XIII edycja Krajowego Konkursu Energetycznego

Tegoroczna, XIII edycja Krajowego Konkursu Energetycznego im. prof. Jacka Malko dobiegła końca. Konferencja podsumowująca odbyła się 8 września w Jaworzu k. Bielska-Białej.
Celem konkursu było zachęcenie społeczeństwa, a szczególnie jego młodszych przedstawicieli, do nauki właściwego zarządzania energią z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Organizatorzy Konkursu – Fundacja Świadomi Klimatu i Stowarzyszenie Jaworze-Zdrój – pragną w ten sposób rozbudzić pasje poznawcze młodzieży, zwiększyć ich zainteresowanie naukami technicznymi, zwłaszcza tymi związanymi z energetyką oraz wzbogacić ich wiedzę; chcą również kształtować twórcze i krytyczne osobowości młodzieży poprzez swobodę wypowiedzi na trudne, energetyczne problemy. Ambicją organizatorów jest upowszechnianie wśród młodzieży świadomości na temat możliwości i konieczności ustawicznego pogłębiania wiedzy na tematy związane z przyszłością energetyczną społeczeństwa. Konkurs służy również aktywizacji młodzieży i daje jej możliwość zaprezentowania swoich poglądów przed szerokim gronem odbiorców.
Do udziału w XIII edycji Konkursu zaproszono młodzież urodzoną w latach 1998-2005. Zadaniem uczestników podzielonych na dwie grupy wiekowe było przygotowanie i przesłanie do 14 czerwca prac konkursowych w formie prezentacji, rozprawki lub projektu. Zadaniem grupy wiekowej 16-19 lat było przygotowanie prezentacji, podejmującej jedno z poniższych zagadnień:
• Pojazdy elektryczne – przyszłość transportu i energetyki?
• Po co nam energooszczędne budownictwo?
• Ekologiczny styl życia – moda czy konieczność?
• Zielona gmina – OZE szansą rozwoju terenów wiejskich?
Uczestnicy Konkursu z grupy wiekowej 20-23 lata mieli za zadanie przygotować rozprawkę lub projekt na jeden z poniższych tematów:
• Możliwości rozwoju i zagrożenia energetyki wiatrowej w Polsce.
• Źródła finansowania OZE.
• Rola ciepłownictwa w transformacji energetycznej.
• Nowe szanse dla polskiej energetyki: od węgla do atomu.

Laureaci XIII edycji Krajowego Konkursu Energetycznego:
W grupie wiekowej dla młodzieży urodzonej w latach 2002-2005:
I miejsce – Paweł Witek – II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu za pracę Pojazdy elektryczne – przyszłość transportu i energetyki?
II miejsce (ex aequo) – Łukasz Buła – Technikum Elektryczno-Energetyczne Nr 2 w Bydgoszczy za pracę Po co nam energooszczędne budownictwo?
Patryk Kasprzak – Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu za pracę Po co nam energooszczędne budownictwo?
III miejsce (ex aeguo)
Marta Chwastek – Technikum Nr 4 w ZSB w Cieszynie za pracę Zielona gmina – OZE szansą rozwoju terenów wiejskich? Joanna Golonek – Technikum Energetyczne w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie za pracę Ekologiczny styl życia – moda czy konieczność?
Klaudia Stenclik – Technikum Kształtowania Środowiska w ZS Nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie za pracę Ekologiczny styl życia – moda czy konieczność?
W grupie wiekowej dla młodzieży urodzonej w latach 1998-2001 laureatem został Adam Zieliński – student Politechniki Warszawskiej Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa za pracę Rola ciepłownictwa w transformacji energetycznej.
Partnerem i głównym sponsorem tegorocznej edycji Konkursu zostały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Sponsorem XIII edycji Konkursu było także Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Partnerzy to: Viessmann Sp. z o.o., Energoprojekt-Katowice SA, Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii oraz Gmina Jaworze.

Bezpłatna prenumerata