SPIUG informuje

Projekt UE „Mapa drogowa dekarbonizacji ogrzewania i chłodzenia” w realizacji

Finansowany przez UE projekt „Heating and Cooling Decarbonisation Roadmap” (Mapa drogowa dekarbonizacji ogrzewania i chłodzenia) prowadzony przez firmę konsultingową Trinomics przy wsparciu przedstawicieli branży instalacyjno-grzewczej, jako ciała doradczego, jest w pełnym toku.
Celem tego badania zleconego przez DG ENER jest opracowanie zestawu rozwiązań w zakresie dekarbonizacji ogrzewania i chłodzenia w celu wsparcia pracy decydentów. Ze względu na opóźnienia związane z wybuchem COVID-19 i objęciem stanowiska przewodniczącej Komisji Europejskiej pani Ursuli von der Leyen projekt był narażony na znaczne opóźnienia. Niemniej jednak oczekuje się, że wyniki projektu zostaną przedstawione do czerwca 2021 r. W dniu 30 października 2020 r. odbyły się pierwsze warsztaty dla zainteresowanych stron (seminarium internetowe) z udziałem przedstawicieli Komisji, europejskich stowarzyszeń branżowych i organizacji pozarządowych.
Po warsztatach Trinomics zaprosił interesariuszy do wypełnienia szczegółowego kwestionariusza do 14 grudnia 2020. Obecnie, w przygotowaniu są odpowiedzi na zadane pytania w oparciu istniejące stanowiska.

Następne kroki

  • 14.12.2020: Oficjalny termin składania odpowiedzi na kwestionariusz przez Trinomics;
  • 21.01.2021: Drugie warsztaty dla zainteresowanych stron skupiające się na efektywności energetycznej budynków, dekarbonizacji przemysłu, ciepłownictwie i chłodnictwie;
  • 21.03.2021: Trzecie warsztaty dla zainteresowanych stron koncentrujące się na rynku ogrzewania oraz odnawialnych technologiach ogrzewania i chłodzenia; planowanie dekarbonizacji i infrastruktury w zakresie ogrzewania i chłodzenia;
  • Czerwiec 2021: Zakończenie projektu.

Pełna wersja informacji: kliknij

Europejskie Forum Wodoru: Porozumienie Czystego Wodoru rozpoczęło działalność

W dniach 26 i 27 listopada Europejskie Forum Wodoru – European Hydrogen Forum (zgromadziło przedstawicieli Komisji Europejskiej, parlamentarzystów, dyrektorów generalnych przedsiębiorstw działających na rzecz wodoru i różne zainteresowane strony na spotkaniu na wysokim szczeblu.
Forum zostało zorganizowane wspólnie przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP (DG GROW) oraz Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Ogniw Paliwowych i Wodoru (FCH JU) we współpracy z Hydrogen Europe i Hydrogen Europe Research.
„Clean Hydrogen Alliance” to inicjatywa branżowa koordynowana przez DG GROW Komisji Europejskiej. Celem jest opracowanie programu inwestycyjnego w celu stymulowania rozpoczęcia produkcji i stosowania odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru oraz stworzenia konkurencyjnej gospodarki wodorowej w Europie.
Sojusz skupia około 900 interesariuszy branżowych z całego łańcucha wartości wodoru – sektorów produkcji/przesyłu/popytu – ale także władze publiczne, organizacje społeczeństwa obywatelskiego i instytucje finansowe. EHI będzie wspierać prowadzenie okrągłego stołu sojuszu na temat wodoru do zastosowań mieszkaniowych.

Pełna wersja relacji z Forum: kliknij

EPREL – baza danych etykiet energetycznych: nowa wersja w przygotowaniu rozszerzona o nowe funkcjonalności

1 grudnia 2020 roku służby Komisji Europejskiej (KE) udostępniły nową wersję EPREL w środowisku przygotowawczym:
• https://energy-label.ec.europa.eu/
Ta aktualizacja zawiera poprawki do problemów sygnalizowanych przez dostawców podczas przesyłania ich produktów do EPREL, a także nowe funkcje i „zmiany kosmetyczne” w nazewnictwie Komisji Europejskiej.
Następnie, 4 grudnia 2020 roku służby Komisji Europejskiej (KE) udostępniły nową wersję EPREL już w środowisku akceptacji:
• https://energy-label.acceptance.ec.europa.eu/compliance
Ta aktualizacja, która dotyczy głównie tego, w jaki sposób EPREL zmieni Brexit, obejmuje poprawki problemów sygnalizowanych przez dostawców podczas przesyłania ich produktów do EPREL, a także nowe funkcje i „zmiany kosmetyczne” w brzmieniu KE.

Pełna wersja informacji: kliknij

Strategia UE dotycząca metanu planuje propozycje ustawodawcze dotyczące redukcji emisji metanu

Komisja Europejska niedawno przedstawiła unijną strategię dotyczącą metanu, która ma na celu redukcję emisji metanu, a tym samym przyczynienie się do osiągnięcia unijnych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. W tym celu Komisja przygotowuje wniosek dotyczący rozporządzenia, które ma zostać przedstawione do połowy 2021 r., obejmującego działania ukierunkowane na sektor energetyczny. Konsultacje społeczne powinny rozpocząć się na początku 2021 r.

Pełna wersja informacji: kliknij

Bezpłatna prenumerata