01/2014

 

 

 

 

 

 

styczeń 2014

 
e-biuletyn InstalReportera


Szanowni Państwo,

Przesyłamy styczniowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.

 
W aktualnym numerze InstalReportera 12/2013: Stelaże podtynkowe – niuanse wyborów i montażu  
– Od czego zależy wielkość dolnego źródła ciepła w pompach ciepła solanka/woda?

– Multiblock T-RTL zestaw do szybkiego podłączenia grzejnika i podłogówki

WOLF pod nowymi rządami

– Nowe, elastyczne, metalowe przewody do komunalnych instalacji gazowych

– Niemcy zaostrzają wymagania cieplne dla budynków: z 75 do 56 kWh/m2

Utrzymanie czystości i uzyskanie prostej purystycznej formy umożliwiają stelaże podtynkowe do toalet czy bidetów. Podstawowym zadaniem stelaża podtynkowego jest pewne zamocowanie ceramiki i podłączenie przewodów wodnych i kanalizacji w taki sposób, aby odpowiednie otwory i przyłącza idealnie pasowały do ceramiki. Mocowanie WC, umywalki czy bidetu bezpośrednio do ściany wymaga bardzo wytrzymałych często specjalistycznych kotew, zwłaszcza w przypadku ścian z takich materiałów jak cegła kratówka. Większość rozwiązań dostępnych ma tak opracowaną konstrukcję, że możemy WC czy bidet obciążyć aż 400 kg bez ryzyka, że miska nam się urwie. Zamontowanie umywalki, WC czy bidetu do lekkich ścianek systemowych z płyt G-K jest niemożliwe bez odpowiedniego stelaża zamontowanego bezpośrednio w konstrukcji ścianki.
Więcej
 
AKTUALNOŚCI Z RYNKU

Rozporządzenie EnEV w Niemczech – skorzystają pompy ciepła

AKTUALNOŚCI Z RYNKU

PRACA

 
Nowe niemieckie rozporządzenie ENEV 2014/2016 dotyczące oszczędności energii w budynkach bardzo mocno promuje zastosowanie pomp ciepła. Od 2016 roku praktycznie tylko zastosowanie pomp ciepła pozwoli osiągnąć najwyższe klasy energetyczne A+ dla nowych budynków mieszkalnych w Niemczech. Wartość maksymalnego dopuszczalnego rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną dla ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w nowych budynkach jednorodzinnych spadnie o 25% z 73 kWh/m2 do 53 kWh/m2 (dane dla referencyjnego budynku jednorodzinnego). Wymogi minimalnej wartości energii pierwotnej od 2016 r. będą w stanie spełnić kotły na biomasę oraz różnego typu pompy ciepła. Jednak najwyższe wymogi wysokich klas energetycznych budynków (klasa A+) będą w stanie spełniać budynki zasilane tylko pompami ciepła zarówno pobierającymi energię odnawialną z gruntu, jak i z powietrza.
Więcej
INTERAM PHU: doradca techniczny przedstawiciel handlowy
INTERAM PHU: specjalista d/s magazynowych kierowca
WACHELKA INERGIS: kierownik budowy/majster z branży
sanitarnej
SKANSKA: specjalista ds. oferowania
BERGMAN ENGINEERING: inżynier ds. instalacji sanitarnych
HAP ARMATURA GRUPA SBS: kierownik działu zakupów
REHAU: doradca handlowo-techniczny
ONNINEN: handlowiec
FORTMAN-GROUP: monter instalacji sanitarnej (hydraulik)
JOKA: inżynier budowy
SANPOL: specjalisty ds. sprzedaży
VIESSMANN: koordynator zmiany (magazyn)
DYKA: przedstawiciel handlowy
HYDROSOLAR: specjalista ds. inwestycji
TADMAR: doradca techniczno-handlowy
THERM-INSTAL GRUPA SBS: kierownik dz. logistyki
INVENA: regionalny przedstawiciel handlowy
IGLOTECH: kierownik produktu sekcja klimatyzacja
REFSYSTEM: kierownik produktu klimatyzatory haier
INST-KONSREM: monter serwisant instalacji chłodniczych
AGATIS-INSTALACJE: asytent projektanta
ELECTRONIC CONTROL SYSTEMS: specjalista ds. sprzedaży urządzeń HVAC
FEMAX: specjalista ds. handlowych
KISAN: doradca techniczny
MIEJSKI OŚRODEK SPORTU I REKREACJI BYSTRZYCA: specjalista ds. sanitarnych
LENNOX: administrator serwisu ds. techniczno-handlowych
SMAY: technik serwisu/monter urządzeń wentylacyjnych
IGLOTECH: młodszy specjalista ds. produktu
VTS GROUP: Automation Specialist
IBC: hydraulik
 
Czy Bruksela zablokuje ustawę o OZE?  
Według przedstawicieli branży energii odnawialnej KE może nie zgodzić się na notyfikację ustawy o OZE. Nowy projekt ustawy o OZE nie różni się od wcześniejszego, przedstawionego w listopadzie 2013 r., a przygotowujące go Ministerstwo Gospodarki nie uwzględniło w nim żadnej z wielu krytycznych uwag wniesionych przez branżę OZE w toku konsultacji społecznych. Zdaniem przedstawicieli branży zielonej energii nowy projekt ustawy o OZE nie spełnia wymogów unijnej dyrektywy o OZE, której założenia ma on implementować do polskiego prawa.
Więcej
 
Nowe porozumienie europejskie w sprawie f-gazów  
16 grudnia 2013 r. Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada uzgodniły tekst porozumienia w sprawie projektu rozporządzenia o tzw. f-gazach, czyli dotyczące czynników chłodniczych. Ostateczny tekst porozumienia jest oparty o scenariusz ograniczania ilości czynnika chłodniczego wprowadzanego na rynek do 2030 roku aż o 79%. Ponadto wprowadzono dodatkowe ograniczenia do klimatyzatorów typu monosplit. Zdaniem EHPA dotychczasowy scenariusz był wystarczająco surowy i wprowadzanie dodatkowych zakazów nie było konieczne. Niemniej jednak branża będzie dalej dążyć do tego, aby pompy ciepła były najbardziej efektywnym systemem grzewczym wykorzystującym odnawialne źródła energii.
Więcej
 
Forum Wentylacja 2014 w nowym miejscu  
Stowarzyszenie Polska Wentylacja rozwija pomysł spotkania branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej od 2003 roku. W tym roku organizatorzy wprowadzili szereg zmian ważnych zarówno dla wystawców, jak i zwiedzających. Największa zmiana to nowa lokalizacja targów. Targi w roku 2014 odbędą się w dniach 5-6 marca w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska zlokalizowanym przy ul. Marsa 56C w Warszawie. W nowoczesnym obiekcie, na powierzchni ponad 5000 m2, na jednym poziomie, znajdzie się część wystawiennicza oraz seminaryjna.
Więcej
 
InEnerg 2014 już w marcu  
W dniach 4-6 marca na Stadionie we Wrocławiu odbędą się Międzynarodowe Targi Innowacji energetycznych InEnerg . Podczas imprezy przedstawione zostaną najnowsze trendy w dziedzinie energii, poruszone zostaną problemy i zaproponowane rozwiązania. Obok innowacyjnych targów InEnerg oferuje cały szereg konferencji i forów, na których podjęte zostaną najistotniejsze tematy branżowe.
Więcej
 
Prosument konsultacje  
NFOŚiGW prezentuje projekt wymagań technicznych dla przedsięwzięć realizowanych w ramach programu priorytetowego „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii. Część 4) Prosument – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii”, do zgłaszania ewentualnych uwag i propozycji w ramach konsultacji wdrażanych programów. Wszystkie osoby, które dysponują odpowiednim doświadczeniem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii oraz wiedzą praktyczną, NFOŚiGW zaprasza do zgłaszania uwag i opinii do zaprezentowanego materiału do dnia 17 stycznia 2014 r.
Więcej
 
NFOŚiGW pomoże gminom w budowie systemu gospodarowania śmieciami  
Od 2014 do 2017 r. na budowę punktów selektywnej zbiórki odpadów czy instalacji przetwarzających śmieci w gminach Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczy ponad 820 mln zł. Z pieniędzy Funduszu będzie można także rekultywować tereny np. po byłych poligonach. Z programu „Racjonalna gospodarka odpadami” mogą skorzystać, oprócz samorządów, także przedsiębiorcy oraz instytucje publiczne.
Więcej
 
Oferta finansowa NFOŚiGW dla przedsiębiorców  
Od 13 stycznia przez prawie miesiąc przedsiębiorstwa będą mogły składać wnioski o dofinansowanie proekologicznych inwestycji. Na ten cel przeznaczono 14,5 mln zł. Pieniądze zrefundują koszty projektów dotyczących zastępowania surowców pierwotnych wartościowymi odpadami, ograniczenia wytwarzanych odpadów w przedsiębiorstwach, a także zmniejszania energochłonności i wodochłonności procesów produkcyjnych. To już trzeci konkurs organizowany przez NFOŚiGW dla obszaru ” Racjonalizacja gospodarki zasobami i odpadami w przedsiębiorstwach”, finansowany w ramach IV Priorytetu POIiŚ 2007-2013. Dla przedmiotowego konkursu zaplanowana kwota w większości zasilona została poprzez realokację środków pozostałych z działania 4.5 POIiŚ, ale także z oszczędności i zwrotów środków z projektów realizowanych w ramach Priorytetu IV POIiŚ. To spory zastrzyk pieniędzy, zważywszy na fakt, że pod koniec 2013 roku, pula środków na wspomniane projekty wynosiła nieco ponad 300 tysięcy złotych.
Więcej
 
W następnym numerze InstalReportera 1/2014: Grzejniki stalowe płytowe kontra aluminiowe – różnice i podobieństwa  
– Kocioł do kąpieli, czyli co, kiedy i dlaczego czyścić?

– Hydraulik w nowym systemie nauczania – coraz mniej praktyki

– Co oznacza pompa ciepła do przygotowania c.w.u. klasy energetycznej A?

– Czy kolektor słoneczny może zamarznąć?

W momencie wyboru grzejnika najczęściej pod uwagę brane są dwa urządzenia.
Jedno zbudowane z arkuszy blachy stalowej, czyli grzejnik stalowy płytowy (najbardziej rozpowszechniony wśród klientów) i drugi wykonany ze stopu aluminium odlewanych ciśnieniowo lub wytłaczanych, czyli grzejnik aluminiowy.

 

 

 
   
 
 

Bezpłatna prenumerata