wpisało się w tradycje swojej małej ojczyzny. Przez pierwsze pół wieku funkcjonowania firmy pracownicy koncentrowali się na produkowaniu szklanych termometrów oraz przyrządów medycznych i laboratoryjnych. Z czasem AFRISO przyjęło nowe rozwiązania technologiczne będące owocem rewolucji przemysłowej i proponowało klientom cienkościenne i pokryte metalem odpowiedniki dotychczasowych produktów.
Przełom nadszedł w roku 1920. Specjaliści AFRISO opracowali element pomiarowego manometru puszkowego. Rozwiązanie, które szybko opatentowano, łączyło w urządzeniu dwie membrany, kurczące się lub rozszerzające w zależności od panującego ciśnienia.
AFRISO zmieniło profil działalności i skupiło swoje wysiłki na produkcji manometrów, urządzeń do pomiaru ciśnienia krwi oraz regulatorów temperatury.Po II wojnie światowej Franz Fritz – spadkobierca Adalberta – wraz ze swoim synem Georgiem zdecydowali się odbudować AFRISO w nowym miejscu. Początkowo firma mieściła się w Kleingartach.
Później doszło do przeprowadzki do miasta Güglingen, położonego w Badenii–Wirtembergii, gdzie AFRISO ma swoją siedzibę do dzisiaj.
AFRISO aktywnie uczestniczyło w budowaniu boomu gospodarczego w Niemczech Zachodnich. Korzystając ze swojego przedwojennego know-how, AFRISO zaprojektowało nowoczesne pneumatyczne urządzenia do pomiaru poziomu, stosowane przeważnie w zbiornikach oleju opałowego. Specjaliści AFRISO opracowali również mechanizmy, które zabezpieczały przed przepełnieniem oraz rozwiązania monitorujące wyciek, ułatwiające bezpieczne przechowywanie produktów ropopochodnych.
Początek lat 60. XX wieku to okres intensywnej ekspansji AFRISO na rynki światowe. Pierwszym krokiem było skonstruowanie profesjonalnej sieci sprzedaży obejmującej praktycznie wszystkie kraje Europy Zachodniej. Z uwagi na powyższe okoliczności, postanowiono rozwinąć nazwę firmy – od tej pory funkcjonowała ona jako AFRISO Euro-Index. Pozycja rynkowa AFRISO stała się tak silna i stabilna, że nie zaszkodził jej nawet globalny kryzys naftowy w latach 70. XX wieku. Przeciwnie, eksperci AFRISO wykorzystali niekorzystne okoliczności do opracowania imponującej gamy produktów służących pomocą w efektywnym i przyjaznym dla środowiska funkcjonowaniu systemów grzewczych. Rok 1972 stanowił kolejny przełom w działalności firmy. Wówczas wprowadzono na rynek pierwszy przenośny analizator spalin z kotłów grzewczych, który z miejsca stał się bestsellerem. Od tego czasu ciągle udoskonalane elektroniczne przenośne przyrządy pomiarowe na trwałe zagościły w ofercie produktowej AFRISO, z każdym rokiem zyskując na znaczeniu.
W latach 80. XX wieku specjaliści AFRISO coraz intensywniej pracowali nad rozwojem technik zaawansowanej obróbki elementów plastikowych i hybrydowych mosiężno-poliamidowych. Efekt? AFRISO z sukcesem wprowadziło na rynki pierwszy kompaktowy system rozdzielaczy z poliamidu dla systemów ogrzewania podłogowego oraz automatyczne odpowietrzniki charakteryzujące się wyjątkową niezawodnością.
Po przemianach społeczno-gospodarczych na początku lat 90. XX wieku produkty AFRISO zawitały do Polski, gdzie klienci docenili ich jakość i nowatorskie rozwiązania techniczne. Dynamicznie rosnąca popularność zaowocowała powstaniem firmy AFRISO-Euro-Dynamika (Gliwice, 1997), która w 2007 roku zmieniła nazwę na AFRISO Sp. z o.o. – właśnie to przedsiębiorstwo do dnia dzisiejszego jest znanym i powszechnie wybieranym dostawcą rozwiązań branżowych w naszym kraju.


Chcecie wiedzieć więcej? Zainteresowała Was historia firmy AFRISO? Zapraszamy na stronę https://afriso.pl/, gdzie możecie zapoznać się nie tylko z przeszłością AFRISO, ale również zobaczyć, jakie rozwiązania techniczne proponuje obecnie!

Bezpłatna prenumerata