Wyniki badań materiałów budowlanych

Wśród 361 pobranych w 2015 r. próbek wyrobów budowlanych aż 61% (219) nie spełniło deklarowanych przez producentów parametrów technicznych (właściwości użytkowych). Badane wyroby zostały pogrupowane następująco:

  • wyroby do izolacji cieplnej, 105 próbek badanych, w tym 88 (ok. 84%) z wynikiem negatywnym
  • membrany i papy, 60 badanych próbek, w tym 42 (70%) z wynikiem negatywnym
  • wyroby murarskie , 42 badane próbki, w tym 17 (40%) z wynikiem negatywnym
  • drzwi i okna, 22 badane próbki, w tym 13 (59%) z wynikiem negatywnym
  • cement i wapno budowlane, 22 badane próbki, w tym 9 (41%) z wynikiem negatywnym
  • inne, 110 badanych próbek, w tym 50 (45%) z wynikiem negatywnym

Tabela z wynikami badań i działaniami WINB w przypadku otrzymanego wyniku negatywnego: wyniki badań wyr. budowlanych – dane z WINB

Przyczyny produkowania nieprawidłowych wyrobów można podzielić na dwie grupy:

– Niedostateczna kontrola produkcji, brak badań surowców itd. Nie zwalnia to producenta z odpowiedzialności, ale można założyć, że producent nie zamierzał wytworzyć nieprawidłowy wyrób.

– Świadoma produkcja nieprawidłowych wyrobów, jako efekt obniżania kosztów produkcji poprzez gorsze (tańsze) surowce, czy uproszczenia technologiczne (zmniejszanie udziału kosztownych komponentów, brak laboratoriów lub ich właściwego wyposażenia).

W obu przypadkach za nieprawidłowe wyroby odpowiada producent. Jednak należy pamiętać, że grupa producentów, określona w punkcie drugim, poprzez niższe koszty i brak ryzyka kary uzyskuje przewagę konkurencyjną. Oznacza to, że rzetelni (obiektywnie drożsi) producenci przegrywają na rynku.

Rzetelnym, uczciwym przedsiębiorcom ma być lepiej – takie stanowisko prezentuje Związek od początku jego istnienia. Wszystkie dotychczasowe doświadczenia potwierdzają, że należy stosować zasadę kija i marchewki, czyli preferować rzetelnych i skutecznie karać nieuczciwych.

Z inicjatywy Związku w ustawie o wyrobach budowlanych znalazł się nowy przepis: Art. 36a. Producent albo importer, który wprowadza do obrotu wyrób budowlany nienadający się do zamierzonego zastosowania w zakresie zadeklarowanych właściwości użytkowych, podlega karze pieniężnej w wysokości do 100 000 zł.

Więcej http://www.dlabudownictwa.pl/

Bezpłatna prenumerata