Warto przeczytać…

• Jak Polska wydaje unijne euro na cele klimatyczne

W nowym budżecie unijnym ochrona klimatu zyskała na znaczeniu, a Polska dostanie ponad dwa razy więcej funduszy niż w obecnej perspektywie na cele klimatyczne. Umowa partnerstwa z UE na okres 2021-27 dopiero powstaje, nie ma więc szczegółów podziału 50 mld euro, które powinny trafić na cele klimatyczne. Można się spodziewać, że sporą część tej kwoty wydadzą rolnicy, duża pula trafi na transport, a w energetyce Polska postawi na kogenerację oraz termomodernizację budynków.
Zgodnie z założeniami zawartymi w Umowie Partnerstwa na lata 2014-2020, Polska przeznacza 20% środków na cele klimatyczne. To uśredniona wartość w ramach realizacji programów operacyjnych Polityki Spójności, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze, instrumentu Connecting Europe Facility oraz I filara Wspólnej Polityki Rolnej. Ogólna kwota przeznaczona na cele klimatyczne w obecnej perspektywie wynosi ok. 23 mld euro. Do unijnych pieniędzy dochodzi jeszcze krajowe współfinansowanie.
Źródło: www.wysokienapiecie.pl
Pełna informacja: kliknij

• Dotacje do fotowoltaiki z programu Mój Prąd skończą się. Co dalej?

Dotacje z programu Mój Prąd na domowe mikroinstalacje skończą się za kilka miesięcy. Do wzięcia będą pieniądze z innych programów, ale już nie tak prostych, jak Mój Prąd. Czy opłacalność inwestycji jest na tyle duża, że Polacy nie bacząc na brak dopłat nadal będą żywiołowo inwestowali w fotowoltaikę? A może program będzie kontynuowany?
W połowie lipca pod względem złożonych wniosków program Mój Prąd osiągnął półmetek – 100 tys. Polaków złożyło wnioski o dotacje do fotowoltaiki. Dwa tygodnie później tych wniosków było już 110 tys. – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który rozdziela fundusze w programie Mój Prąd. Jeśli nadal Polacy będą składali wnioski w tym tempie, to może okazać się, że pula programu przewidziana na ok. 200 tys. instalacji, wyczerpie się już pod koniec tego roku, najpóźniej na początku przyszłego.
W tygodniu wpływa do NFOŚiGW dziennie ponad 650 wniosków, w soboty ok. 200, w niedziele ok. 300. Nabór wniosków trwa do 18 grudnia, lub do wyczerpania pieniędzy. Po przeliczeniu liczby pozostałych dni roboczych i weekendów wynika, że w tym tempie do końca naboru ogólna liczba wniosków w programie Mój Prąd przekroczy 180 tys.
Pula pieniędzy jest bardzo duża, ale ograniczona. W dodatku wiadomo, że program ma zostać uzupełniony o dotacje do domowych ładowarek do aut elektrycznych – według wcześniejszych zapowiedzi miałoby to być 1,5 tys. zł.
Źródło: www.wysokienapiecie.pl
Pełna informacja: kliknij

• Czy gospodarstwo domowe może sprzedawać energię z mikroinstalacji PV?

Prosument to jednocześnie producent i konsument energii, który rozlicza się z energii oddanej do sieci w tzw. systemie opustów, do którego niezbędne jest posiadanie podpisanej umowy kompleksowej o świadczenie usług dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej. A co jeśli gospodarstwo domowe nie chce podpisać umowy kompleksowej? Czy mikroinstalacja PV może zostać przyłączona na zasadach innych niż prosumenckie? Czy gospodarstwo domowe może sprzedawać energię wytworzoną w mikroinstalacji? Sprawdziliśmy to!
Właściciele mikroinstalacji, czyli instalacji fotowoltaicznej o mocy nieprzekraczającej 50 kWp, mogą rozliczać się w systemie prosumenckim czyli tak zwanym systemie opustów. Jest to najtańsza opcja magazynowania energii, ponieważ za każdą 1 kWh oddaną do sieci prosument może odebrać 0,8 kWh, w przypadku instalacji o mocy do 10 kW i 0,7 kWh w przypadku instalacji o mocy większej niż 10 kW. Mogą, ale czy muszą?
Źródło: GLOBEnergia
Pełna informacja: kliknij

• Emilewicz potwierdza wprowadzenie definicji prosumenta zbiorowego do nowelizacji ustawy OZE!

Nie każdy, kto chce zainwestować w instalację fotowoltaiczną ma taką możliwość. Problem dotyczy głównie miast, a szczególnie poszkodowane są w tym aspekcie spółdzielnie mieszkaniowe i budynki wielorodzinne. Pomysłem na zniwelowanie tego problemu jest dołączenie do ustawy OZE definicji prosumenta zbiorowego, który mógłby korzystać z wirtualnie eksploatowanej instalacji OZE. Na konferencji prasowej na farmie wiatrowej Jarocin-Koźmin, wicepremier Jadwiga Emilewicz potwierdziła zapowiadane już wcześniej wprowadzenie definicji prosumenta zbiorowego do nowelizacji ustawy OZE.
Źródło: GLOBEnergia
Pełna informacja: kliknij

• Ile płacimy za energię w porównaniu do sąsiadów z UE?

Ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym w Polsce należą do najwyższych w Europie. Sytuacja wygląda inaczej, gdy przyjrzymy się cenom dla odbiorcy końcowego, w które wliczone są różnego rodzaju opłaty i podatki. Raport na temat detalicznych kosztów energii w pierwszym kwartale 2020 r. opublikowała Komisja Europejska.
Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej dowiadujmy się, że w pierwszym kwartale 2020 roku zużycie energii na terenie Unii Europejskiej było niższe o 3% w porównaniu do zużycia z analogicznego kwartału 2019 roku. Wpływ miały na to początki epidemii i wywołanego nią kryzysu gospodarczego, ale także cieplejsza zima. Średnia temperatura w tym czasie była o 2,7oC wyższa niż przed rokiem.
Polska należała do krajów, w których zużycie energii spadło najbardziej – o 4,3%. Większy spadek na poziomie 4,5% odnotowali tylko Włosi.
Źródło: www.gramwzielone.pl
Pełna informacja: kliknij

Bezpłatna prenumerata