Zanieczyszczenie powietrza w Europie jest wciąż zbyt wysokie

Pomimo powolnej poprawy, zanieczyszczenie powietrza nadal przekracza limity i wytyczne Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia zgodnie z aktualnymi danymi i informacjami opublikowanymi przez Europejską Agencję Środowiska (EEA). Zanieczyszczenie powietrza nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

Transport drogowy jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w Europie, zwłaszcza szkodliwych zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek azotu i pył zawieszony, zgodnie z raportem EEA „Jakość powietrza w Europie – raport 2018en”.  Emisje z rolnictwa, produkcji energii, przemysłu i gospodarstw domowych również przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. W sprawozdaniu przedstawiono najnowsze oficjalne dane dotyczące jakości powietrza zgłoszone przez ponad 2 500 stacji monitorowania w całej Europie w 2016 r.

Pył zawieszony (PM), dwutlenek azotu (NO2) i ozon przypowierzchniowy (O3) powodują największe szkody dla zdrowia ludzkiego. Wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza nadal mają negatywny wpływ na Europejczyków, zwłaszcza tych mieszkających na obszarach miejskich. Zanieczyszczenie powietrza ma również znaczący wpływ na gospodarkę, skracając życie, zwiększając koszty leczenia i zmniejszając wydajność w całej gospodarce poprzez liczbę dni roboczych utraconych z powodu złego stanu zdrowia. Zanieczyszczenie powietrza ma również negatywny wpływ na ekosystemy, niszcząc gleby, lasy, jeziora i rzeki oraz zmniejszając plony rolne.

Dotychczasowa i obecna polityka i postęp technologiczny doprowadziły do powolnego, ale stałego postępu w ograniczaniu tych negatywnych skutków. Zaktualizowane szacunki zawarte w raporcie wskazują, że w 2015 r. stężenia PM2.5 były przyczyną około 422 000 przedwczesnych zgonów w 41 krajach europejskich, z czego około 391 000 w 28 państwach członkowskich UE. Szersza ocena zawarta w tegorocznym raporcie, sięgająca 1990 r., pokazuje, że przedwczesne zgony z powodu PM2.5 zostały zredukowane o około pół miliona przedwczesnych zgonów rocznie. Wynika to z wdrożenia europejskiej polityki w zakresie jakości powietrza oraz wprowadzenia środków na szczeblu krajowym i lokalnym, które doprowadziły, na przykład, do mniej zanieczyszczających samochodów, przemysłu i produkcji energii.

Pełna treść informacji: Europejska Agencja Środowiska (EEA)  kliknij

 

Bezpłatna prenumerata