REHVA – Poradnik COVID-19

W odpowiedzi na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, eksperci REHVA opracowali wytyczne dotyczące sposobu obsługi i korzystania z usług budowlanych na obszarach objętych epidemią, w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa poprzez systemy HVAC i hydrauliczne. Dokument REHVA uwzględnia najlepsze dostępne zalecenia i dostępną wiedzę, wykorzystując wiedzę ekspertów naukowych i działających w REHVA.

Dokument, przeznaczony jest przede wszystkim dla specjalistów HVAC i zarządców obiektów, ogranicza się do budynków komercyjnych i publicznych, np. biur, szkół, centrów handlowych, obiektów sportowych itp., w których oczekuje się jedynie sporadycznego obłożenia osób zarażonych. Nie obejmuje szpitali i placówek opieki zdrowotnej. 

Jak wynika z dokumentu REHVA, czyszczenie systemów klimatyzacji i kanałów nie ma wpływu na rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. W dokumencie podkreślono, że nawilżanie i klimatyzacja nie mają praktycznego wpływu na przenoszenie wirusa, a systemy ogrzewania i chłodzenia mogą działać normalnie. Uważa się, że urządzenia do odzyskiwania ciepła mogą przenosić wirusa przyłączonego do cząstek ze strony powietrza wywiewanego do strony powietrza nawiewanego przez nieszczelności. W obrotowych wymiennikach ciepła cząstki osadzają się po stronie powietrza powrotnego powierzchni wymiennika ciepła, po czym mogą być ponownie zawieszone, gdy wymiennik ciepła przechodzi w stronę powietrza nawiewanego. W rezultacie REHVA zaleca wyłączenie obrotowych wymienników ciepła na czas epidemii. Podobnie jest z centralami wentylacyjnymi wyposażonymi w sektory recyrkulacji – zaleca się zamknięcie przepustnic recyrkulacji.

Wiedza o wirusie jest stale aktualizowana, dlatego REHVA informuje, że wytyczne należy uznać za tymczasowe. 

POBIERZ Poradnik REHVA 

Bezpłatna prenumerata