02/2014

 

 

 

 

 

luty 2014

e-biuletyn InstalReportera

Szanowni Państwo,

Przesyłamy lutowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.

 

W aktualnym numerze
InstalReportera 1/2014:
Grzejniki płytowe stalowe a aluminiowe różnice i podobieństwa

W momencie wyboru grzejnika najczęściej brane są uwagę dwa urządzenia. Jedno zbudowane z arkuszy blachy stalowej, czyli grzejnik stalowy płytowy (najbardziej rozpowszechniony wśród klientów) i drugi wykonany ze stopu aluminium odlewanych ciśnieniowo lub wytłaczanych, czyli grzejnik aluminiowy.
Pod względem parametrów technicznych, oba modele są zbliżone. Znaczącą różnicą jest tylko waga samego grzejnika oraz ciśnienie robocze. Bardziej ciężki jest oczywiście grzejnik stalowy, bo aż o 54%. A  grzejnik aluminiowy może pracować w instalacjach, w których ciśnienie robocze sięga 16 barów…

Więcej

– Hydraulik – w nowym systemie nauczania coraz mniej praktyki

– Pionowe i pionowo-poziome elektryczne ogrzewacze pojemnościowe

Kocioł do kąpieli, czy co, kiedy i dlaczego czyścić?

– Czy kolektor słoneczny może zamarznąć?

– Co oznacza pompa ciepła do przygotowania c.w.u. klasy energetycznej A?

AKTUALNOŚCI Z RYNKU XIV Forum Termomodernizacja 2014 AKTUALNOŚCI Z RYNKU PRACA
Zarząd ZAE zaprasza do udziału w XIV edycji ogólnokrajowego spotkania audytorów pt. Zintegrowane Projektowanie Energetyczne, które odbędzie się 8 kwietnia 2014 roku w Warszawie, OSiR ul. Polna 7A. Tematem wiodącym tegorocznego Forum jest Zintegrowane Projektowanie Energetyczne. Organizatorzy chcą pokazać zalety stosowania takiego procesu dla wszystkich uczestników inwestycji. Proces projektowania zintegrowanego łączy wszystkie aspekty racjonalizujące zużycie energii, a jego celem jest stworzenie obiektu spełniającego wymagania użytkownika.
Więcej
HARMANN: specjalista ds. technicznych
HARMANN: doradca techniczno-handlowy
MK KONTRAKT: kierownik robót sanitarnych
JARTEX: kierownik koordynator robót sanitarnych
TKT ENGINEERING: kosztorysant robót sanitarnych
AERECO: specjalista ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych
AERECO: doradca klienta AID
VTS: automation specialist
KLIMAT SOLEC: specjalista ds. przygotowania produkcji
IGLOTECH: młodszy specjalista ds. produktu
POLFA: specjalista ds. systemów HVAC
TRUSTCON: specjalista ds. audytu energetycznego
ULRICH: product manager
PLUM: manager eksportu doradca techniczno-handlowy
INSTALCOMPACT: regionalny inżynier sprzedaży
BAKART: kosztorysant/-ka specjalista/-ka ds. ofertowania
AMW: specjalista ds. sanitarnych
EKOINSTAL: kosztorysant
BUDIMEX: kierownik robót sanitarnych
JARTEX: specjalista ds. kosztorysowania
ZISTECHNIKA: kierownik budowy/robót
GRUNDFOS: inżynier ds. serwisu
MOSTOSTAL: kierownik robót branża sanitarna
BIMS PLUS: handlowiec-magazynier

BIMS PLUS: sprzedawca-magazynier
2013 kolejny dobry rok pomp ciepła
Przeprowadzone przez PORT PC w styczniu br. badanie rynku jednoznacznie wskazuje na duży przyrost rynku pomp ciepła. W 2013 roku w Polsce sprzedało się o około 20% więcej pomp ciepła w stosunku do poprzedniego roku. Przeprowadzone przez PORT PC badanie obejmowało pięć typów pomp ciepła: solanka/woda, woda/woda, bezpośrednie odparowanie w gruncie/woda, powietrze/woda oraz powietrze/woda tylko do c.w.u. Na popularności w ostatnim czasie zyskują powietrzne pompy ciepła. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się pompy ciepła tylko do c.w.u., co pozwoliło na osiągnięcie wzrostu na poziomie ok. 40% w 2013 r. Należy również wspomnieć, że poza największym przyrostem rynku jest to rodzaj urządzeń, których sprzedaje się najwięcej (około 7800 sztuk w 2013).
Więcej
Biuletyn Energii Odnawialnej Biomasa stała
W latach 2011-2012 ilość wykorzystanej energii pierwotnej zawartej w biomasie stałej powróciła na ścieżkę wzrostu na poziomie 5,4%, osiągając poziom 82,3 miliona ton oleju ekwiwalentnego (Mtoe), czyli o 4,2 Mtoe więcej w porównaniu do roku ubiegłego. W 2011 r. wyjątkowo łagodna zima przyczyniła się do znacznego zmniejszenia ilości wykorzystanej biomasy, co zahamowało niezakłócony od 1999 roku rozwój tego rynku. Rok 2012 przyniósł poprawę koniunktury we wszystkich sektorach wykorzystujących biomasę stałą do produkcji energii. Sprzedaż ciepła do sieci wzrosła o 12% do poziomu 7,9 Mtoe w 2012 roku, podczas gdy produkcja energii elektrycznej z biomasy, na którą wpłynęły modernizacje elektrowni węglowych, wzrosła o 7,8% do poziomu produkcji 79,5 TWh.
Więcej
Montaż ogniw fotowoltaicznych wyjaśnienie przepisów przez GUNB
GUNB informuje, że w obecnym stanie prawnym, wobec nowego brzmienia art. 29 ust. 2 pkt 16 ustawy Prawo budowlane:, należy stwierdzić, że pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 ust. 1, nie wymaga prowadzenie robót budowlanych polegających na montażu urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW.
Natomiast prowadzenie robót budowlanych polegających na montażu urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej wyższej niż 40 kW w każdym przypadku wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Więcej
Mostra Convegno Expocomfort Mediolan
39. Międzynarodowe Targi Specjalistyczne Technik Grzewczych, Sanitarnych, Klimatyzacyjnych i Ochrony Środowiska MOSTRA CONVEGNO EXPOCOMFORT odbędą się w dniach 18-21.03.2014 r. na terenach targowych FIERA MILANO w Mediolanie. Targi odbywają się w cyklu 2-letnim. Każda edycja targów MCE gromadzi najważniejsze światowe firmy, działające w branży (w 2012 r. było 2122 wystawców, którzy zajęli 325 000 m2 powierzchni wystawienniczej Targów Milano Rho).
Więcej
XXI Ogólnopolskie Targi DOM
W Kielcach w dniach 11-13 kwietnia odbędą się Targi Materiałów Budownictwa Mieszkaniowego i Wyposażenia Wnętrz DOM. Na stoiskach prezentuje się ponad 200 wystawców z Polski i zagranicy. Wystawa DOM to nie bez powodu jedno z ulubionych wydarzeń targowych mieszkańców Kielc i sąsiadujących regionów. Jest to miejsce, w którym co roku ponad 23 000 osób zapoznaje się z pełną ofertą firm z branży budowlanej, rozmawia z ekspertami z zakresu wystroju wnętrz oraz korzysta z fachowych rad architektów.
Więcej
Kursy przygotowujące do egzaminu na uprawnienia
PZITB O/W, PZITS O/W, SEP O/W w porozumieniu z MOIIB zapraszają na kurs wiosna 2014 przygotowujący do egzaminu na uprawnienia budowlane prowadzony przez specjalistów rzeczoznawców budowlanych, wykładowców wyższych uczelni m.in. Politechniki Warszawskiej w terminach: I termin: 29, 30 marca, 4, 5, 6 kwietnia 2014 r., II termin: 12, 13, 25, 26, 27 kwietnia 2014 r. Zajęcia odbywać się będą w siedzibie MOIIB, przy ul. 1 Sierpnia 36B w Warszawie. Koszt kursu 1450 zł + VAT 23%.
Więcej
AquaTherm Kijów 2014
W dniach 13-16 maja 2014 roku, w Kijowie na Ukrainie, odbędą się 16. Międzynarodowe Targi Ogrzewnictwa, Wentylacji, Klimatyzacji, Systemów Wodnych i Sanitarnych, Technologii Ochrony Środowiska, Basenów i Energii Odnawialnej AquaTherm.
Więcej
XIV Międzynarodowa Konferencja AIR, HEAT & ENERGY 2014
26-29 czerwca 2014 roku odbędzie się we Wrocławiu XIV Międzynarodowa Konferencja AIR, HEAT & ENERGY 2014, organizowana przez Politechnikę Wrocławską. Tematyka konferencji: klimatyzacja, ogrzewnictwo i ciepłownictwo, nowoczesne systemy kształtowania mikroklimatu oraz dostawy ciepła dla budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i przemysłowych; ochrona atmosfery nowe technologie, monitoring; niekonwencjonalne źródła energii, w tym: energia słoneczna, geotermalna, pozyskiwana z innych źródeł; budynki pasywne; nowe rozwiązania oraz wyniki badań urządzeń i systemów w ogrzewnictwie, ciepłownictwie, wentylacji, klimatyzacji, instalacjach sanitarnych i balneotechnice; techniki symulacji HVAC.
Więcej
Seminarium System wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji
Western Energy Consulting zaprasza na II seminarium pt. System wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji. Nowe regulacje na 2014 rok, obrót, które odbędzie się 4 marca 2014 r. w hotelu Sofitel Old Town we Wrocławiu. W związku z ustawą jednogłośnie przegłosowaną 24 stycznia, Sejm przedłużył wsparcie dla wysokosprawnej kogeneracji do 2018 roku. W seminarium Western Energy Consulting na temat kogeneracji omówione zostanie otoczenie regulacyjne, aspekty praktyczne i kwestie związane z obrotem żółtymi i czerwonymi certyfikatami.
Więcej
Dofinansowanie dla gmin na gospodarkę wodno-ściekową
Do 12 mln euro na budowę lub modernizację sieci kanalizacji sanitarnej czy oczyszczalni ścieków tyle dofinansowania może dostać gmina na nowe inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową oraz przygotowanie dokumentacji dla przyszłych projektów. 31 stycznia 2014 roku zostały ogłoszone dwa nabory wniosków o dofinansowanie.
Więcej
Targi INSTALACJE 2014 – zainstaluj się w Poznaniu!
Na arenę wydarzeń targowych, po dwuletniej przerwie, wracają najważniejsze targi branży instalacyjnej w Polsce Międzynarodowe Targi Instalacyjne INSTALACJE. 8-11 kwietnia br. Poznań stanie się polską stolicą instalatorów oraz projektantów instalacji, których organizatorzy spodziewają się w liczbie zbliżonej do 30 tysięcy. Zwiedzający będą mieli znakomitą okazję do kompleksowego zapoznania się z ofertą związaną z wykonywaniem wszelkiego typu prac instalacyjnych, bazujących na nowoczesnych technologiach, w jednym miejscu i czasie, jak również możliwość dyskusji i wymiany doświadczeń przy okazji wielu wydarzeń dodatkowych. Na targowych gości czekać będą najnowsze propozycje produktowe i technologiczne wystawców z Polski, jak i zagranicy, a także bogaty program wydarzeń towarzyszących jak pokazy, konferencje czy debaty na najważniejsze tematy nurtujące branżę.
Więcej
W następnym numerze
InstalReportera 2/2014:
Jaka wentylacja w nowych, niskoenergetycznych domach? Konieczna rekuperacja?
– Blok tematyczny: Rozdzielacze do instalacji c.o. i ogrzewania podłogowego

Armaflex Protect – elastyczna izolacja kauczukowa, skuteczna zapora ogniowa

– Z jakiego materiału powinien być wykonany rurowy GWC do wentylacji mechanicznej?

– Rozbudowa małej elektrowni wodnej w Wolicy

– W remontach: gotowe systemy G-K do ogrzewania płaszczyznowego

W nowych, energooszczędnych budynkach stało się już niejako normą stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Głównymi powodami korzystania z tych rozwiązań są nie tylko znaczne oszczędności energii, konieczność ograniczenia zużycia energii pierwotnej, ale również spełnienie wymogów higienicznych w budynkach. Czy planowane nowe standardy zużycia energii pierwotnej w budownictwie jednorodzinnym w Polsce zmuszą nas do powszechnego stosowania w najbliższych latach wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Jaka będzie rola pomp ciepła w nowych budynkach w najbliższych latach?

Bezpłatna prenumerata