Zmiękczacze wody Immergas

Lepiej chronić niż naprawiać

Dobrze dobrana instalacja z odpowiednio dopasowanymi do potrzeb budynków i mieszkańców urządzeniami to połowa sukcesu. Odpowiednia pompa ciepła zapewni komfort cieplny oraz ciepłą wodę użytkową i nie będzie pracować ponad swoje możliwości. Pozostaje jedynie kwestia żywotności instalacji. Pompy ciepła i hybrydowe pompy ciepła potrzebują odpowiedniej ochrony, dzięki której będą mogły pracować dłużej i wydajniej. Warto więc zastanowić się nad wyborem odpowiednich filtrów czy zmiękczaczy już na etapie wykonywania instalacji. I choć niektórzy inwestorzy nie czują potrzeby dopłacania za tego typu urządzenia, warto jest przekonać ich do tego. Jak to zrobić? Jakich argumentów użyć? Zapraszamy do lektury.

Twarda woda zdrowia nie doda

Na przeważającym obszarze Polski mamy do czynienia z wodą twardą. Przez to wielu Polaków mierzy się z wszechobecnym kamieniem i osadem, tak dobrze znanym z występowania w czajnikach czy na armaturze łazienkowej. A to dopiero początek utrudnień. Ubrania wyprane w twardej wodzie wymagają dodatkowych środków zmiękczających, musimy używać mocniejszych środków do czyszczenia, wydłuża się również czas porządków domowych, a wysuszona skóra potrzebuje balsamów nawilżających. Niesprawne – zakamienione urządzenia pracują ze zmniejszoną sprawnością, a wszystko to razem powoduje, że wydajemy coraz więcej pieniędzy i nie da się ukryć, szkodzimy środowisku. Wydaje się jednak, że najgorszym skutkiem twardej wody są awarie urządzeń. Nie chodzi tylko o urządzania AGD. Z powodu twardej wody ucierpią również te zamontowane w instalacji grzewczej. Kamień i osad mogą powodować poważne problemy i konieczność wymian urządzeń. Jeśli zajdzie potrzeba wymiany jedynie czajnika, to koszty nie będą przerażające, a co, kiedy kamień uszkodzi pompę ciepła?

Zmiękczacz wody – rozsądne rozwiązanie

Przed podjęciem decyzji, jaki sposób ochrony instalacji wybrać, warto przeprowadzić testy na twardość wody. Testy takie dostępne są w sklepach internetowych. Zarówno filtry, jak i zmiękczacze można zakupić w przystępnej cenie. Dlatego warto zaplanować ten dodatkowy koszt na samym początku inwestycji. Im wyższa temperatura w urządzeniu, tym większe wytrącanie się kamienia.
Tak więc szczególnie polecane są zmiękczacze w instalacji hybrydowych pomp ciepła, które są połączeniem kotłów gazowych z pompą ciepła.
Zmiękczacze Immersoft dostępne w ofercie Immergas to proste urządzenia zarówno w montażu, jak i obsłudze. Do instalacji potrzebny jest bezpośredni dostęp do głównego zaworu zimnej wody, a w jego pobliżu niewielka ilość wolnej przestrzeni, gniazdo elektryczne i odpływ do kanalizacji w celu odprowadzenia wody popłucznej. Należy zachować swobodny dostęp z przodu i od góry w celu uzupełniania soli w tabletkach w zbiorniku i dla przyszłych celów konserwacyjno-serwisowych. Odstęp między zasilaniem w wodę a odpływem ścieków nie powinien być większy niż 2 m. Należy brać pod uwagę podczas wybierania miejsca montażu, że nawodniony i napełniony solą w tabletkach zmiękczacz waży znacznie więcej niż właśnie odpakowany do podłączenia.

Jak działa zmiękczacz wody Immersoft?

Woda, przepływając przez specjalne złoże, znajdujące się wewnątrz urządzenia zostaje zmiękczona. Co pewien czas, zależny od zużycia i twardości wody surowej wprowadzanej na zmiękczacz, złoże zostaje poddane automatycznej regeneracji. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmiękczacze Immergas są praktycznie bezobsługowe, pamiętać należy jedynie o kontroli poziomu soli tabletkowanej wykorzystywanej przez stację do regeneracji. Immersoft to urządzenia kompaktowe, których obudowa jest jednocześnie zbiornikiem soli tabletkowanej. Dzięki niewielkim gabarytom pozwalają na montaż praktycznie w każdym domu czy nawet mieszkaniu. Do ich produkcji zastosowano materiały najlepszej jakości i trwałości, co w połączeniu z precyzją wykonania daje urządzenie wysokiej klasy.

Filtr magnetyczny do ochrony instalacji z pompą ciepła

Filtry magnetyczne to niewielkich gabarytów urządzenia montowane w instalacjach i rekomendowane do ochrony instalacji. Immergas rekomenduje montaż filtrów CleanWater w instalacjach z pompą ciepła. Filtry te chronią instalacje centralnego ogrzewania przed osadami i wszelkiego rodzaju drobinkami żelaza. Podczas pracy pompy filtr wychwytuje zanieczyszczenia, dzięki czemu nie są one roznoszone w instalacji. Chroni to wymiennik pompy ciepła i zapobiega jego korozji.
Główne zalety filtra magnetycznego CleanWater:
• małe opory hydrauliczne,
• skutecznie przechwytuje wszystkie zanieczyszczenia zalegające w systemie,
• eliminując zanieczyszczenia, chroni elementy kotła, wydłużając jego żywotność,
• korpus filtra o pojemności 0,5 l daje możliwość dozowania środka chemicznego,
• filtr wyposażony w zawory odcinające,
• możliwość montażu na instalacji pionowej lub poziomej.
Montaż filtra nie jest skomplikowany, w celu uzyskania najlepszej wydajność zaleca się zainstalować filtr CleanWater na powrocie instalacji przed pompą oraz przestrzegać kierunku przepływu, który wskazuje strzałka na urządzeniu.

Bezpłatna prenumerata