Microflex HP – system elastycznych rur preizolowanych do pomp ciepła

Dzięki niskim kosztom eksploatacji, prostej i łatwej konserwacji oraz niskiej emisji CO2 pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Efektywność pomp ciepła zależy od wielu czynników, w tym od jej przyłączy, które powinny cechować się odpowiednią izolacją chroniącą przed wpływami środowiska zewnętrznego i korozją. Watts produkuje gotowe rozwiązania do systemów ogrzewania i chłodzenia. Dzięki Microflex HP (heat pump) oferuje produkt umożliwiający szybkie i łatwe wykonanie przyłączy pomp ciepła.

Założeniem tego rozwiązania było, aby w rurze zmieścić wszystkie media oraz kable. Zwrócono szczególną uwagę na płaszcz izolacyjny, który sprawia że zachowane są wysokie parametry przy równoczesnej elastyczności rury.

W Microflex HP zastosowano 4 rury wewnętrzne, z czego dwie przeznaczone są do prowadzenia kabli zasilających/sygnałowych, a kolejne dwie rury to rury PEX zapewniające zasilanie i powrót medium.

– Aby korzystać z systemu pompy ciepła w sposób energooszczędny i jednocześnie przyjazny dla użytkownika, należy wziąć pod uwagę kilka czynników – mówi mgr inż. Joanna Pieńkowska, specjalista ds. produktów Microflex w Watts Industries Polska.

– Aby osiągnąć optymalną wydajność ogrzewania i chłodzenia należy uwzględnić m.in. takie czynniki, jak typ pompy ciepła, jej lokalizacja oraz inne. Dlatego szczególną uwagę przykładamy w naszym zakładzie produkcyjnym do zapewnienia elastyczności i wytrzymałości systemu Microflex HP – dodaje.

Niezmienna moc cieplna dzięki izolacji termicznej

Płaszcz ochronny został wykonany z usieciowanego polietylenu PE-HD o zamkniętej strukturze, który dodatkowo zabezpieczając przed wpływem promieniowania UV, chroni izolację oraz rury wewnętrzne. Zamknięte komórki płaszcza zewnętrznego chronią całkowicie przed przenikaniem wody i uszkodzeniem izolacji termicznej.

Sama izolacja termiczna wykonana jest z usieciowionego polietylenu (PE) o zamkniętej strukturze mikrokomórek, niezawierającego chlorofluorowęglowodorów i zapewnia wysokie parametry izolacyjne w długim czasie użytkowania.

– Do izolacji często stosuje się piankę poliuretanową (PU), której właściwości materiałowe z czasem ulegają pogorszeniu. Dzięki piance PE zapewniamy stałe właściwości izolacyjne naszych rur – wyjaśnia Joanna Pieńkowska.

Dwie wewnętrzne rury przeznaczone do prowadzenia kabli zasilających i sygnałowych wykonana są z trudnopalnego tworzywa (Poliolefin), co minimalizuje ryzyko pożaru w przypadku zwarcia czy innego uszkodzenia.

Rury Microflex HP przeznaczone są do przesyłu medium o parametrach: ciśnienie maksymalne 6 bar i maksymalna temperatura pracy 85°C.

Łatwy montaż dzięki małemu promieniowi gięcia (maks. 60 cm)

Połączenie kilku rur w jednej izolacji zapewnia też łatwy montaż. Dzięki niedużej wadze, oraz kompaktowej budowie rury Microflex mogą zostać szybko i sprawnie ułożone w wykopie. Dodatkowo do wykonywania przyłaczeń nie są wymagane jakiekolwiek specjalistyczne narzędzia. Montaż jest również ułatwiony dzięki małemu promieniowi gięcia wynoszącemu maksymalnie 60 cm. Taka wyjątkowa elastyczność rury Microflex sprawia, że łatwo jest pokonać przeszkody czy zmienić kierunek prowadzenia rury w gruncie. Tym samym unika się stosowania łączenia rur w obszarze wykopu. Dzięki kompaktowej budowie w przypadku wykonywania przyłącza wymagane jest wykonanie tylko jednego przejścia przez przegrodę, tak aby zarówno rury, jak i kable wprowadzić do budynku. Unika się w ten sposób wykonywania większej liczby odwiertów w przegrodach.

Wysoka dostępność i różne wykonania

Rury Microflex HP sprzedawane są w zwojach o długości 100 m oraz w odcinkach o dowolnej długości (docinane na metry). Klienci: instalatorzy, dystrybutorzy mogą zamawiać rury na zapas lub zamawiać je w momencie pojawienia sią zapotrzebowania.

Firma WATTS dostarcza rury Microflex HP na potrzeby przyłączy instalacji w budynkach jedno- i wielorodzinnych oraz do wykonywania połączeń między budynkami głównymi a garażami, budynkami gospodarczymi, kotłownią i innymi. Możliwe jest zastosowanie produktów w obiektach przemysłowych oraz użyteczności publicznej.

– Do każdej instalacji musi zostać dostosowana odpowiednia średnica rur wewnętrznych. Pomagamy naszym klientom w takim doborze i doradzamy najlepsze rozwiązania. Zapraszamy do odwiedzenia strony naszej firmy lub do kontaktu bezpośredniego z naszą firmą – na zakończenie konkluduje
Joanna Pieńkowska.

Poniżej dostępny typoszereg elastycznych rur preizolowanych Microflex HP przeznaczonych do pomp ciepła.

Przejdź  Więcej informacji o Microflex HP

Przejdź  Inne produkty WATTS do pomp ciepła

Bezpłatna prenumerata