Wymiana ekogroszku na „powietrze” w 7-osobowym domu jednorodzinnym

Tu pracuje powietrzna pompa ciepła Stiebel Eltron

Właściciele domu jednorodzinnego o powierzchni 220 m2 położonego w województwie dolnośląskim podjęli decyzję o modernizacji starego systemu grzewczego. Poprzednio dom był zaopatrywany w ciepło przez zlokalizowany w zewnętrznym budynku kocioł na paliwo stałe, głównie ekogroszek. Stary kocioł zużywał aż 1 tonę ekogroszku miesięcznie, a wszystkie zanieczyszczenia były emitowane do powietrza otaczającego dom. Wymiana więc kotła stałopalnego na powietrzną pompę ciepła to nie tylko polepszenie komfortu cieplnego obiektu, czy zapewnienie praktycznie bezobsługowej pracy systemu grzewczego, ale także pozytywny wpływ na środowisko w postaci bezemisyjnego źródła ciepła.

Dom jednorodzinny w Środzie Śląskiej

Obiekt:
• modernizacja systemu grzewczego w budynku o powierzchni 220 m2
• instalacja mieszana: grzejniki i podłogówka
• mieszkańcy: 7-osobowa rodzina

Zainstalowane urządzenia:
• pompa ciepła powietrze-woda WPL 23 E w zabudowie zewnętrznej
• zasobnik buforowy SBP 200
• zasobnik c.w.u. SBB 300

Wykonawca:
• Partner Premium | Green Energy

Powietrzne „serce”
Sercem systemu grzewczego jest monoblokowa, powietrzna pompa ciepła WPL 23 E w zabudowie zewnętrznej. W budynku znajduje się instalacja mieszana: grzejniki i podłogówka, dlatego wybór tego modelu pompy ciepła był idealnym rozwiązaniem. Urządzenie zapewnia ogrzewanie całego budynku i przygotowanie ciepłej wody dla 7-os. rodziny. Obecne zużycie energii to 2 kWh dziennie. Bez dymu i spalin.

Zastosowany system grzewczy
Po wykonaniu odpowiedniego doboru i projektu zostało zastosowane nietypowe rozwiązanie: kotłownia, a raczej jej część, została wykonana pod schodami w budynku. Dostępna przestrzeń zmieściła zbiornik buforowy o pojemności 200 litrów oraz zasobnik ciepłej wody o pojemności 300 litrów, który zaspokaja potrzeby mieszkańców w ciepłą wodę.

Idealna do modernizacji
Pompa ciepła powietrze-woda WPL 23 E może być instalowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ta zmienność sprawia, że idealnie nadaje się do renowacji. W przypadku stosowania na zewnątrz budynku tylko połączenie zasilania i przewody zasilające zbiorników buforowych muszą być przeprowadzone przez ścianę zewnętrzną. Cicha praca praktycznie eliminuje hałas. Nawet w ostre zimy WPL 23 działa idealnie do -20°C, osiągając temperaturę zasilania wynoszącą 60°C.
W ten sposób efektywne ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej zagwarantowane jest przez cały rok. Pompa ciepła pobiera wystarczającą ilość energii z powietrza zewnętrznego do ogrzewania, a zintegrowana funkcja odszraniania zapobiega tworzeniu się lodu na wymienniku ciepła.

Przejdź  Informacja o obiekcie

Przejdź  Informacja o pompie ciepła WPL 23 E

Przejdź  Informacja o zasobniku buforowym SBP 200

Przejdź  Informacja o zasobniku c.w.u. SBB 300

Dane techniczne pompy ciepła WPL 23 E

Moc grzewcza przy P-7/W35 (EN 14511): 13,21 kW
Współczynnik wydajności przy P-7/W35 (EN 14511): 3,14
Współczynnik wydajności przy P2/W35 (EN 14511): 3,62

Bezpłatna prenumerata