Aneta Raczek – prezes zarządu FERRO S.A.

Aneta Raczek jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (kierunek zarządzanie i marketing). Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie zarządzania w Krakowskiej Szkole Wyższej im. A. Frycza-Modrzewskiego oraz studia MBA na University of Bedfordshire. Karierę zawodową rozpoczęła w 1997 roku. W ciągu zaledwie 10 lat przeszła wszystkie jej szczeble od stanowiska specjalisty ds. księgowych w Ferro Sp. J. (1997), przez stanowisko dyrektora handlowego Ferro Sp. z o. o. (2002-2003, 2006), aż po funkcję prezesa zarządu FERRO S.A., którą piastuje od 2007 roku. Za swój największy sukces zawodowy uważa udany debiut FERRO na GPW w Warszawie w 2010 roku oraz przejęcie czeskiej spółki NOVASERVIS w roku 2011, co otworzyło FERRO drogę do konkurowania z największymi graczami na rynku europejskim. Jako Prezes dużego przedsiębiorstwa w swojej pracy znakomicie łączy niezbędne na tym stanowisku cechy skutecznego lidera i stratega z doskonałą intuicją i umiejętnością kształtowania dobrych i długofalowych relacji zarówno z pracownikami, jak i kontrahentami.

Jak Pani myśli, co zadecydowało, że to akurat Pani jest prezesem dużej firmy w branży, w której firmami kierują mężczyźni?
Pracując w spółce FERRO, udowodniłam, że również kobieta może osiągnąć najwyższe stanowisko w branży uważanej za typowo „męską”. Na różnych stopniach kariery swoim zaangażowaniem i kreatywnością niejednokrotnie udało mi się przekonać przełożonych do nowatorskich pomysłów. Konsekwentne stawianie i realizacja celów, a także wytrwała praca, kilka lat później zaowocowały miejscem w Zarządzie Spółki.

Jaki powinien być idealny prezes?
Na sukces firmy pracuje zespół ludzi. Nawet najlepszy prezes bez kompetentnej, zaangażowanej kadry nie zrealizuje celów przedsiębiorstwa. Skuteczny prezes musi więc umieć słuchać, otwierać się na problemy, utrzymywać dobrą komunikację z liderami. Powinien odznaczać się nie tylko umiejętnością podejmowania decyzji oraz doskonałą intuicją, ale także zapałem do pracy, którym będzie „zarażał” innych. Z tym oczywiście powinna iść w parze wiedza o rynku, konkurencji, nowościach technologicznych, zmianach legislacyjnych, czy tak zwanych okazjach biznesowych.

Jak godzi Pani bardzo absorbującą pracę zawodową z życiem rodzinnym? Czy ma Pani jakąś receptę?
Jestem spełnioną żoną i matką, która każdą wolną chwilę poświęca rodzinie. Mam nadal mnóstwo marzeń i planów – kolejnym są studia doktoranckie. Moja recepta na sukces? Warto realizować swoje marzenia i nigdy nie stawiać się w pozycji albo, albo, a więc nie rezygnować z jednej sfery życia na rzecz innej, gdyż nasze niezrealizowane marzenia i ambicje wcześniej czy później przypomną o sobie. Moja podstawowa zasada brzmi: ani kroku w tył!

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 6/2018 1/2018 12/2017